Windows Server 2022 Datacenter: Azure Edition

Hibrit IT her geçen gün daha çok şirket ortamı için geçerli bir teknoloji haline gelirken bu alanda lider olan bulut sağlayıcılarından Microsoft gerek Azure Stack HCI gerekse Azure Stach EDGE ve HUB ürünleri ile bu alanda çok ciddi yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Pek çok şirket için hala en büyük iş yüklerinin başında Windows Server işletim sistemi geliyor ve değişen teknoloji ile bu sunucu işletim sistemlerinin de günümüz teknolojilerine ayak uydurması gerekiyor. Bu noktada Windows Server 2022 en güncel sunucu işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda pek çok yenilik sunan işletim sistemi ile ilgili aşağıdaki web seminerlerini izlemenizi öneriyorum;

Peki gelelim konumuza, nedir Windows Server 2022 DataCenter Azure Edition?

Windows Server DataCenter Azure Edition, Windows Server için Azure Automanage ile birlikte bulutun avantajlarını kullanmanıza yardımcı olmak için oluşturulmuş özel bir Windows Server sürümüdür. Windows Server için Azure Automanage, Windows Server Azure Edition’a özel yeni özellikleri kullanmanıza olanak tanır.

Hotpatch: Yama yönetimi sistem yöneticileri için önemli iş yüklerinden birisidir. Özellikle zamanında ve doğru şekilde yamaların yaygınlaştırılması kadar ne yazık ki bu yamaların geçerli olması için sistemlerin yeniden başlatılması da çok büyük bir iş yüküdür. Özellikle bankada çalıştığım dönemde bunun ne kadar can sıkıcı olduğunu çok iyi hatılıyorum. Örneğin 10 tane DC, 15 tane exchange server, 20 veay daha fazla application server gibi sunucularınızın olduğunu ve hepsinin aynı anda başlatamadığınızı düşünürseniz yama yüklemek kadar yükleme sonrasında yeniden başlatma işlemlerinin zorluğunu hayal edebilirsiniz. İşte Hotpatch özelliği bizi bu zahmetten kurtarıyor.


SMB over QUIC: TCP ağ aktarımına bir alternatif sunarak, internet gibi güvenilmeyen ağlar üzerinden uç dosya sunucularına güvenli bağlantı sağlar.


Extended network for Azure: Şirket içi sanal makinelerin Azure’a geçiş yaparken orijinal şirket içi özel IP adreslerini korumasına izin vermek için şirket içi bir alt ağı Azure’a genişletmenize olanak tanır. Özetle Layer2 desteği diyebiliriz.

Windows Server Azure Edition makineleri her yıl yeni özelliklerle güncellenecek ve Automanage for Windows Server, bu özelliklerin kolay ve güvenilir şekilde çalıştırılmasını sağlamak için benzer şekilde güncelleme sağlayacaktır. Yani diğer bulut servislerinde olduğu gibi burada da mutlaka ek özellikler göreceğiz.

Peki biz bu işletim sistemini nerede kullanabiliyoruz? Aslında ilk aklınıza sadece Azure üzerinde kullanıma sunulduğu gelebilir. Aslında öylede oldu ancak sonrasında Azure Stack HCI OS 21H2 ile birlikte artık bu ürünü isterseniz Azure Sanal makine olarak kullanabileceğiniz gibi isterseniz kendi veri merkeziniz içerisinde çalıştırdığınız bir Azure Stack HCI üzerinde sanal makine olarak kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki ekran Azure portal üzerinden alınmıştır. Sizde hemen kendi Azure Portalınızdan bu yeni işletim sistemi deneyimini yaşayabilirsiniz.

Peki bu işletim sistemi diğer iş ihtiyaçlarımız için doğru bir ürün mü? Bunun için Microsoft çok güzel bir özellik karşılaştırma sayfası hazırlamış. Aşağıdaki web sayfasını ziyaret ederseniz tam olarak Windows Server 2022 Standard, Windows Server 2022 Datacenter ve Windows Server 2022 Datacenter: Azure Edition sürümleri arasındaki farklı görebilirsiniz;

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/get-started/editions-comparison-windows-server-2022