Windows Server 2012 RC Hyper-V’nin VMware vSphere 5 0’a göre Rekabet Avantajları

Neden HyperV?

Windows Server 2012 RC’nin Hyper-V’nin VMware vSphere 5.0’a göre Rekabet Avantajları

 

 

Sanallaştırmanın Ötesinde

Sunucu sanallaştırma, geçtiğimiz yıllar içinde yeni doğan bir teknolojiden olgun bir BT özelliğine dönüşmüştür. Bu süreçte her ölçekten kurum, değişen kurumsal ihtiyaçları karşılamak için bu teknolojinin avantajlarından faydalanmaya başlamıştır. Kurumlar, iş yüklerini sanallaştırarak ölçeklenebilirliği, esnekliği ve BT sistemlerinin kapsamını geliştirirken maliyetleri kontrol edebilir ve azaltabilir.

 

Ancak bu avantajlarla birlikte sanallaştırmanın, iş görevlerinin yürütülmesindeki rolünün gittikçe önem kazanacağı varsayılan bulut hizmetlerini oluşturma veya bu hizmetlerin avantajlarından faydalanma konusunda tek başına kurumlara yeterli olmadığı görülmüştür.

 

Hyper-V ile Microsoft, sanallaştırma teknolojisi geliştirmede lider pozisyondadır. İlk olarak Windows Server 2008’in bir parçası olarak tanıtılan ve daha sonra Windows Server 2008 R2’de genişletilen ve geliştirilen Hyper-V, kurumlara, birden fazla sunucu rolünü tek bir fiziksel ana makinede çalışan ayrı sanal makineler olarak birleştirerek sunucu donanımı yatırımlarını iyileştirmek için bir araç sağlar. Hyper-V ayrıca, Windows haricinde Linux gibi işletim sistemleri de dahil olmak üzere birden fazla işletim sistemini verimli bir şekilde tek bir sunucuda çalıştırmak ve 64-bit bilgi işlemin gücünden faydalanmak için de kullanılabilir.

 

Windows Server 2012 RC’den Önce

İlk olarak, daha önceki Windows Server sürümlerinin sunduğu Hyper-V geliştirmelerini inceleyelim. Windows Server 2008 ile başlayan, Hyper-V teknolojisi üzerinden sunucu sanallaştırması, işletim sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Windows Server 2008 R2’ye yeni bir Hyper-V sürümü dahil edilmiştir ve bu sürüm, Service Pack 1 (SP1) ile daha da geliştirilmiştir.

Hyper-V teknolojisinin iki önemli özelliği vardır:

·         Hyper-V, Windows Server 2008 R2’nin hipervisor tabanlı sanallaştırma özelliğidir.

·         Microsoft Hyper-V Server, müşterilerin iş yüklerini tek bir fiziksel sunucuda birleştirmesine olanak tanıyan, hipervisor tabanlı sunucu sanallaştırma ürünüdür. Ücretsiz olarak indirilebilir.

 

Windows Server 2008 R2 Hyper-V İyileştirmeleri

Windows Server 2008 R2 Hyper-V’nin lansmanıyla birlikte Microsoft, kurumların maliyetleri azaltırken hız ve esnekliği artırmasına yardımcı olan çok sayıda cazip özellik sunmuştur. Sunulan temel özellikler aşağıdakilerdir:

·         Canlı Aktarım– Sanal makinelerin (VM’ler) kesinti veya kapalı kalma zamanı olmadan geçiş yapmasını sağlama

·         Paylaşılan Küme Birimleri (CSV) – VM’ler için paylaşılan depolamanın (SAN) yüksek düzeyde ölçeklenebilir ve esnek kullanımı

·         İşlemci Uyumluluğu – Farklı işlemci mimarileri olan ana bilgisayarlar arasında Canlı Aktarım Esnekliğinin artırılması

·         Dinamik Eklenebilen Depolama – VM’lere esnek bir şekilde depolama ekleme veya kaldırma

·         Gelişmiş Sanal Ağ Performansı – Jumbo Çerçeveler ve Sanal Makine Sırası (VMq) için destek

 

Hyper-V için Service Pack 1’in (SP1) eklenmesiyle Microsoft, kurumların platformdan daha fazla değer sağlamasına yardımcı olmak için 2 yeni temel özellik sunmaktadır:

·         Dinamik Bellek – Tutarlı iş yükü performansını ve ölçeklenebilirliği korurken belleğin daha verimli kullanılmasını sağlar.

·         RemoteFX – Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI) uygulamaları için en zengin Windows 7 deneyimini sağlar.

 

Windows Server 2008 R2 Hyper-V’nin Faydaları

Hyper-V, Windows Server’ın dahili bir parçasıdır ve müşterilerin buluta geçmesini sağlayan temel bir sanallaştırma platformu sunar. Windows Server 2008 R2 ile müşteriler, temel sanallaştırma senaryoları için cazip bir çözüm elde eder; sunucusu konsolidasyonu, dinamik veri merkezi, iş sürekliliği, Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI) ve test ve geliştirme gibi. Hyper-V müşterilere, depolama esnekliği için canlı aktarım ve paylaşılan küme birimleri (cluster shared volumes) gibi özelliklerle daha fazla esneklik sağlar. Windows Server 2008 R2 Hyper-V ayrıca, 64 mantıksal işlemci ile daha büyük ölçeklenebilirlik ve dinamik bellek desteği ve gelişmiş ağ desteği ile gelişmiş performans sağlar.

 

Neden Hyper-V?

Sanallaştırma teknolojileri müşterilere, maliyetleri düşürmelerinde yardımcı olur ve daha fazla çeviklik ve ölçek ekonomisi sağlar. Tek başına bir ürün veya Windows Server’ın dahili bir parçası olarak Hyper-V, günümüzün lider sanallaştırma platformudur ve bulut bilişime geçiş fırsatıdır.

 

Hyper-V ile artık, birden fazla sunucu görevini tek bir fiziksel makinede çalışan ayrı sanal makineler (VM) olarak konsolide ederek kurumların, sanallaştırmanın sağladığı maliyet tasarruflarından faydalanması ve sunucu donanımı yatırımlarını en iyi şekilde kullanması her zamankinden daha kolaydır. Müşteriler Hyper-V’yi; Windows, Linux ve diğer işletim sistemlerini gibi birden fazla işletim sistemini tek bir sunucuda paralel olarak verimli bir şekilde çalıştırmak için kullanabilir. Windows Server 2012 RC tüm bunları daha fazla özellik, daha büyük ölçeklenebilirlik ve daha fazla dahili güvenilirlik mekanizması ile genişletir.

 

Veri merkezinde, masaüstünde ve artık bulutta Hyper-V ve yönetim araçlarıyla yönetilen Microsoft sanallaştırma platformu, son derece avantajlıdır ve rakiplerine kıyasla yatırımın karşılığını daha fazla verir.

 

Bu incelemede, Windows Server 2012 RC Hyper-V’nin VMware ESXi 5.0 ve vSphere 5.0 ile 4 temel alanda karşılaştırılmasına odaklanılmıştır:

 

·         Ölçeklenebilirlik, Performans ve Yoğunluk

·         Güvenli Çoklu Kullanıcılık

·         Esnek Altyapı

·         Yüksek Süreklilik ve Dayanıklılık

 

Ölçeklenebilirlik, Performans ve Yoğunluk

Windows Server 2008 R2 Hyper-V, maksimum dört sanal işlemci ve 64 GB bellek kapasiteli sanal makinelerin yapılandırılmasını destekler. Ancak BT kurumları, iş kritik 1. seviye iş uygulamalarında sanallaştırma kullanmayı giderek daha fazla istemektedir. Çevrimiçi işlem (OLTP) veritabanları ve çevrimiçi işlem analizi (OLTA) çözümleri gibi geniş ve zorlu iş yükleri, tipik olarak 16 veya daha fazla işlemci üzerinde çalışır ve büyük miktarlarda bellek gerektirir. Bu sınıftaki iş yükleri için daha fazla sanal işlemci ve büyük miktarda sanal makine belleği temel gereksinimlerdir.

 

Windows Server 2012 RC Hyper-V, ana (host) bilgisayar işlemcileri ve bellek desteğini büyük ölçüde genişletir. Yeni özellikler arasında, Hyper-V sanal makineleri için 64 sanal işlemciye ve 1TB bellek kapasitesine kadar destek, 64 TB’ye kadar disk kapasitesi ile yeni bir VHDX sanal sabit disk biçimi ve ek dayanıklılık özellikleri bulunur. Bu özellikler, büyük ölçüde ölçeklendirilmesi gerekebilecek iş yüklerini desteklemek amacıyla sanallaştırma altyapısının, geniş ve yüksek performanslı sanal makinelerin yapılandırılmasını desteklemesine yardımcı olur.

 

Ancak bu, aşağıdaki tabloda göreceğiniz şekilde, Windows Server 2012 RC Hyper-V’deki tek geliştirme değildir:

 

Sistem

Kaynak

Windows Server 2008 R2 Hyper-V

Windows Server 2012 RC  Hyper-V

Geliştirme Faktörü

Ana Bilgisayar

Mantıksal İşlemciler

64

320

Fiziksel Bellek

1TB

4TB

Ana Bilgisayar başına Sanal İşlemci

512

2048

VM

VM başına Sanal İşlemci

4

64

16×

VM başına Bellek

64GB

1TB

16×

Ana Bilgisayar başına Aktif VM

384

1.024

2,7×

Konuk NUMA

Yok

Var

Küme

Maksimum Düğüm

16

64

Maksimum VM

1.000

4.000

 

 

 

 

Artık Hyper-V’nin artan küme boyutlarını, ana bilgisayar başına çok daha büyük sayıda aktif sanal makineyi ve ek olarak Konuklar için “Tekdüzen Olmayan Bellek Erişimi” (Non-Uniform Memory Access-NUMA) gibi daha gelişmiş performans özelliklerini destekliyor olmasıyla önemli gelişme kaydedilmiştir. Bu, müşterilerin iş kritik iş yükleri için en üst düzey ölçeklenebilirlik, performans ve yoğunluk elde etmesini sağlar.

 

Windows Server 2012 RC Hyper-V ile VMware Karşılaştırması

Aşağıdaki tabloda, Windows Server 2012 RC Hyper-V’nin, VMware’nin ücretsiz hipervisorü VMware ESXi 5.0 ve VMware’nin işlemci başına lisanslı en gelişmiş sürümü olan VMware vSphere 5.0 Enterprise Plus ile karşılaştırılması gösterilmiştir.

 

Sistem

Kaynak

Windows Server 2012 RC Hyper-V

VMware ESXi 5.0

VMware vSphere 5.0 Enterprise Plus

Ana Bilgisayar

Mantıksal İşlemciler

320

160

160

Fiziksel Bellek

4TB

32GB

2TB

Ana Bilgisayar başına Sanal İşlemci

2048

2.048

2.048

VM

VM başına Sanal İşlemci

64

8

32

VM başına Bellek

1TB

32GB

1TB

Ana Bilgisayar başına Aktif VM

1.024

512

512

Konuk NUMA

Var

Var

Var

Küme

Maksimum Düğüm

64

N/A

32

Maksimum VM

4.000

N/A

3.000

 

Tabloda, VMware ESXi 5.0 ile karşılaştırıldığında Hyper-V’nin Ana Bilgisayar, VM ve Küme için çok daha büyük ölçeklendirme sağladığı gösterilmiştir. VMware, ESXi 5.0 sürümünü, kullanıcıların VMware sanallaştırma platformunun avantajlarından ücretsiz olarak faydalanması sağlayacak şekilde tasarlanmış basit bir giriş düzeyi çözümü olarak konumlandırmıştır. Ancak, daha yakından bakıldığında, müşterilerin çözümü ölçekte kullanmasına engel olan belirli kısıtlamalar getirildiği, yani müşterilerin büyük bir maliyetle gelişmiş vSphere sürümlerinden birini satın almasını gerektirdiği görülür. Buna örnek olarak, fiziksel belleğin ESXi üzerinde 32GB olarak kısıtlanması, ölçeklenebilirliğin ve dolayısıyla maksimum sanal makine belleğinin sınırlanması gösterilebilir.

