BlackBerry Internet Servisi – Exchange 2007 SP2/SP3 Geçişi Sonrası, Tüm Kullanıcıların Mail Alamama Problemi

Merhaba,

Microsoft Exchange 2007’nin SP2 ya da SP3 geçişlerinde, CAS üzerindeki “Performance Counter Library” değerleri corrupt olabiliyor ve yeniden yapılandırılması gerekiyor.

SEMPTOMLAR:

Corruption sonrasında tüm BlackBerry BIS kullanıcılarının mail alımları durur. https://turkcell.blackberry.com/ adresinden tanımlama yapılabilir, kullanıcılar mail gönderebilir fakat alamazlar. (BIS user site URL’i, operatöre göre değişiklik gösterir. Turkcell örnek gösterilmiştir.)

ÇÖZÜM:

Şayet sisteminiz ilgili semptomları karşılıyorsa aşağıdaki işlem adımlarını gerçekleştirerek problemi giderebilirsiniz.

1)      EWS’e ulaşılıp kullanıcı adı ve şifre girilerek XML sayfası görüntülenir, böylece log yaratılması sağlanır. (https://sunucuurl/EWS/Exchange.asmx)

2)      OWA’nın ISS log’u açılır. (\sysytem32\logs)

3)      EWS log’unda “GetItem” terimi aratılır ve ilk karşılaşılan satırın sonuna ulaşılır. Durum kodu “500” görülürse problem olduğu anlamına gelir, durum kodunun “200” olması gerekmektedir.

4)      Durum kodu 500 görüldüğü için, log dosyası kapatılarak kayıt defterine ulaşılır. (HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\Current Version\Perflib\009) 5)      “Counter” datası boş ise, Performance Counters’ın corrupt olduğu anlaşılır.

6)      Bu aşamada CAS üzerindeki “Performance Counter Library” değerlerinin yeniden yapılandırılması gerekir, bunun için 2 adet tool kullanılır. Aşağıdaki komutlar sırasıyla command prompt’ta koşturulur. (Uygulanacak fix ile ilgili daha detaylı bilgi için https://blogs.technet.com/b/mikelag/archive/2009/10/21/how-to-fix-repair-broken-exchange-2007-counters.aspx bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.)

a. “lodctr /R

b. “wmiadap /f

7)      Exchange restart edilir.

Adımlarda yaşadığınız sorunlar ya da sormak istediğiniz farklı konular varsa, durum detayı ile birlikte post atabilirseniz yardımcı olabilirim.

Kaynak: https://www.cozumpark.com/forums/thread/216131.aspx

Saygılar..

Murat ÜŞEN