Azure Arc for Servers Remediation

Malum güvenlik her zaman özellikle internete açık sistemler için ciddi bir konudur ve her an tetikte olmamız gerekiyor. Genel olarak sistemlerimizi güncel tutsak bile özellikle 3.pari uygulamaları için pek çok şirketin düzgün bir yama politikası yok. Buna aslında benimde internete açık bazı sunucularım dahil. Çok tercih etmesem bile zamanında gerekli olduğu için kurduğum bir 3.parti programı olan Adobe Acrobat reader, Azure Arc for Servers hizmeti sayesinde hızlı bir şekilde tespit edilip (aslında unuttuğum bu yüklemeyi hatırlattı) güncelleme veya benim gibi artık aktif kullanılmadığı için kaldırmak için iyi bir yöntem olabilir.

Bu sonucu sizde kendi sistemlerinizde görmek istiyorsanız aşağıdaki yolu takip edebilirsiniz.

Öncelikle Azure portal üzerinden Azure Arc menüsüne geliyoruz.

Buradan istediğiniz sunucu üstüne tıklıyorsunuz.

Daha sonra ise ilgili sunucu için açılan pencereden sol bölümdeki “Security” linkine tıklıyoruz. Sağ tarafta bu sunucu ile ilgili sorunları görebiliyoruz.

Burada öneriler bölümünden benim yaptığım gibi tek tek önerileri inceleyebilir ve aksiyon alabilirsiniz. Sunucunun durumuna göre tabi ki Azure üzerinden de bir takım aksiyonlar almanız mümkün. Yani burası sadece raporlama için değil uygun aksiyonları da almanıza yardımcı olan bir bölümdür. Hemen altındaki “View additional recommendations on other resources in Security Center” linkine tıklayarak tüm önerileri ve sunucunun secure score değirini görebilirsiniz.

Örneğin ben bu sunucularımın yama yönetimini azure üzerinden gerçekleştiriyorum. Ancak fiziksel sunucularımdan birisi, doğru okudunuz fiziksel veri merkezindeki sunucularımın da yama yönetimini azure üzerinden yapıyorum, bu sunuculardan birisi kapalı olduğu için son güncellemeyi almamış bunu hemen görebiliyorum.

İlgili bölüme tıklayınca hangi yama ve hangi makinede yüklenmediğini görebiliyorum.

Özetle, yerleşik sistemleriniz için genel olarak hem güvenlik koruması hem de sıkılaştırma yapmak istiyorsanız Azure Arc son derece kullanışlı servislerden birisidir. Azure Arc hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

Azure ARC Nedir – Hakan Uzuner