 

vSphere 5.0’ın piyasaya sürülmesinin ardından VMware, 32 sanal işlemcinin bir sanal makineye dahil edilmesine imkan vermiştir. Ancak bu, vSphere Enterprise Plus sürümüne özel olup, sanal makine başına 8 sanal işlemci ile sınırlanan ESXi 5.0, vSphere 5.0 Essentials, Essentials Plus, Standard veya Enterprise sürümlerini kapsamamaktadır. Windows Server 2012 RC Hyper-V de ise bu tip kısıtlamalar yoktur ve Windows Server 2012 Hyper-V’deki sürümlerdeki tüm kullancılar sanal makine başına 64 sanal işlemciye kadar kullanabilir . Müşteriler, en zorlayıcı iş yüklerini, herhangi bir ek maliyet veya pahalı sürüm yükseltme olmadan Hyper-V üzerinde yürütmekte serbesttir.

 

Tabloda ayrıca, hem Windows Server 2012 RC Hyper-V hem de vSphere 5.0 Enterprise Plus sürümlerinin her bir sanal makineye 1TB’ye kadar bellek kapasitesi sağladığı ancak, bu boyutta sanal makineler oluşturulurken vSphere 5.0 ile vRAM (Sanal Makine Beleği) yetkilendirmesinin unutulmaması gerektiği gösterilmektedir.

 

·         Her vSphere 5.0 Enterprise Plus İşlemci lisansı, 96GB vRAM değerinde vRAM yetkisi ile verilir ve 2 İşlemcili bir fiziksel ana bilgisayar üzerinde bu, bir ‘vRAM Havuzuna’ ek olarak 192GB vRAM değerine eşittir

·         1TB sanal makine, 96GB vRAM değerinde tahsisatı kullanacaktır (bu, ayrı bir VM için belirlenen üst sınırdır ve orijinal vRAM lisans duyuruları hakkındaki müşteri geri bildirimlerinin bir sonucudur)

·         Bu şekilde, diğer sanal makinelerin kullanımı için 96GB vRAM ayrılarak ölçeklendirme kısıtlanır. Müşteri için bunun üstesinden gelmenin tek yolu, önemli bir maliyetle ek bir vSphere 5.0 lisansı satın almaktır. Bu, izleme ve vRAM yetkilerinin yönetilmesi ile ilgili genel idari giderlerin en önemlisidir.

 

Müşteriler, iş kritik uygulamalar dahil daha fazla uygulamayı sanallaştırarak veya ölçeklendirme senaryoları uyarlayarak altyapılarını geliştirdikçe, gelecekte VMware’e çok daha yüksek lisans maliyetleri ödemek durumunda kalabilirler. vSphere 5 bellek tabanlı lisanslama modeli ile ilgili birçok sınırlama vardır.

·         vRAM, fiziksel bellek ya da kullanılan belleği değil, atanan belleği ölçer. Bu yeni lisans modeli ile müşteriler, VMware maliyetlerini azaltmak için bellek yüksek-atama (memory overcommit) teknolojisini (ve daha yüksek VM yoğunluklarını) kullanamaz. Bu, yukarıdaki örnekte de görülebilir.

·         Bellek açısından yoğun iş yükleri ve iş kritik 1. Katman uygulamaların, genel vRAM havuzunu artırmak için daha fazla vSphere 5 lisansı gerektirmesi ve vSphere maliyetlerinin artma olasılığı yüksektir.

 

Müşterilerin ek lisans maliyetleri olmadan ölçeklendirmesine olanak tanıyan Windows Server 2012 RC Hyper-V, bu gibi kısıtlamalar dayatmaz.

 

Bir veri merkezinde sanallaştırmanın çok önemli bir unsur olmasının yanı sıra, iş yüklerinin dayanıklılığı ve yüksek sürekliliği de aynı derecede önemlidir. Windows Server 2012 RC ile Yük Devretme Kümelerinin dahil edilmesi, müşterilerin bir grup içindeki çok sayıda düğüm ve küme başına sanal makinelerle büyük kapsamlı ölçeklendirme gerçekleştirmelerine olanak tanır. Ne yazık ki, ESXi kendi başına yüksek süreklilik veya dayanıklılık özellikleri sağlamaz. Müşterilerin bu özellikleri kullabilmek için vSphere 5.0 satın almaları gerekse de, küme boyutları sadece 32 düğüm ve küme başına 3000 sanal makine ile sınırlanmıştır.

 

Gelişmiş Depolama Özellikleri

Windows Server 2012 RC Hyper-V ayrıca, en yoğun iş kritik iş yüklerini desteklemek için çok sayıda gelişmiş depolama özelliği sağlar. Bu özellikler aşağıdakileri içerir:

·         Sanal Fiber Channel– Fiber Channel tabanlı Hyper-V Konuk Kümeleri (Guest Cluster) gibi senaryolara fırsat vererek sanal makinelerin doğrudan Fiber Channel Depolama Alanı Ağları (SAN) ile tümleşmesine olanak tanır.

·         Hyper-V Sanal Disklerde 4-KB Disk Sektörü için Destek. 4.000-bayt (4-KB) disk sektörleri için destek, müşterilerin, depolama donanımında daha fazla kapasite ve güvenilirlik sağlayan yeniliklerden faydalanmalarını sağlar.

·         Yeni Sanal Sabit Disk Biçimi. VHDX denilen bu yeni biçim, depolama kapasitesini artırarak, verileri koruyarak, 4-KB disklerde kaliteli performansı geliştirerek ve ek işlem zenginleştirme özellikleri sağlayarak güncel ve gelecekteki iş yüklerini daha iyi kontrol etmek ve bir kurumun gelişen ihtiyaçları doğrultusunda teknoloji taleplerini ele almak amacıyla tasarlanmıştır. Bir VHDX dosyasının maksimum boyutu 64TB’dir.

·         Offloaded Veri Aktarımı (ODX). Aktarım desteği ile Hyper-V ana bilgisayar işlemcisi, uygulamanın işlem gereksinimlerine odaklanır ve depolama ile ilgili görevleri SAN’a vererek performansı artırır.

 

VMware Karşılaştırması

 

Özellik

Windows Server 2012 RC Hyper-V

VMware ESXi 5.0

VMware vSphere 5.0 Enterprise Plus

Sanal Fiber Channel

Var

Var

Var

3. Taraf Çoklu Yol Oluşturma (MPIO)

Var

Yok

Var (VAMP)

Yerel 4-KB Disk Desteği

Var

Yok

Yok

Maksimum Sanal Disk Boyutu

64TB VHDX

2TB VMDK

2TB VMDK

Maksimum Pass-Through Disk Boyutu

Değişken

64TB

64TB

Offloaded Veri Aktarımı

Var

Yok

Var (VAAI)

 

Tabloda gösterildiği gibi Windows Server 2012 RC Hyper-V, hem ESXi 5.0 hem de vSphere 5.0 Enterprise Plus’a karşı çok sayıda avantaj sağlar. Günümüzde altyapılarını sanallaştıran müşteriler, en üst düzey süreklilik ve performans talep eder ve kurumlarını ileriye taşımak için seçtikleri teknolojilere yaptıkları yatırımlarından en iyi geri dönüşü sağlamak ister. Microsoft ile Windows Server içinde Çoklu Yol G/Ç çerçevesi (Multipath I/O framework) ile birlikte DSM’ler olarak bilinen depolama tedarikçileri tarafından üretilen Cihaza Özel Modüllerden faydalanma becerisi, müşterilerin kendi iş yüklerini, en üst düzey performans ve süreklilik sağlayarak, depolama tedarikçisinin amaçladığı şekilde başlangıçtan itibaren iyileştirilmiş bir yapılandırma üzerinde yürütmelerine olanak tanır. Bu çerçeve Windows Server platformunda ücretsiz olarak bulunur. Ne yazık ki ESXi 5.0, bu depolama tedarikçisine özel iyileştirmelerden faydalanma becerisi sunmaz. Hatta, vSphere 5.0’ın sadece Enterprise ve Enterprise Plus sürümlerinin bu kapasiteyi ‘Çoklu Yol Oluşturma için vStorage API’ları’ olarak bilinen bir özellik aracılığıyla sağlıyor olması, müşterilerin depolama yatırımlarından en iyi performansı elde etmek için daha yüksek ve daha maliyetli sürümlere yükseltme yapmaları gerektiği anlamına gelir.

 

Günümüzde müşteriler, sanallaştırılmış bir altyapı uygularken yeni teknoloji eğilimlerini ve gerçekleştirilen yenilikleri anlamak için geleceğe bakmaktadır. Bu yeniliklerden biri de 4KB fiziksel sektör boyutu bulunan, hızlı bir şekilde gelişmekte olan Gelişmiş Biçim Diskleridir (Advanced Format Disks). Bu diskler performansı artırır ve yerel olarak Windows Server 2012 RC Hyper-V tarafından desteklenir, ancak ne yazık ki, gelecekteki donanım yükseltmelerini kısıtlayan ESXi 5.0 ve vSphere 5.0 sürümlerinde desteklenmez.

 

Müşteriler, sanal ortamlarına daha büyük ve daha güçlü iş yükleri taşıdıkça, bu iş yükleriyle ilişkili veri miktarı zaman içinde artar. Neyse ki Windows Server 2012 RC Hyper-V, hızlı ve verimli bir şekilde 64 Terabayta (TB) kadar sanal diskler oluşturmayı destekleyerek büyük veritabanlarının, dosya depolarının veya belge arşivlerinin tek sanal disklerde depolanmasına olanak tanır. VMware’in özel dosya sistemi VMFS5, 64TB boyutunda veri depolarını desteklerken, Sanal Makine Disk Biçiminin (VMDK) 2TB ile sınırlandırılmış olması, müşterilerin daha az esnek ve daha az taşınabilir Ham Aygıt Eşleme (RDM’ler-Raw Device Mappings) kullanması gerektiği anlamına gelir. Eğer müşteriler RDM uygulamayı seçerse, desteklenen maksimum boyut 64TB’dir ancak, Windows Server 2012 RC, aktarılan disk(pass-through disk) boyutuna belirli bir maksimum sınır getirmez. Bir sanal makineye eklenen fiziksel diskin maksimum boyutu, sonuç olarak konuk işletim sisteminin desteklediği kadardır. Bu, en büyük veri odaklı iş yüklerinin Hyper-V üzerinde kolaylıkla sanallaştırılmasını sağlar.

 

Daha önce, 3. Parti Çoklu Yol Oluşturma (3rd Party Multipathing) olarak bilinen bir özellikten ve bu özelliğin, sanallaştırılmış altyapının temel unsurları için yapılan yatırımdan en iyi şekilde faydalanarak ve kritik iş yükleri için en üst düzey performans ve süreklilik sağlayarak Ana Bilgisayar-SAN tümleştirmesi ve bağlantısını iyileştirmede müşterilere nasıl yardımcı olduğundan söz etmiştik. Windows Server 2012 RC Hyper-V’nin temel bir özelliği olan Offloaded Veri Aktarımı (ODX-Offloaded Data Transfer), kurumların mevcut teknoloji yatırımlarından en iyi şekilde faydalanmasını sağlayan özelliklerden biridir. Windows Server 2012 RC Hyper-V’yi bir ODX özellikli depolama dizisi ile kullanıldığında, normalde Hyper-V ana bilgisayarlarında değerli işlemci ve ağ kaynaklarını kullanan depolama bağlantılı birçok görev, çok daha hızlı çalışan, performansı büyük ölçüde artıran ve ana bilgisayardaki ekstra kaynakları açarak depolama dizisine (storage array) yüklenir. VMware, Dizi Tümleştirme için vStorage API’lar, VAAI olarak bilinen benzer bir özellik sunar. Ancak, ne yazık ki bu özellik, sadece vSphere 5.0 Enterprise ve Enterprise Plus sürümlerinde bulunur ve dolayısıyla müşterilerin, donanım yatırımlarından en yüksek performansı elde etmek için üst sürümlere yükseltmesi gerekir.

