CU update install failing with error 1603

Exchange Server Zero Day haberlerinden sonra herkes yoğun bir şekilde CU geçmeye başladı. Ancak ne yazık ki CU geçişleri aslında yeniden bir exchange kurmak gibi olduğu için sorunlu pek çok sistemde problemler göründü. Dahası aslında bu konuda çok tecrübeli olmayan personeller de bu geçişleri yapmak zorunda kaldı. Windows Update evet her şekilde yapıyoruz ancak genelde Exchange Server gibi sistemleri bir danışman veya uzman kurup bırakınca CU geçişleri hep kalıyor. Böyle olunca da bilgi işlem personellerine bir hayli iş düşüyor.

Peki gelelim soruna. Eğer sizinde elinizde eski bir CU sürümü olan Exchange 2013,2016 veya 2019 (RTM ve CU1 değil ise bunda pek mümkün değil) ve bunu en güncel CU sürümüne yükseltmek istiyorsanız öncelikle güncel CU için gerekli olan bileşenlerin yüklü olduğuna emin olun. Bu konuda gördüğüm en büyük sorun .net 4.8 eksiliğiydi.

Bu nedenle sizde CU geçişi yapmadan önce aşağıdaki gibi support matrisini kontrol edin, eğer yükseltmeye çalıştığınız CU, net 4.8 destekliyor ise öncelikle onu yükleyin.