DNS Glue Kaydı Ne işe Yarar?

Alan adlarını ip adreslerine dönüştürmek için DNS servisini kullanırız. DNS servisinin temel çalışma prensibini hatırlarsak eğer sorgu mantığında mutlaka alan adınız için yetkili bir name server, yani bir DNS sunucusu olması gereklidir.

DNS – DOMAIN NAME SYSTEM – ÇözümPark (cozumpark.com)

Tabi ki yine DNS’ in çalışma mantığı bu kadar çok sunucu üzerinden sizin NS sunucunuza gitmek yerine cache mantığı ile en yakındaki bir DNS sunucusundan bu bilgileri almaktadır. Ancak bu sürecin düzgün ilerlemesi için DNS Glue olarak bilinen bir NS kaydı tanımlaması yapmanız gereklidir.

DNS glue, bir DNS sunucusunun (örneğin “ns1.example.com”) adının IP adresi ile birlikte başka bir DNS sunucusunun (“example.com”) kayıtlarında bulunmasıdır.

DNS sunucuları, belirli bir alan adının IP adresini çözmek için diğer DNS sunucularına soru sormak zorunda kalabilirler. Ancak, DNS sunucusunun adı kendisi için IP adresini çözmek için başka bir DNS sunucusuna ihtiyaç duyduğunda, bir kısır döngü oluşabilir. Bu sorunu çözmek için, DNS glue kaydı, bir DNS sunucusunun adının IP adresiyle birlikte DNS sunucusu kayıtlarına eklenir.

Örneğin, “ns1.example.com” DNS sunucusunun IP adresi “192.0.2.1” ise, “example.com” alan adının kayıtlarında bir DNS glue kaydı bulunabilir:

ns1.example.com. IN A 192.0.2.1

Bu kayıt, diğer DNS sunucularının “ns1.example.com” DNS sunucusunun IP adresini doğrudan çözmesine izin verir ve kısır döngüyü önler.

Bu kayıt alan adınızı satın aldığınız yer üzerinden tanımlanır. Örneğin godaddy üzerinden alan adınızı aldı iseniz eğer bu durumda ilgili menüde aşağıdaki gibi bu kayıtları tanımlamanızı sağlayan bir menü bulunur;

Umarım yararlı bir yazı olmuştur.