 

Gelişmiş Kaynak Yönetimi

Windows Server 2012 RC Hyper-V ayrıca, aşağıdakileri içeren çok sayıda gelişmiş kaynak yönetimi özelliği sunar:

·         Dinamik Bellek Geliştirmeleri – Bu geliştirmeler, sanal makine konsolidasyon oranlarını büyük ölçüde artırır ve yeniden başlatma işleminde güvenilirliği artırarak, özellikle birçok boş veya düşük yüklü sanal makine bulunan VDI benzeri ortamlarda maliyetlerin azalmasını sağlar.

·         Kaynak Ölçümü – Kaynak Ölçümü, faturalandırmada doğruluğu güvenceye almak için IP Adresi veya sanal makine başına aktarılan veri miktarını takip etme ve raporlama becerisi sağlar.

·         Hizmet Kalitesi- Quality of Service – QoS, bir sanal makine veya bir portun kullanımına açık olan minimum bant genişliğini belirterek, bir hizmet seviyesi anlaşmasını (SLA) programlı olarak karşılama becerisi sağlar. Bir sanal makine veya bir portun kullanımına maksimum bant genişliği ayırarak gecikme sorunlarını önler.

·         Veri Merkezi Köprüleme (Data Center Bridging-DCB) – DCB, en son yeniliklerin avantajlarından faydalanır ve modern ve tümleşik bir 10 gigabayt yerel alan ağı (LAN) kullanarak ayrı ağ, yönetim, canlı aktarım ve depolama trafiğinin devamlılığını sağlamanın maliyetini ve zorluğunu azaltır.

 

VMware Karşılaştırması

 

Özellik

Windows Server 2012 RC Hyper-V

VMware ESXi 5.0

VMware vSphere 5.0 Enterprise Plus

Dinamik Bellek

Var

Var

Var

Kaynak Ölçümü

Var

Var

Var

Hizmet Kalitesi

Var

Yok

Var

Veri Merkezi Köprüleme (DCB)

Var

Var

Var

 

Tabloda gösterildiği gibi, söz konusu bellek yönetimi olduğunda Windows Server 2012 RC Hyper-V, VMware ESXi 5.0 ve vSphere 5.0 ile benzer şekilde sanal makine belleğini daha iyi kullanmak, yoğunluğu artırmak ve yatırım geri dönüşünü en üst düzeye çıkarmak için teknikler sunar ancak, Microsoft’un bellek yönetimi yaklaşımı VMware’den daha farklıdır. VMware bunu, 4 bellek yönetimi tekniği ile sağladığını iddia etmektedir: Bellek Balonu Oluşturma, Şeffaf Sayfa Paylaşımı, Sıkıştırma ve Takas teknikleri (Memory Ballooning, Transparent Page Sharing, Compression ve Swapping) bir sanal makineye, Hyper-V’nin sağladığından daha büyük bir yoğunluk sağladığı iddia edilir ancak, aslında bu yanlıştır. Bu bellek yönetimi tekniklerinin 4’ü de sadece, ana bilgisayar bellek baskısı altındayken ve aşırı yüklüyken reaktif bir ölçüm olarak çalışır. Günümüzde, birçok donanım platformunun yüksek performanslı 2MB Büyük Sayfa Tablolarını (Large Page Tables – LPT) varsayılan olarak desteklemesi nedeniyle Şeffaf Sayfa Paylaşımı (Transparent Page Sharing –TPS) gibi teknolojiler, bellek sayfalarını LPT’den önce olduğu gibi kolayca kaldıramadığından (deduplicate edemediğinden), bu özellik daha az kullanışlı hale gelmiştir. Bellek baskısı altında ESXi ana bilgisayarı, büyük bellek sayfalarını daha sonra kaldırılabilecek 4KB değerinde daha küçük sayfalara bölerek belleği boşaltır, ancak bu süreç, ana bilgisayar performansını sınırlamadan gerçekleştirilemez. Sıkıştırma ve takas ile sanal makineler çalışır halde tutuluyor olsa da temel iş yüklerinin performansı bu noktada ciddi şekilde düşer.

 

Dinamik Bellek ile Hyper-V’nin sanal makineden konuk işletim sistemi için optimum yöntemle bellek talep ederek ve kaynakların uygun şekilde kullanılmasını sağlayarak konuk işletim sistemiyle tutarlı bir şekilde çalışması ve temel iş yükleri için tutarlı bir performans elde edilmesiyle, en üst düzey yoğunluk ve en büyük yatırım geri dönüşü sağlanır.

 

Özellikle çok kullanıcılı(multi-tenant) ortamlarda daha fazla bulut odaklı altyapılara geçtikçe, barındırma sağlayıcıları ve kurumların, veri merkezi kaynaklarının (bilgi işlem, ağ ve depolama) miktarını ölçebiliyor olması gerekir. Bunlar, harici kullanıcılara ücret uygulamak (faturalandırma-chargeback olarak bilinir) için veya şirket için muhasebede (gösterme-showback olarak bilinir) ve bir kurumun departmanlar arası bütçe yönetimi senaryolarında kullanılabilir. Windows Server 2012 RC Hyper-V’nin standart bir özelliği olan Kaynak Ölçümü, yeni performans sayaçlarıyla birleştirildiğinde faturalandırma ve gösterme modelleri oluşturulabilecek bir bilgi zenginliği sunar. VMware ESXi 5.0 ve vSphere 5.0, bilgilerin vCenter içinde yakalanmasını sağlar ancak, bu bilgileri anlamlı bir şekilde kullanmak için kurumların ek bir maliyetle vSphere 5.0, vCenter Chargeback Manager 2.0 satın almaları gerekir.

 

Faturalandırma ve gösterme bir özel bulutun iki önemli unsurudur ancak, harici müşterilere hizmet veren bir barındırma sağlayıcısı veya masrafa tabi kaynaklarla şirket içi iş birimlerine hizmet veren bir kurum için hizmet seviyelerinin (SLA) karşılanması da eşit derecede önemlidir. Ne olursa olsun, en üst düzey performans sağlanması zorunludur ve Windows Server 2012 RC Hyper-V, Hizmet Kalitesi (QoS), temel iş yükleri için Hizmet Seviyesi Anlaşmalarının (SLA’lar) karşılanmasını ve aynı zamanda yoğun sanal makinelerin kendilerine ayrılandan daha fazlasını tüketmemesini sağlayan standart bir özelliktir. Ancak VMware’de, QoS sadece vSphere 5.0 Enterprise Plus sürümünde bulunduğundan, katı SLA’lar uygulamak isteyen müşterilerin ek maliyetle VMware’in en üst sürümüne yükseltmeleri gereklidir.

 

Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI)

Windows Server 2012 RC, iş ve kişisel yaşam arasındaki sınırların belirsizleştiği ve çalışanların haberleşmek, birlikte çalışmak ve günlük etkinliklerini planlamak için teknolojiye oldukça bağımlı olduğu modern çalışma tarzına olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Windows Server 2012 RC, BT uzmanlarını, kullanıcıların veri ve uygulamalara popüler aygıtlardan, her yerde, zengin bir kullanıcı deneyimiyle ve esnek bir şekilde erişim sağlamalarına yardımcı olmaları için destekler. Ayrıca yönetimi kolaylaştırır ve veri güvenliği, kontrol ve uyumluluğu artırır.

 

Microsoft, merkezi bir masaüstü ortamının geliştirilmesi ve yönetilmesi dahil olmak üzere gelişmiş masaüstü sanallaştırma çözümleri geliştirmede lider konumundadır. Windows Server 2012 RC, Uzak Masaüstü Hizmetleri (RDS) ile platformun merkezi masaüstü olanaklarını büyük ölçüde geliştirir.

 

Uzak Masaüstü Hizmetlerinde geliştirmeleri yönlendiren üç hedef bulunur. İlki, son kullanıcılara zengin ve “yerel benzeri” bir deneyim sağlayarak bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tablet aygıtları ve ince istemciler dahil çeşitli sanal masaüstlerini kullanmayı ve oturum açmayı kolaylaştırmaktır. İkinci hedef, kurumlara, temel özellikleri performanstan ödün vermeden uygun bir maliyette sağlamaktır. Son olarak Microsoft, BT departmanlarına Uzak Masaüstü Hizmetleri ortamı için zaten tanıdıkları masaüstü yönetim araçlarını sağlayarak, BT uzmanlarının kimlik ve kimlik denetimini desteklemesini, güvenlik ilkelerine uyulmasını sağlamasını ve uyumluluk gereksinimlerini karşılamasını hızlandırır ve kolaylaştırır.

 

Windows Server 2012 RC Uzak Masaüstü Hizmetlerinde yapılan geliştirmeler, üç önemli fayda sağlamıştır: daha zengin bir kullanıcı deneyimi, kurum için daha düşük maliyet ve daha sade Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI) uygulamaları ve gelişmiş yönetim becerileri.

 

 

 

 

Daha Zengin Bir Kullanıcı Deneyimi

Windows Server 2012 RC Uzak Masaüstü Hizmetleri, farklı aygıtlarda, farklı konumlarda ve değişken ağ koşullarında kullanıcılara, sürekli olarak zengin bir kullanıcı deneyimi sunar. Windows Server 2008 R2 SP1’de Microsoft, Windows 7 SP1’de çalışan sanal makinelerin Hyper-V ana bilgisayarlarındaki fiziksel grafik kartları, GPU’ların gücünden faydalanmalarını sağlayan gelişmiş bir grafik özelliği olan RemoteFX’i sunmuştur. Bu özellik Windows Server 2012 RC’da, 2 temel uygulama seçeneği sunacak şekilde geliştirilmiş ve genişletilmiştir:

 

·         RemoteFX Donanım GPU’su – BT Yöneticileri, zengin ve yerel benzeri bir kullanıcı deneyimi için sanal bir masaüstü aracılığıyla Hyper-V ana bilgisayarındaki fiziksel GPU’lardan faydalanabilir. Performanstan ödün vermeden yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik elde etmek için birçok sanal masaüstü, ayrı bir ana bilgisayar GPU’sunu paylaşabilir.

·         RemoteFX Yazılım GPU’su – Bir Windows 8 İstemci sanal masaüstünde Microsoft, sanal masaüstü kullanıcılarına zengin bir kullanıcı deneyimi sağlamak için ana bilgisayar sisteminde fiziksel bir GPU gerektirmeyen, bunun yerine GPU’yu taklit etmek için bir yazılım kullanan bir yazılım GPU’su sağlar.

 

 

Her iki RemoteFX uygulama seçeneği de uzaktan çalışmada zengin bir kullanıcı deneyimi sunmak için ayrıntıları aşağıda verilen diğer geliştirmelerle birleştirilebilir:

 

·         RemoteFX Uyarlamalı Grafikler, sanal masaüstü ve RemoteApp programlarının sorunsuz bir şekilde çalıştırılmasına olanak tanıyan gelişmiş grafik işleme sağlar. Ayrıca, sınırlı bant genişliği ve yüksek düzeyde gecikmeli ağlar için gelişmiş bir Windows Aero ve 3-D deneyimi sağlar.

·         WAN için RemoteFX, WAN ağlarından bağlanıldığında kullanıcı deneyimini zenginleştiren çok sayıda teknik geliştirme sağlar. Bu, özellikle bant genişliği düşük bağlantıları olan şube ofisleri, evler veya oteller gibi dağınık konumlardan bağlantı sağlayan kişiler için önemlidir.

