Windows’da “en son kullandıklarım” geçmişi nasıl otomatik olarak temizlenir?

Eğer evinizde diğer aile fertleri ile veya işyerinizde iş arkadaşlarınızla ortak bir bilgisayar kullanıyorsanız, kullandığınız en son belge veya dosyalar başka kullanıcılar tarafından “başlat” menüsündeki “en son kullandıklarım” sekmesinden görülebilirler. Eğer bu durumun bazen can sıkıcı olabileceğini düşünüyorsanız aşağıda belirteceğim yöntem ile bunun önüne geçmek mümkün. İşe koyulmadan önce bilgisayarınıza yönetici hakları ile giriş yaptığınızdan emin olun. Çünkü burada yapacağımız işlem Windows kayıt defteri ile biraz oynamayı gerektiriyor.

İlk önce başlat menüsünden “çalıştır” diyoruz ve komut satırına “regedit” yazıp “enter” diyoruz.

\

Açılan pencerede “HKEY_Current_User \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \Policies\Explorer” yolunu takip ediyoruz.

\

Panelin sağ tarafında faremizin sağ tuşunu klikleyerek “New” sekmesinden “DWORD value” seçeneğini seçiyoruz. Açılan pencerede “value name” olarak “ClearRecentDocsOnExit” “value data” olarak da “1” giriyoruz Ve “ok” diyoruz.

\

kayıt defterinde Yaptığımız değişikliği hayata geçirmek için bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Hepsi bu kadar.

Burada unutulmaması gereken husus otomatik temizleme işleminin gerçekleşebilmesi için bilgisayar oturumunuzu veya bilgisayarınızı kapatmanız gerektiğidir