USB belleği devre dışı bırakma

Zararlı kodlar ve yasadışı dosyalar, güvenlik duvarına rağmen USB bağlantı noktası üzerinden bilgisayarınıza ulaşabiliyor. Özellikle birden fazla kullanıcının hizmetindeki PC’lerde bu risk artıyor ve veri casusluğu için de bir açık kapı bırakılmış oluyor.
Harici sabit disk ve USB bellek gibi depolama birimlerinin kullanımını zaman zaman engelleyebilirsiniz. Ancak uzun süredir kullanımda olan bir PC’dekiyle, yeni kurulmuş ve üzerinde o ana dek hiçbir USB bellek çalıştırılmamış bir PC’de izlenmesi gereken yol birbirinden farklı.

Yeni kurulmuş Windows: Öncelikle Windows Gezgini’nin adres satırına %Systemroot% adresini girdikten sonra [Enter]’a basın. Inf alt klasörüne geçin ve burada Usbstor.pnf dosyasını bulun. Daha sonra farenin sağ tuşuyla dosyaya tıklayın ve açılan bağlam menüsünden Özellikler’e tıklayın. Güvenlik sekmesine geçin, Grup ya da kullanıcı adları alanından Kullanıcılar grubunu işaretleyin. Tam Denetim satırından İzin verme’yi etkinleştirin. Uygula’ya tıklayın ve güvenlik bildirimini Evet’e tıklayarak geçin. Bu işlemi SYSTEM grubu için de tekrarlayın. Tamam’a tıklayarak iletişim penceresini kapatın. Artık kullanıcılar bu bilgisayarda yeni bir USB cihazı kuramayacak.

Eski kurulum: Buna karşılık, sisteminize önceden bir USB bellek kurulmuşsa Kayıt Defteri’nde yapacağınız bir değişiklikle onu da engelleyebilirsiniz. Başlat/Çalıştır menüsünden “regedit” komutuyla Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın ve HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR anahtarına geçin. Pencerenin sağından Start DWORD değerine çift tıklayın ve değerini 4 olarak değiştirdikten sonra Tamam diyerek iletişim penceresini kapatın. Sonrasında Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden çıkın. Bu değişiklik bağlanan USB depolama birimlerinin çalışmasını engelleyecek. Bu cihazlara yeniden ihtiyaç duyduğunuzda Start için yeniden standart değer olan 3’ü seçin.

Engellemeyi en hızlı şekilde etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak için iki REG dosyası oluşturmalısınız. Bu dosyalar için yalnızca kendinize erişim hakkı tanıyarak, diğer kullanıcıların yararlanmasını engelleyebilirsiniz.