·         RemoteFX Çoklu Dokunmalı (Multi-touch), dokunma ve hareket özellikli yeni nesil uygulama kullanıcılarının, uzak masaüstü ortamlarında bu çözümlerden faydalanmalarını sağlar.

·         RemoteFX USB Yönlendirme, yerel ve fiziksel bir istemci aygıtına takılan bir USB aygıtı kullanılarak bağlanılan merkezi masaüstü kullanıcılarına fayda sağlar. RemoteFX USB Yönlendirme ile USB aygıtı, masaüstü ve uygulamaların her biri yerel ve birleşik kaynaklar olarak görüntülenerek benzersiz bir kullanıcı deneyimi sağlanır. Bu özellik, çok çeşitli USB aygıtlarını destekler.

·         RemoteFX Medya Yönlendirme, düşük bant genişliği ve gecikme sorunları bulunan ağlarda bile sorunsuz bir multimedya deneyimi sağlamak için tasarlanmış olan bir özelliktir.

·         Metro Stili Uzak Masaüstü Uygulaması, dokunmatik aygıt kullanıcılarının uygulamalara erişim sağlaması için yeni, grafik açıdan zengin ve kullanımı kolay bir uzak masaüstü istemci arabirimidir.

·         Kullanıcı Profili Diskleri, kullanıcı profili ayarlarını havuza alınmış Sanal Masaüstü Altyapıları (VDI) veya oturum sanallaştırma ortamlarında depolamak için kullanılır. Bu özellik ile kullanıcı durumu değişimleri diskte depolanır. Kullanıcı, konumu veya aygıtından bağımsız olarak bir sonraki oturumda bu değişiklikleri anında kullanabilir.

 

RemoteFX özelliklerinin, ağ üzerinden Blade PC gibi bir fiziksel makineye bağlanırken de faydalı olabileceğinin unutulmaması önemlidir.

 

Daha Düşük Maliyetler

Windows Server 2012 RC Uzak Masaüstü Hizmetleri, BT yöneticilerinin ana bilgisayar sunucusunda masaüstü yoğunluğunu artırmalarına ve iyi yönetilen havuz (pooled) masaüstleri ve daha az pahalı depolama çözümleri gibi uygun maliyetli uygulama seçeneklerini hayata geçirmelerine yardımcı olur. Uygulama ve yönetim maliyetinin düşük olmasını sağlayan gelişmiş özellikler aşağıdakilerdir:

 

·         Server Message Block (SMB) dosya paylaşımı ile uygun maliyetli depolama sayesinde, VDI uygulamalarında maliyetli depolama alanı ağı (SAN) seçeneği yerine uygun maliyetli standart donanımlar kullanılır.

·         RDS SmartCache, havuz (pooled) VDI senaryoları için doğrudan eklenen depolamanın avantajlarından faydalanır.

·         Dengeli Dağıtımlı (Fair Share) Oturum Sanallaştırma, oturum sanallaştırmada kaynakların eşit dağıtımı yoluyla yüksek yoğunluklara olanak tanır ve artışlara karşı koruma ihtiyacını en aza indirir.

 

 

Daha Basit Uygulamalar, Gelişmiş Yönetim

Kurumlarda sanal masaüstlerinin giderek daha fazla benimsenmesi, BT yöneticileri için uygulama ve yönetim görevlerinin kolaylaştırılmasına yardımcı olacak araçlara gereksinim doğurmuştur. Windows Server 2012 RC’nın, bu görevlerin kolaylaştırılması ve hızlandırılmasına yardımcı olmak için sağladığı gelişmiş özellikler aşağıdakileri içerir:

·         Uzak Masaüstü Hizmetleri için daha basit, sihirbaz tabanlı kurulum prosedürleri.

·         Sanal masaüstleri ve oturum tabanlı masaüstleri ve uygulamalar için birleşik bir yönetim konsolu

·         Havuz (Pooled) ve kişisel sanal masaüstlerinin daha kolay oluşturulması, atanması ve yama yönetimi

 

 

VMware Karşılaştırması

VMware’de dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, VDI özelliğinin ESXi 5.0 veya vSphere 5.0 paketlerine dahil olmadığıdır. VMware’de, VDI özellikleri sunan ve Enterprise ve Premier olarak 2 sürümü bulunan VMware View 5.0 adlı ayrı bir ürün bulunur. vSphere, VMware View 5.0 sahibi olan müşterilerin bunu bir eklenti olarak ek maliyetle satın aldığı unutulmamalıdır. VMware teknolojilerine henüz yatırım yapmamış olan müşteriler için VMware View 5.0 ayrıca satın alınabilir ancak, kullanımı sadece sanal masaüstü barındırma ile sınırlıdır ve sunucu işletim sistemlerini desteklemez. Uzak Masaüstü Hizmetleri ile birlikte Windows Server 2012 RC Hyper-V, müşterileri biri veya diğeri ile kısıtlamaz ve ek altyapı lisans maliyeti olmadan esneklik sağlar.

 

Özellikler açısından, aşağıdaki tabloda Windows Server 2012 RC ve VMware’in farklı sürümleri arasındaki temel farklılıklar sergilenmektedir:

 

Özellik

Windows Server 2012 RC Hyper-V

VMware ESXi 5.0

VMware vSphere 5.0 Enterprise Plus

Birleşik VDI Yönetimi

Var

VMware View

VMware View

Akıllı VDI Yama Uygulama

Var

VMware View

VMware View

VDI için Hızlı VM Devreye Alma

Var

VMware View

VMware View

Donanım GPU’sundan vGPU’ya Destek

Var

Yok

Yok

Yazılım GPU’su Desteği

Var

Temel

Temel

Uzaktan Dokunma Desteği

Var

Yok

Yok

Kullanıcı Profili ve Veri Yönetimi

Var

VMware View

VMware View

 

Daha önce açıklanmış olduğu gibi hem ESXi 5.0 hem de vSphere 5.0’da, ek olarak VMware View 5.0 Enterprise veya Premier satın alınmadığı sürece herhangi bir VDI özelliği bulunmaz. Havuz (Pooled), kişisel veya oturum tabanlı gibi farklı türde masaüstü uygulamalarının merkezi olarak yönetilmesi söz konusu olduğunda VMware View 5.0, bu uygulama türlerinin her biri için bir merkezi yönetim konsolu sunar. Bu sanki, oturum tabanlı masaüstlerinin adeta sonradan düşünüldüğünü akla getirir. Sanal masaüstleri için VMware View 5.0 ve oturum tabanlı masaüstleri için VMware View 5.0 kullanarak kullanıcı deneyimini karşılaştıran müşteriler, VMware’nin görüntü protokolü IP üzerinden PC’nin (PCoIP), ne yazık ki, oturum ana bilgisayarlarına bağlanmak için kullanılamadığını görmüştür. Ayrıca, oturum tabanlı masaüstleri için Persona Yönetimi ve USB desteği olmaması, sanal masaüstü kullanıcılarının bariz bir şekilde tercih edildiğini ve oturum tabanlı masaüstü kullanıcılarına ikinci sınıf vatandaş olarak davranıldığını gösterir. Windows Server 2012 RC ile oturum tabanlı masaüstü kullanıcıları, söz konusu kullanıcı deneyimi olduğunda hem havuza alınmış hem de kişisel sanal masaüstü kullanıcıları ile eşit, birinci sınıf vatandaşlardır ve 3 uygulama türü de tümleşik ve zengin Sunucu Yöneticisiyle sezgisel olarak yönetilir.

 

Herhangi bir sanal masaüstü uygulamasında kullanıcı deneyimi çok önemli bir unsurdur ve Windows Server 2012 RC Hyper-V’nin RemoteFX özellikleriyle Microsoft, hem oturum tabanlı hem de sanal masaüstlerinde farklı ağ koşullarında zengin ve tam güvenirlikli Uzak Masaüstü Hizmetleri deneyimi sunar. RemoteFX müşterilere, Hyper-V ana bilgisayarlarına kurulu, sanal masaüstüne veya aktarılan fiziksel donanım grafik kartları veya GPU’lardan veya Windows 8 İstemci sanal masaüstüne tümleşik olan bir yazılım tabanlı GPU’dan faydalanma seçeneği sunar. Bu seçeneklerin her ikisiyle de BT, son kullanıcılar için zengin bir kullanıcı deneyimi ve ana bilgisayarlarında yapılabilecek potansiyel bir grafik donanımı yatırımından en iyi şekilde faydalanma olanağı sağlar. Ancak VMware’de bununla kıyaslanabilecek donanım tabanlı herhangi bir çözüm yoktur. Bunun yerine VMware, sadece temel 3D özellikleri sağlar şeklinde tanımladığı, sınırlı bir yazılım tabanlı uygulamaya güvenir.

 

Son olarak Windows Server 2012 RC, profiller ve kişiselleştirilmiş ayarlar yönetim sağlar. Windows Server 2012 RC Kullanıcı Profili Diski aracılığıyla kayıp ayar ve uygulama önbelleği sorununu çözmeye yardımcı olur. Her kullanıcı için bir Kullanıcı Profili Diski oluşturulur ve bu disk, belirli bir sanal makine havuzu veya oturum grubuna uygulanabilir. Kullanıcı Profili Diski, kullanıcı kişiselleştirme ve uygulama önbelleği verilerini depolar ve kullanıcı oturum açma oturumlarında korur. Ancak VMware, Persona Yönetimi özelliğini VMware View 5.0 Premier sürümü ile kısıtlamıştır. Bu, kullanıcı profillerini daha verimli ve merkezi olarak yönetmek isteyen müşterilerin daha pahalı bir sürüme yükseltme yapması gerektiği anlamına gelir. Özellik, VMware View 5.0 tarafından yönetilen herhangi bir oturum ana bilgisayarı ile uyumlu olmadığından, View Premier sürümüne yükselten müşteriler bile Persona Yönetimini sadece sanal masaüstü ile kullanacak şekilde kısıtlanmıştır.

 

Windows Server 2012 RC Uzak Masaüstü Hizmetlerinde buna benzer bir kısıtlama yoktur.

 

Güvenli Çoklu Kullanıcılık (Güvenli Multitenant Yapı)

Sanallaştırılmış veri merkezleri her gün daha popüler ve pratik olmaktadır. BT kurumları ve barındırma sağlayıcılar, müşterilere daha esnek sanallaştırılmış altyapılar sağlayan hizmet olarak altyapı (IaaS) sunmaya başlamıştır—“talep üzerine sunucu örnekleri.” Bu eğilim nedeniyle BT kurumları ve barındırma sağlayıcıları, müşterilerine gelişmiş güvenlik ve diğerlerine karşı yalıtım sunmalıdır.

 

Eğer bir hizmet sağlayıcısının altyapısı iki kurumu barındırıyorsa, BT Yöneticisi, her kurumun gizliliğini ve güvenliğini sağlamalıdır. Windows Server 2012 RC’dan önce sunucu sanallaştırma, sanal makineler arasında yalıtım sağlıyordu ancak, veri merkezinin ağ katmanı yine de tam olarak yalıtılmıyor ve aynı altyapı üzerinde çalışan farklı iş yükleri arasında 2. katman bağlantısı kapsanmıyordu.

 

Barındırma sağlayıcısının, müşterilerinin beklentilerini karşılaması ve bulutun benimsenmesine engel olmaması için sanallaştırılmış ortamdaki yalıtım fiziksel veri merkezindeki yalıtıma eşit olmalıdır.

 

Yalıtım, neredeyse bir kurum ortamında olduğu kadar önemlidir. Her ne kadar tüm dahili departmanlar aynı kuruma ait olsa da belirli iş yükleri ve ortamlar (finans ve insan kaynakları sistemleri gibi) birbirlerine karşı yalıtılmış olmalıdır. Özel Bulut ve IaaS modeline geçiş sunan BT departmanları, bu gereksinimi göz önünde bulundurmalı ve benzeri hassas iş yüklerini yalıtmak için bir yol sağlamalıdır.

 

Windows Server 2012 RC, Hyper-V Genişletilebilir Anahtar (Hyper-V Extensible Switch) yoluyla yeni güvenlik ve yalıtım özellikleri sunar.

 

Hyper-V Genişletilebilir Anahtar (ExtensibleSwitch)

Windows Server 2012 RC ile BT Yöneticisi, Hyper-V sunucularını, tipik olarak ayrı müşteriler ve iş yükü setleri için tanımlanan herhangi bir isteğe bağlı yalıtım grubu seti içinde ağ yalıtımı uygulayacak şekilde yapılandırabilir.

 

Windows Server 2012 RC, aşağıdaki yeni özelliklerle çoklu kullanıcılık için yalıtım ve güvenlik becerileri sağlar:

·         Özel VLAN’LAR (PVLAN’LAR) – Aynı VLAN üzerindeki iki sanal makine arasında yalıtım sağlar

·         ARP/ND Zehirleme/Dolandırıcılık – Diğer sanal makinelerden IP adresleri çalan zararlı bir sanal makineye karşı koruma

·         DHCP Gözetleme/DHCP Koruma – Trafiğin yeniden yönlendirilmesine neden olabilecek IP adresleri sağlamaya çalışan sahte DHCP sunucularına karşı koruma

·         Sanal Port ACL’leri – Ağları yalıtır ve sanal bir port için ölçüm sunar

·         Sanal Makinelerde Trunk Modu – Birden fazla VLAN’ın trafiği artık, sanal bir makinedeki tek bir ağ bağdaştırıcısına yönlendirilebilmektedir

·         İzleme ve Port Yansıtma – Belirli bağlantı noktalarından anahtar üzerindeki belirli sanal makineler aracılığıyla gelen trafiği izleyin ve daha fazla işlem için başka bir sanal bağlantı noktasına aktarın

·         Windows PowerShell/Windows Yönetim Göstergeleri (WMI) – Müşterilerin ve iş ortaklarının ayarlar, yapılandırma, izleme ve sorun giderme için komut satırı araçları ve otomatik komut dosyaları oluştururken kullanabilecekleri Hyper-V Genişletilebilir Anahtarı için Windows PowerShell cmdlet’leri sağlar

 

Hyper-V ExtensibleSwitch’in Genişletilmesi 

Birçok kurum, sanal anahtar özelliklerini kendi eklentileriyle ihtiyaçlarına uygun şekilde genişletme ihtiyacı içindedir. Eğer kurumunuzda BT satın alma kararlarının verilmesi sizin sorumluluğunuzdaysa, seçtiğiniz sanallaştırma platformunun sizi uyumlu özellikler, aygıtlar veya teknolojilerden oluşan küçük bir grupla sınırlamayacağını bilmek istersiniz.

 

Windows Server 2012 RC sürümünde Hyper V Genişletilebilir Anahtarı, bir dizi yeni genişletilebilirlik özelliği sağlar. Windows Server 2012 RC sürümünde Hyper V Genişletilebilir Anahtarı, sanal makinelerin fiziksel ağa bağlanabilmesi için programlanabilir bir şekilde yönetilen ve genişletilebilir özellikler sağlayan bir katman 2 sanal ağ anahtarıdır. Hyper V Genişletilebilir Anahtarı, çok sayıda tedarikçinin standart Windows API çerçeveleri için yazılmış genişletmeler sağlamasını mümkün kılan açık bir platformdur. Genişletmelerin güvenilirliği, Windows standart çerçevesi ve diğer şirketler tarafından işlevler için sağlanması gereken kodun azaltılması yoluyla artırılmıştır, ayrıca Windows Hardware Quality Labs (WHQL) sertifikasyon program ile desteklenmektedir. BT Yöneticisi, Windows PowerShell kullanarak, VMI ile programlanabilir bir şekilde veya Hyper-V Manager kullanıcı arabirimi aracılığıyla Hyper-V Genişletilebilir Anahtarını yönetebilir.

 

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı İş Ortakları, Hyper-V Genişletilebilir Anahtarı için genişletme sağlayacaklarını açıklamışlardır:

·         Cisco – Nexus 1000V Serisi Anahtarlar ve UCS Virtual Machine Fabric Extender (VM-FEX)

·         NEC – OpenFlow

·         5nine – Virtual Firewall 3.0

·         InMon – sFlow

 

VMware Karşılaştırması

 

Özellik

Windows Server 2012 RC Hyper-V

VMware ESXi 5.0

VMware vSphere 5.0 Enterprise Plus

Genişletilebilir Anahtar

Var

Yok

Var

Onaylanmış İş Ortağı Genişletmeleri

4

Yok

2

Özel Sanal LAN (PVLAN)

Var

Yok

Var

ARP/ND Dolandırıcılık Engelleme

Var

Yok

vShield App/İş Ortağı

DHCP Gözetleme/DHCP Koruma

Var

Yok

vShield App/İş Ortağı

Sanal Bağlantı Noktası ACL’leri

Var

Yok

vShield App/İş Ortağı

Sanal Makinelerde Trunk Modu

Var

Yok

Yok

Bağlantı Noktası İzleme

Var

Bağlantı Noktası Grubuna Göre

Var

Bağlantı Noktası Yansıtma

Var

Bağlantı Noktası Grubuna Göre

Var

 

VMware genişletilebilir bir ağ anahtarı sunmakla birlikte bu özellik yalnızca vSphere 5.0 Enterprise Plus sürümünde bulunmaktadır; bu nedenle daha yüksek ayrıntı düzeyi, yönetim olanakları ve denetimden faydalanmak isteyen müşterilerin yüksek bir maliyetle en yüksek sürüme geçmeleri gerekmektedir. Ücretsiz VMware hipervizörü olan VMware ESXi 5.0 ne yazık ki bu özelliğe sahip değildir. vSphere Distributed Switch, doğal VMware vSphere işlevselliğinin genişletilmesi anlamında şu ana kadar yalnızca bir tedarikçiden, Cisco’dan taahhüt almıştır. IBM yakın zamanda buna bir alternatif sağlamıştır, ancak Windows Server 2012 RC Hyper-V için halihazırda 4 iş ortağı (Cisco, NEC, 5nine ve InMon), paket inceleme ve filtrelemeden iletme ve izinsiz giriş tespitine kadar çeşitli genişletme türlerinde, müşteriler için kendi ortamlarına uygun çok sayıda seçenek sağlayacak genişletilmiş işlevsellikler sağlama taahhüdünde bulunmuştur.

 

Windows Server 2012 RC Hyper-V tarafından sağlanan bu gelişmiş ağ özelliklerinin önemli bir kısmı ne yazık ki ESXi’de bulunmamakta, vSphere uygulamasında ise ARP ve ND Dolandırıcılık Engelleme, DHCP Gözetleme Koruması ve DHCP Koruması gibi temel güvenlik özelliklerinin yanı sıra Sanal Bağlantı Noktası Erişim Kontrolü Listeleri yalnızca vSphere 5.0 ile birlikte vShield App gibi ek teknolojiler satın alınarak ya da Cisco gibi tedarikçilere ait ağ anahtarı teknolojileri yardımıyla sağlanmaktadır. Yani müşterileri, bu tür tehditlere karşı korunmak için yüksek maliyetli ilave teknolojiler satın almak durumundadırlar.

 

Hyper-V Genişletilebilir Anahtar trunk modunda birden fazla VLAN’ın trafiği, daha önce yalnızca bir VLAN’dan trafik alması mümkün olan sanal bir makinedeki tek bir ağ bağdaştırıcısına yönlendirilebilmektedir. Sonuç olarak farklı VLAN’lardan gelen trafik birleştirilmekte ve sanal bir makine birden fazla VLAN ile ilgilenebilmektedir. Bu özellik BT Yöneticisine, ağ trafiğini şekillendirme ve veri merkezinde çok kullanıcılı güvenlik sağlama anlamında yardımcı olabilir. Bu özellik şu anda ESXi 5.0 veya vSphere 5.0’a ne yazık ki dahil değildir; VLAN Etiketleme, her bir sanal ağ bağdaştırıcının tek bir VLAN Kimliğini destekleyeceği şekilde Bağlantı Noktası Grubu seviyesinde gerçekleştirilmektedir.

 

Son olarak Hyper-V Genişletilebilir Anahtarı, kurumlar için vSwitch içindeki her bir bağlantı noktasının izlemenin yanı sıra geçen trafiği daha ayrıntılı analiz için alternatif bir konuma yansıtma olanağı sağlar. VMware ESXi 5.0’te, ‘Dağınık Modun’ devrede olduğu Bağlantı Noktası Grubu veya vSwitch üzerindeki trafiğin tamamı açıktır; bu da potansiyel olarak ağ güvenliği riski oluşturur. Ayrıntı düzeyinin düşük olması canlı ortamlardaki kullanımını kısıtlamakta, müşteri bu koruma seviyesini elde etmek için vSphere 5.0 Enterprise Plus sürümüne yükseltme yaparak NetFlow ve Bağlantı Noktası Yansıtma gibi özelliklere sahip Dağıtık Anahtar teknolojisini kullanmak durumunda kalmaktadır.

 

Ağ Performansı Geliştirmeleri

Windows Server 2012 RC Hyper-V, ağ yığını (network stack) içinde müşterilere en yoğun işyüklerini sanallaştırma anlamında yardımcı olacak çeşitli performans geliştirmelerine sahiptir. Windows Server 2008 R2 Hyper-V’de bulunan Sanal Makine Kuyruğu özelliği, VMq özelliğine sahip ağ donanımı ile birlikte kullanıldığında, paketlerin harici ağdan sanal makineye daha düzenli ve etkin bir şekilde dağıtılabilmesini sağlar ve ana bilgisayar işletim sisteminin yükünü azaltır. Ancak Windows Server 2012 RC sürümünde bu özellik, ağ trafiğinin ana bilgisayardaki işlemciler üzerinde daha akıllı bir şekilde işlenmesini sağlayan ve ağ performansını yükselten Sanal Makine Kuyruğu özelliği ile önemli ölçüde iyileştirilmiştir.

 

Güvenlik söz konusu olduğunda birçok müşteri IPsec uygulamasını tanımaktadır. IPsec, ağ paketlerinin içeriğinin bir kısmı veya tamamı üzerinde kimlik denetimi ve şifreleme yoluyla ağ iletişimini korur. Windows Server 2012 RC’daki IPsec Görev Devretme (IPSec Task Offload) özelliği, sunucu NIC’lerinin donanım özelliklerinden faydalanarak IPsec işlemlerini devreder. Bu, IPsec şifreleme ve şifre çözme ile ilgili işlemci yükünü önemli ölçüde azaltır.

 

Windows Server 2012 RC’daki IPsec Görev Devretme, Sanal Makineler ile de kullanılabilir. VM kullanan ve IPsec ile ağ trafiğini korumak isteyen müşteriler, sunucu NIC’lerinde bulunan IPsec donanım devretme özelliğinden faydalanarak işlemci döngülerini boşa alabilir, böylece uygulama seviyesinde daha çok çalışma mümkün olur ve paket şifreleme/şifre çözme işleri donanıma bırakılır.

 

Son olarak, sanal ağ ile ilgili temel hedef doğal I/O verimidir. Windows Server 2012 RC, SR-IOV işlevselliğini fiziksel aygıtlardan sanal makinelere doğrudan atama olanağı sunar. Bu VM’lere yazılım tabanlı Hyper-V Sanal Anahtarını baypas ederek doğrudan NIC’ye ulaşma olanağı sağlar. Sonuç olarak işlemcinin yükü ve gecikme azalır, genel verimlilikte de benzer bir artış gereklidir. Bütün bunlar, Sanal Makine Canlı Aktarımı gibi temel Hyper-V özellikleri feda edilmeden sağlanmaktadır.

 

 

,

 

VMware Karşılaştırması

 

Özellik

Windows Server 2012 RC Hyper-V

VMware ESXi 5.0

VMware vSphere 5.0 Enterprise Plus

Dinamik Sanal Makine Sırası

Var

NetQueue

NetQueue

IPsec Görev Devretme

Var

Yok

Yok

SR-IOV Desteği

Var

DirectPath I/O

DirectPath I/O

 

 

VMware tarafından NetQueue adıyla bu özellik sağlanmakla birlikte ‘VMware vSphere 5.0 Performans En İyi Uygulamaları’ adlı VMware’in kendi belgesinde şöyle ifade edilmektedir: “Bazı 10 Gigabit Ethernet donanım ağ bağdaştırıcılarda ESXi tarafından, sanallaştırılmış ortamlarda 10 Gigabit Ethernet ağ bağdaştırıcıların performansını önemli ölçüde artıran bir teknoloji olan NetQueue desteklenmektedir”. 10 GigE bulunmayan sunuculara sahip müşteriler için bu ne anlama gelmektedir? Windows Server 2012 RC Hyper-V ve D-VMq ile, 1 gigabit ve 10 gigabit Ethernet bağdaştırıcılara sahip müşteriler bu gelişmiş özelliklerden esnek bir şekilde faydalanarak performans ve verimi artırırken Hyper-V ana bilgisayarları üzerindeki işlemcinin yükünü de azaltabilmektedir.

 

Ağ güvenliği, daha da özelde IPsec söz konusu olduğunda VMware sanal makineden fiziksel ağ arabirimine herhangi bir yük devretme özelliği sağlamamakta, bu anlamda yoğun bir ortamda istenen güvenlik seviyesinin korunabilmesi için değerli ana bilgisayar işlemci döngüleri kaybedilmektedir. Windows Server 2012 RC Hyper-V’nin IPsec Görev Devretme özelliği, bu işyükünü ağ bağdaştırıcı üzerindeki özel bir işlemciye taşıyarak müşterilerin kaynaklardan ve bant genişliğinden çok daha fazla faydalanmasını mümkün kılacaktır.

 

Daha önce de ifade edildiği gibi, sanal ağ ile ilgili temel hedef doğal I/O’dur. SR-IOV ile müşteriler, fiziksel ağ arabirimi kartına doğrudan sanal makine içinden ulaşabilirler ve böylece işlemcinin yükü ve gecikme azalırken verim artar. VMware, fiziksel ağ kartı ile sanal makineyi bağlayan bir teknoloji olan DirectPath I/O aracılığıyla bu geliştirmenin doğala yakın performansla sağlandığını belirtmektedir; ancak Windows Server 2012 RC Hyper-V’deki SR-IOV’nin aksine, DirectPath I/O teknolojisine sahip bir sanal makine, müşteri tarafından belirli bir Cisco UCS yapılandırması çalıştırılmadığı sürece ana bilgisayara ulaşamamaktadır. Diğer uyarılar arasında şunlar yer almaktadır:

·         Donanım Uyumluluk Listesi Çok Küçük

·         Fazla Bellek Ayırma Yok

·         vMotion Yok (belirli Cisco UCS yapılandırmaları çalışmadığı sürece)

·         Hata Toleransı Yok

·         Ağ I/O Denetimi Yok

·         VM Enstantaneleri Yok (belirli Cisco UCS yapılandırmaları çalışmadığı sürece)

·         Askıya Alma/Devam Ettirme Yok (belirli Cisco UCS yapılandırmaları çalışmadığı sürece)

·         VMsafe/Endpoint Güvenlik Desteği Yok

 

DirectPath I/O performans açısından müşterilerimiz için çekici olabilir, ancak VMware müşterisinden hızdan taviz vermesini, birçok durumda vMotion’ı kaybetmesini ve bazı başka vSphere özellikleriyle birlikte fazla bellek ayırmadan vazgeçmesini talep etmektedir.

 

Windows Server 2012 RC Hyper-V ile SR-IOV kullanılırken bu tür kısıtlamalar söz konusu değildir, müşteriler hızlı, ölçeklendirilebilir bir altyapıda bulunması gereken en yüksek seviyede performans ve esneklikten bir arada faydalanabilir.

 

Fiziksel Güvenlik

Sanallaştırma teknolojilerinin uygulanması söz konusu olduğunda, bunların önemli bir kısmı güvenli veri merkezi ortamlarındadırlar; peki ya burada bulunmayanlar? Uydu ofisler, uzak sahalar, ev ofisleri ve perakende mağazaları, kurumsal bir veri merkezi ile aynı seviyede güvenli olmamakla birlikte sanallaştırma teknolojilerinin kullanıldığı fiziksel sunucuların bulunabileceği ortamlara örnek olarak verilebilirler. Fiziksel ana bilgisayarlarda güvenlik açığının kurum açısından çok ciddi olumsuz sonuçları olabilir.

 

Windows Server 2012 RC Hyper-V’deki BitLocker Drive Encryption uygulaması bu sorunu çözmektedir; bu uygulama ile müşteriler Windows Server 2012 işletim sistemi birimi ile yapılandırılmış veri birimlerindeki tüm verilerin yanı sıra Küme Paylaşımlı Birimler(CSV) de dahil olmak üzere Yük Devretme Küme disklerini şifreleyebilir, böylece fiziksel olarak daha az güvenli konumlarda bulunan büyük ya da küçük ortamlar için ilave maliyet söz konusu olmaksızın en yüksek düzeyde veri güvenliği sağlayabilirler.

 

VMware Karşılaştırması

VMware, ESXi 5.0 veya vSphere 5.0 dahilinde VMFS veya VMDK dosyalarının şifrelenebilmesini mümkün kılacak bir özelliğe sahip değildir; bunun yerine daha fazla maliyet, yönetim yükü ve ilave kaynak kullanımı anlamına gelen donanım tabanlı ve guest alternatifleri kullanılır.

 

Esnek Altyapı

 

Sanal Makine Mobilitesi

Fiziksel kaynakların optimum kullanımını korumak ve yeni sanal makineleri kolayca ekleyebilmek için BT departmanı, sanal makineleri gerektiğinde işleri kesintiye uğratmadan taşıyabiliyor olmalıdır. Sanal makineleri Hyper-V ana bilgisayarları arasında taşıma olanağı, Canlı Aktarım adı verilen bir özellik sayesinde Windows Server 2008 R2’de bulunmaktadır. Windows Server 2012 RC Hyper-V bu özelliğe sahiptir ve eşzamanlı canlı aktarım desteği ile sanal makineye geçişi sağlayarak geliştirmektedir; aynı anda birden fazla sanal makine taşıma olanağı, daha hızlı ve esnek bir altyapı sağlamakta, geçiş sırasında ağ bant genişliğinin optimum kullanımını mümkün kılmaktadır.

 

Windows Server 2012 RC sürümünde Hyper-V ayrıca, BT Yöneticisinin çalışan bir sanal makineye bağlı sanal sabit diskleri taşımasını mümkün kılan Canlı Depolama Aktarımı özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde BT departmanı, sanal sabit diskleri depolama yükseltmesi veya geçişi amacıyla kapalı kalma zamanı söz konusu olmadan taşıyabilir, arka uç depolama bakımı gerçekleştirebilir veya depolama yükünü tekrar dağıtabilir. BT Yöneticisi bu işlemi Hyper-V Manager uygulamasındaki yeni bir sihirbazı veya Windows PowerShell için yeni Hyper-V cmdlet’lerini kullanarak gerçekleştirebilir. Canlı depolama aktarımı, hem depolama alan ağı (SAN) hem de dosya tabanlı depolama için kullanılabilir.

 

Windows Server 2012 RC Hyper-V ile canlı aktarımlar artık küme ile sınırlı değildir ve sanal makinelerin de küme sınırları arasında geçişi yapılabilir. Yerel Windows Server 2012 Hyper-V ana bilgisayarında sanallaştırılmış bir web sunucusu üzerinde çalışan bir geliştirici buna örnek olarak verilebilir; testin tamamlanmasının ardından bu iş yükü herhangi bir kesinti söz konusu olmadan ve canlı olarak, sanal makinenin yerel olarak eklenmiş depolamada bulunduğu geliştiricinin ana bilgisayar sisteminden sanal makinenin yüksek performanslı SAN depolamada bulunacağı üretim kümesine taşınabilir. Sıfır Paylaşımlı Canlı aktarımda bu işlem, kesinti veya kapalı kalma zamanı söz konusu olmadan tamamen sorunsuz bir şekilde gerçekleşecektir.

 

Ağ Sanallaştırma gibi özelliklerle birlikte kullanılması halinde ise sanal makineler, farklı alt ağlarda bulunan ana bilgisayarlar ve kümeler arasında dahi taşınabilir.

 

Hyper-V Ağ Sanallaştırma ile VLAN’ların ötesinde Ölçeklendirme

Farklı departmanlarda veya müşterilerdeki sanal makinelerin yalıtılması zorlu bir süreç olabilir. Bu departmanların veya müşterilerin sanal makine ağlarının tümünü yalıtmak durumunda olması halinde ise zorluk daha da artar. Ağ yalıtımı için geleneksel olarak VLAN kullanılır, ancak geniş ölçekli VLAN’ların yönetimi oldukça karmaşıktır.

 

Aşağıda VLAN’ın temel olumsuz özellikleri verilmiştir:

·         Sanal makinelerin veya yalıtım sınırlarının taşınması gerektiğinde üretim anahtarlarının tekrar yapılandırılmasının gerekli olmasının yanı sıra VLAN eklerken veya değiştirirken fiziksel ağın sık sık tekrar yapılandırılması, istenmeyen kesinti riskini artırır.

·         Tipik anahtarlar en fazla 1.000 VLAN kimliğini desteklediğinden (maksimum 4.095) VLAN ölçeklenebilirliği sınırlıdır.

·         VLAN’lar birden fazla alt ağ üzerinde bulunamaz, bu da tek bir VLAN üzerindeki düğüm sayısını sınırlar ve sanal makinelerin fiziksel konuma göre yerleştirilmesini engeller.

 

VLAN’ın olumsuz özelliklerine ek olarak, sanal makine IP adresi ataması kurumlar buluta geçerken başka bir sorun oluşturur:

·         Hizmet iş akışı tekrar numaralandırma gereksinimi.

·         IP adreslerine bağlı ilkeler.

·         Sanal makine IP adreslerini belirleyen fiziksel konumlar.

·         Sanal makine uygulaması ve trafik yalıtımının topolojiye bağımlılığı.

 

IP adresi, ağ trafiğinin önemli bir kısmı TCP/IP olduğundan katman 3 ağ iletişimi için kullanılan temel adrestir. Ne yazık ki IP adresleri buluta taşındığında, veri merkezinin fiziksel ve topolojik kısıtlamalarına uygun şekilde değiştirilmeleri gerekmektedir. IP adreslerinin tekrar numaralandırılmaları, IP adreslerine bağlı ilişkili ilkelerin de güncellenmesini gerektirdiğinden hantal bir yapıya neden olmaktadır.

 

Veri merkezinin fiziksel yerleşimi, veri merkezindeki belirli bir rafa bağlı belirli bir sunucu veya blade üzerinde çalışan sanal makineler için kullanılabilecek IP adreslerini etkilemektedir. Devreye alınmış ve veri merkezine yerleştirilmiş bir sanal makine, IP adresi ile ilgili kısıtlamalara ve seçeneklere uymak durumundadır. Bu nedenle genellikle veri merkezi yöneticileri, IP adreslerini sanal makinelere atamakta ve sanal makine sahiplerini de orijinal IP adresini temel alan ilkelere uymaya zorlamaktadır. Bu tekrar numaralandırma yükü o kadar fazladır ki birçok kurum buluta yalnızca yeni hizmetleri uygulamayı ve legacy uygulamaları aynı şekilde bırakmayı tercih etmektedir.

 

Hyper-V Ağ Sanallaştırma bu sorunları çözmektedir. Bu özellik sayesinde BT departmanı, paylaşımlı altyapı üzerindeki farklı kurumsal birimlerden veya müşterilerden gelen trafiği yalıtabilmekte, VLAN kullanmak durumunda kalmamaktadır. Hyper-V Ağ sanallaştırma ayrıca BT departmanının sanal makineleri, sanal ağ atamalarını koruyarak sanal altyapıda gereken şekilde taşımasını mümkün kılar. Son olarak, BT departmanı Hyper-V Ağ Sanallaştırma yardımıyla bu özel ağları, başka bir sitede daha önce bulunan bir altyapıda şeffaf bir şekilde tümleştirebilir.

 

VMware Karşılaştırması

 

Özellik

Windows Server 2012 RC Hyper-V

VMware ESXi 5.0

VMware vSphere 5.0 Enterprise Plus

Sanal Makine Canlı Aktarım

Var

Yok

Var

1GigE Eşzamanlı Canlı Aktarım

Sınırsız

N/A

4

10GigE Eşzamanlı Canlı Aktarım

Sınırsız

N/A

8

Canlı Depolama Aktarım

Var

Yok

Var

Sıfır Paylaşımlı Canlı Aktarım

Var

Yok

Yok

Ağ Sanallaştırma

Var

Yok

İş Ortağı

 

Tabloda gösterildiği gibi, Windows Server 2012 RC Hyper-V’nin standart özellikleriyle sağlanan esneklik ve hız VMware’den üstündür. VMware ESXi 5.0 günümüzde hızlı bir altyapı için gerekli olan bu özelliklerden hiçbirini desteklemez, yani müşteriler daha pahalı olan vSphere 5.0 sürümünü satın almak durumundadır.

 

vSphere 5.0 Essentials Plus ve daha yüksek sürümler vMotion’ı (sanal makine canlı aktarımı) desteklemekte, ancak VMware eşzamanlı vMotion sayısını 1GigE ağlarda 4, 10GigE ağlarda ise 8 ile sınırlamaktadır. Windows Server 2012 RC Hyper-V ile Microsoft, %100 süreç kullanımı, süreci mümkün olan en hızlı ve verimli şekilde tamamlayan özel canlı aktarım ağı ve çalışan sanal makinelerde kesintinin söz konusu olmaması ile, ağ donanımının desteklediği sınırlar içinde sınırsız sayıda eşzamanlı canlı aktarımi desteklemektedir.

 

Sanal makine vMotion gibi Depolama vMotion özelliği de VMware ESXi 5.0’da bulunmamakta, yüksek maliyetli vSphere 5.0 Enterprise ve Enterprise Plus sürümlerinde bulunmaktadır. Özellik aynı depolama görünümünü paylaşan ana bilgisayarlar arasında sanal makine diski (VMDK) geçişi ile sınırlıdır, bu nedenle farklı SAN’lara sahip 2 ayrı küme arasında geçiş yapılamamakta, farklı SAN altyapılarına sahip 2 veri merkezi arasında vMotion da mümkün olmamaktadır. VMware’deki tek alternatif sanal makinenin kapatılarak geçişinin yapılmasıdır ki bu da söz konusu uygulama veya iş yükü için kapalı kalma zamanına neden olmaktadır. Windows Server 2012 RC Hyper-V’de yerleşik olarak bulunan Sıfır Paylaşımlı Canlı Aktarım sayesinde her iki senaryo, herhangi bir ek maliyet söz konusu olmadan uygulanabilmektedir.

 

Son olarak, Hyper-V Ağ Sanallaştırma ile farklı kurumsal birimlerden veya müşterilerden gelen trafik, paylaşımlı ağlarda dahi VLAN kullanılmadan yalıtılabilmektedir. Hyper-V Ağ Sanallaştırma ayrıca BT Yöneticilerinin sanal makineleri, sanal ağ atamalarını koruyarak sanal altyapıda gereken şekilde taşımasını mümkün kılar. BT Yöneticileri Hyper-V Ağ Sanallaştırma yardımıyla bu özel ağları, başka sitelerde daha önce bulunan bir altyapıda şeffaf bir şekilde tümleştirebilir. Bu özellik veya buna benzer başka bir özellik VMware ESXi 5.0’da bulunmamakta, yalnızca vSphere 5.0 Enterprise Plus sürümüne yükseltme yapan ve VXLAN’a sahip Cisco Nexus 1000V (v1.5) Serisi Anahtarı satın alan müşteriler benzer olanaklara sahip olabilmektedir; ancak bu özellik belirli bir donanım veya ağ tedarikçisi gereksiniminin söz konusu olmaması ve müşterilerin iş yüklerini farklı ağ donanımlarına sahip veri merkezlerinde taşıyabilmesini sağlaması anlamında Hyper-V Ağ Sanallaştırıcının sahip olduğu esnekliğe sahip değildir.

 

 

 

Hyper-V Ağ Sanallaştırma şu avantajlara sahiptir:

·         Minimum tekrar yapılandırma ve yalıtım üzerinde minimum etki ile müşterinin buluta canlı aktarımi. Müşteriler iş yüklerini paylaşımlı IaaS bulutlarına taşırken kurum içi IP adreslerini koruyabilirler, bu da IP adresleri, DNS adları, güvenlik ilkeleri ve sanal makine yapılandırmaları için gereken yapılandırma değişikliklerini minimum seviyede tutar. Yazılım tanımlı, ilke tabanlı veri merkezi ağlarında ağ trafiği yalıtımı VLAN’lara bağlı değildir, çoklu müşteri yalıtım ilkelerini temel alan Hyper-V ana bilgisayarları dahilinde gerçekleştirilir. Topolojinin temel olarak statik olması halinde ağ yöneticileri, VLAN’ları fiziksel altyapı trafik yönetimi için kullanabilirler.

·         Veri merkezinin her yerine müşteri sanal makine uygulaması. Hizmetler ve iş yükleri, IP adresleri korunarak ve fiziksel IP alt ağı hiyerarşisi veya VLAN yapılandırmaları ile sınırlı olmadan veri merkezindeki herhangi bir sunucuya yerleştirilebilir veya taşınabilir.

·         Daha sade ağ ve daha iyi sunucu/ağ kaynağı kullanımı. VLAN’ların katılığı ve sanal makine yerleşiminin fiziksel ağ altyapısına bağımlılığı, fazla devreye alma ve eksik kullanıma neden olmaktadır. Bu bağımlılığın ortadan kaldırılmasıyla sanal makine iş yükü yerleştirmede artan esneklik, ağ yönetimini kolaylaştırabilir ve sunucu ve ağ kaynağı kullanımını iyileştirebilir. Sunucu iş yükü yerleşimi kolaylaşır çünkü iş yükü geçişi ve yerleşimi, fiziksel ağ yapılandırmalarından bağımsızdır. Sunucu yöneticileri hizmet ve sunucu yönetimine odaklanırken ağ yöneticileri, genel ağ altyapısına ve trafik yönetimine odaklanabilir.

·         Maksimum performansa ulaşmak için yeni donanım (sunucu, anahtar, akıllı cihazlar) gerekli değildir. Hyper-V Ağ Sanallaştırma günümüzün veri merkezine uygulanabilir olmakla birlikte, Ethernet topolojilerini genişletmeye yönelik bir mimari olan Transparent Interconnection of Lots of Links (TRILL, IETF standardı) gibi gelişmekte olan veri merkezi “düz ağ” teknolojileriyle uyumludur.

·         Windows PowerShell ve WMI ile eksiksiz yönetim. BT departmanı Windows PowerShell ile kolayca betik yazabilir ve yönetim görevlerini otomatik hale getirebilir. Windows Server 2012 RC sürümü, müşterilerin ve iş ortaklarının ağ yalıtım ilkelerini yapılandırma, izleme ve sorun giderme amaçlı komut satırı araçları ve otomatik komut dosyaları oluşturmalarını mümkün kılan Windows PowerShell cmdlet’lerine sahiptir.

 

Yüksek Süreklilik ve Dayanıklılık

 

Sanallaştırma yeni ve etkili yöntemlerle kritik iş yüklerinde yüksek süreklilik sağlamakta, Windows Server 2012 RC sürümünde temel iş yüklerinin sürekliliğini ve korunmasını sağlayan bir dizi geliştirme bulunmaktadır.

·         Artımlı Yedeklemeler – Verilerin yedeklenmesini ve gerektiğinde geri yüklenmesini sağlamak için sanal sabit disklerin gerçek anlamda aralıklı olarak yedeklenmesi. Diskin tamamını değil yalnızca değişiklikleri yedeklediğinden depolama maliyetlerini de azaltır.

·         Hyper-V Replica – Asenkron, uygulamaya bağlı sanal makine çoğaltma Windows Server 2012 RC sürümünde yerleşik olarak bulunmaktadır. Hyper-V sanal makinelerinin iş sürekliliği ve arıza geri yükleme amaçlı olarak iki farklı konumda asenkron olarak çoğaltılmasını sağlar. Hyper-V Replica tüm sunucu, ağ ve depolama tedarikçileri ile kullanılabilir.

·         NIC Ekip Oluşturma (Teaming) – Sanal makinelerde güvenilirliği ve performansı artırır.

·         Hyper-V Kümeleme Geliştirmeleri – Sanallaştırılmış platformda kümeleme yoluyla müşteriler, sürekliliği artırabilir ve planlı ve plansız kapalı kalma zamanında sunucu tabanlı uygulamalara erişimi mümkün kılabilir. Windows Server 2012 RC sürümü Hyper-V kümeleme ortamında birçok yenilik getirmektedir.

 

Kümeleme söz konusu olduğunda Windows Server 2012 RC, sanallaştırılmış altyapılar için eşsiz bir ölçek ve esneklik sunmaktadır:

·         Eşsiz Ölçek – Windows Server 2012 RC tek bir kümede 64 adete kadar düğüm ve 4.000 adete kadar sanal makineyi desteklemekte, temel sanal iş yükleri için üstün ölçeklendirilebilirlik ve esneklik sağlamaktadır.

·         Esnek Sanal Makine Guest Kümeleme – Windows Server 2012 RC, MPIO dahil iSCSI guest kümeleme desteği sağlamasının yanı sıra Fiber Channel kullanarak depolama alan ağlarına sanal makine erişimini mümkün kılan Sanal Fiber Channel bağdaştırıcıların kullanılabilmesini sağlar. Sanal Fiber Channel ayrıca BT departmanının Fiber Channel üzerinden guest işletim sistemlerini kümelemesini mümkün kılar, böylece VM’lerdeki iş yükleri için HA sağlanır ve depolama yolunda yüksek süreklilik ve yük dengeleme sağlayan yerleşik Windows çoklu yol I/O’dan (MPIO) faydalanılır. MPIO ve Yük Devretme Kümeleme tamamlayıcı teknolojiler olarak bir arada kullanıldığında kullanıcılar, donanım ve uygulama seviyesinde sistem kesintisi riskini dengeleyebilir.

·         Yüksek Güvenlikli Kümelendirilmiş Depolama – Hyper-V, Yük Devretme Kümeleme ve BitLocker bir arada, özel bulut altyapıları için ideal ve güvenli bir platform oluştururlar. BitLocker Drive Encryption kullanılarak şifrelenmiş Windows Server 2012 RC sürümü Küme diskleri, güvenli veri merkezleri dışındaki uygulamalar için daha fazla fiziksel güvenlik sağlayarak bulut için kritik bir koruma oluştururlar ve istenmeyen veri sızıntılarının engellenmesine yardımcı olurlar

·         Gelişmiş Küme Paylaşımlı Birimler – Cluster Shared Volume 2.0 (CSV). CSV birkaç açıdan önemli ölçüde geliştirilmiştir. Kullanılabilirlik açısından CSV, daha kolay yönetilebilmesiyle artık temel bir Yük Devretme Kümeleme özelliğidir. Bir kümede 64 adete kadar düğümü destekleyen CSV, hem performans hem de ölçeklenebilirlik anlamında geliştirilmiştir. İş ortaklarımız ile tümleştirme anlamında CSV, mevcut yatırımlarla daha sorunsuz tümleştirme sağlamak amacıyla standart olarak antivirüs, veri koruma, yedekleme ve depolama çoğaltma gibi uygulamalar tarafından kullanılan depolama filtre sürücüleri ile çalışacak şekilde geliştirilmiştir.

·         3 Süreklilik Seviyesi – Windows Server 2012 RC sürümünde Hyper-V ve Yük Devretme Kümeleme bir arada, kümelemeyi desteklemeyen iş yükleri için de yüksek süreklilik sağlar. Bu, VM’lerde çalışan uygulamaları izleyebilen ve ana bilgisayar ile tümleşen hafif, sade bir çözüm aracılığıyla sağlanmaktadır. Hizmetlerin ve sanal makinedeki olay günlüklerini izleyen Hyper-V ve Yük Devretme Kümeleme, bir sanal makine tarafından sağlanan temel hizmetlerin iyi durumda olup olmadığını anlayabilir ve sanal makinenin veya VM’deki bir hizmetin yeniden başlatılması gibi düzeltici işlemler gerçekleştirebilir. Bunlar, ana bilgisayarda arıza veya sanal makinenin yanıt vermemesi durumunda kullanılan sanal makine yük devretme olanaklarına ilavedir.

·         Küme Algılama Özellikli Güncelleme – Windows Server 2012 RC Hyper-V Yük Devretme Kümelemenin güncellenmesine yönelik, müşterilerin sanal makinelerde sıfır kapalı kalma zamanı ile güncellemeleri görüntülemesini, uygulamasını ve raporlamasını mümkün kılan bir standart uçtan uca çözümdür.

·         Sanal Makine Yük Devretme Önceliklendirme – Belirli sanal makinelerin yük devretme ve başlama sıralarını denetlemek amacıyla sanal makine öncelikleri yapılandırılabilir. Bu, daha yüksek öncelikli sanal makinelerin ihtiyaç duydukları kaynaklara ulaşabilmesini ve daha düşük öncelikli sanal makinelere uygun oldukça kaynak sağlanmasını mümkün kılar.

·         İlişki (ve İlişki Engelleme) Sanal Makine Kuralları – Yöneticiler artık birbirine bağımlı çalışan sanal makineleri, yük devretme durumunda eş zamanlı olarak geçişlerinin yapılacağı şekilde yapılandırabilirler. Örneğin yöneticiler, SharePoint sanal makinelerini ve onun bağımlı olduğu SQL Server sanal makineyi her zaman aynı düğüme yük devredecek şekilde yapılandırabilirler. Yöneticiler ayrıca belirli iki sanal makinenin yük devretme durumunda aynı düğümde bulunmamasını sağlayabilir.

 

VMware Karşılaştırması

 

 

Özellik

Windows Server 2012 RC Hyper-V

VMware ESXi 5.0

VMware vSphere 5.0 Enterprise Plus

Artımlı Yedeklemeler

Var

Yok

Var

VM Replikasyon

Var

Yok

vCenter SRM

NIC Ekip Oluşturma (Teaming)

Var

Var

Var

Tümleşik Yüksek Süreklilik

Var

Yok

Var

Guest OS Uygulama İzleme

Var

N/A

Yok

Küme Algılama (Cluster-Aware) Özellikli Güncelleme

Var

N/A

Var

Yük Devretme Önceliklendirme

Var

N/A

Var

İlişki ve İlişki Engelleme Kuralları

Var

N/A

Var

 

Yukarıdaki tabloya göre Windows Server 2012 RC Hyper-V ile ESXi 5.0’ın kümeleme ve yüksek süreklilik özellikleri karşılaştırıldığında, VMware’in ücretsiz sürümündeki kısıtlamalar hemen dikkat çekmektedir. ESXi 5.0 ağ kartı esnekliği için tümleşik NIC Ekip Oluşturma özelliğini desteklememekte, diğer esneklik özellikleri bulunmamakta, yani platform üzerindeki iş yüklerini sanallaştırmak isteyen müşteriler ilgili iş yükleri ile ilgili bazı esneklik ve koruma özelliklerinden faydalanmak için daha pahalı bir sürüme yükseltme yapmak durumunda kalmaktadır.

 

Diğer taraftan Windows Server 2012 RC Hyper-V, bazı esneklik ve yüksek süreklilik özelliklerini standart olarak sağlamaktadır. Tümleşik Yük Devretme Kümeleme, ana bilgisayar ve sanal makine arızası durumunda esnekliğin temelini oluşturmakta, bu sürümde doğal koruma guest işletim sistemine genişletilerek uygulama hizmetlerinde sorun çıkması halinde düzeltici işlemlerin yapılabilmesi mümkün kılınmaktadır. VMware, benzer bir işlevselliğe yönelik bir API sunmakta, ancak burada durmaktadır. Müşteriler özel esneklik olanakları için başka şirketlere ait teknolojiler satın alabilirler, ancak bunlar ilave maliyet ve daha fazla karmaşıklık anlamına gelmektedir.

 

Yalnızca veri merkezinde değil aynı zamanda veri merkezleri arasında en yüksek seviyede sürekliliğe ihtiyaç duyan müşterileri için Windows Server 2012 RC Hyper-V’nin standart bir özelliği olan Hyper-V Replica, sanal makinelerin farklı site’lar arasından asenkron bir şekilde çoğaltılmasına ve felaket durumunda alternatif sahadaki sanal makinelerin birkaç dakikada başlatılmasına yönelik sorunsuz, etkin ve esnek bir yol sunmaktadır. SAN tedarikçileri aracılığıyla depolama çoğaltma teknolojilerine yatırım yapmış müşteriler için Windows Server 2012 RC sürümü Hyper-V ve Yük Devretme Kümeleme tarafından sağlanan geliştirmeler, bu yatırımlarla sorunsuz tümleştirme sağlamaktadır. VMware, vCenter Site Recovery Manager 5.0 (SRM) uygulamasıyla benzer bir işlevsellik sağlamakta, ancak vSphere 5.0’ye ek önemli bir maliyet söz konusu olmaktadır. SRM olmadan VMware vSphere 5.0, temel iş yüklerini ve iş kritik uygulamaları sahada tam kesinti durumuna karşı korumak isteyen müşterilere yönelik herhangi bir standart özellik sunmamaktadır.

 

Küme ölçeklenebilirliği söz konusu olduğunda, hem fiziksel küme hem de guest küme açısından Windows Server 2012 RC Hyper-V, VMware’den üstündür:

 

Özellik

Windows Server 2012 RC Hyper-V

VMware ESXi 5.0

VMware vSphere 5.0 Enterprise Plus

Küme başına Düğüm (Node)

64

N/A

32

Küme başına VM

4000

N/A

3000

Maksimum Guest Küme Boyutu (iSCSI)

64 Düğüm

0

0

Maksimum Guest Küme Boyutu (Fiber)

64 Düğüm

2

2

Maksimum Guest Küme Boyutu (Dosya Tabanlı)

64 Düğüm

0

0

Guest Kümeleme ve Canlı aktarım

Var

N/A

Yok

Guest Kümeleme ve Dinamik Bellek

Var

Yok

Yok

 

Tabloda görüldüğü gibi Windows Server 2012 RC Hyper-V, bağımsız bir kümede vSphere 5.0’ye göre iki kat fazla sayıda düğüm sağlamakta ve bir kümedeki sanal makine sayısını vSphere 5.0’a göre %33 daha fazla olarak 4.000 şeklinde sunmaktadır. Bu büyük ölçekli kurumların ve hizmet sağlayıcıların çok sayıda iş yükünü çalıştırabilmesini mümkün kılmaktadır. VMware’e göre bir kurum 2 adet 32 düğümlü vSphere 5.0 kümesiyle 6.000 sanal makine çalıştırabilmektedir; ancak Windows Server 2012 RC Hyper-V ve düğüm başına 1.024 sanal makine desteği ile 4.000 sanal makinelik bir küme için 64 düğümün tamamının desteklenmesi gerekli değildir. Ancak VMware, müşterileri ana bilgisayar başına maksimum 512 sanal makine ile sınırlamaktadır ve bu değer Windows Server 2012 RC Hyper-V ana bilgisayarından %50 daha azdır.

 

Ücretsiz ESXi uygulamasını kullanan müşteriler yüksek maliyetli vSphere 5.0 sürümüne geçmeden esnek kümelendirilmiş altyapılar kuramamakta, ancak sanal makine guest kümeleri oluşturmak isteyen müşteriler ücretsiz ESXi 5.0 uygulamasını veya alternatif olarak vSphere 5.0’ı kullanmaktadır. VMware’in guest küme desteği tüm sürümlerinde ciddi şekilde eksiktir. VMware ile iSCSI veya dosya tabanlı depolama (NFS) yatırımı yapmış olan müşteriler ne yazık ki sanal makinelerde guest küme oluşturma anlamında desteklenmemekte, doğrudan sanal makinelere Fiber Channel LUN sağlayan VMware’in sanal Fiber Channel uygulaması dahi sanallaştırılmış guest küme boyutunu yalnızca 2 düğümle sınırlamaktadır. Bu Windows Server 2012 RC Hyper-V ile karşılaştırıldığında Windows Server 2012 RC guest kümede 64 adete kadar düğümün iSCSI, Sanal Fiber Channel veya SMB 2.2 üzerinden desteklendiği ve tam bir esneklik ve ölçeklendirilebilirlik sağlandığı görülmektedir.

 

Ayrıca belirtilmelidir ki Windows Server 2012 RC Hyper-V depolama tümleştirme ve destek anlamında VMware’e göre çok daha kapsamlı guest kümeleme özellikleri sağlamakta, ayrıca müşterilerin diğer özelliklerden ve işlevselliklerden taviz vermesini de gerektirmemektedir. Windows Server 2012 RC Hyper-V üzerindeki bir sanallaştırılmış küme, esneklik için sanal makine Canlı aktarım gibi özellikleri ve en yüksek seviyede yoğunluk için Dinamik Bellek gibi özellikleri destekler. Karşılaştırıldığında görülmektedir ki VMware müşterilerini yalnızca Fiber Channel depolama ile maksimum 2 düğümle sınırlamakta, ayrıca vMotion ile guest küme geçişi de bulunmamakta ve müşteriler bu guest küme düğümlerinde bellek fazla kullanımını devre dışı bırakmaya yönlendirilmekte, böylece yoğunluktan taviz verilmektedir. Bunlar VMware vSphere guest kümelendirmenin sınırlandırmalarından yalnızca 2 adedidir.

 

Sonuç 

Bu belgede, Windows Server 2012 RC Hyper-V’nin 4 temel yatırım alanında sahip olduğu çok sayıda yeni özelliğe göz attık:

 

·         Ölçeklenebilirlik, Performans ve Yoğunluk

·         Güvenli Çoklu Kullanıcılık

·         Esnek Altyapı

·         Yüksek Süreklilik ve Dayanıklılık

 

Bu alanların her birinde Windows Server 2012 RC Hyper-V’nin müşteri odaklı özelliklerden ve yeteneklerden oluşan daha ölçeklendirilebilir, daha kapsamlı bir çözümü ve VMware ESXi 5.0 veya VMware vSphere 5.0’a göre daha yüksek seviyede genişletilebilirliği ve esnekliği nasıl sağladığını ayrıntılı olarak anlattık. Hyper-V Replica, 64 adete kadar düğüm ve 4.000 adete kadar sanal makine küme boyutları, Depolama ve Sıfır Paylaşımlı Canlı Aktarım, Hyper-V Genişletilebilir Anahtar, Ağ Sanallaştırma ve güçlü guest kümelendirme yeteneği gibi özellikleriyle Windows Server 2012 RC Hyper-V açıkça, bulut için optimize edilmiş altyapılar için en kapsamlı yeni nesil sanallaştırma platformunu sağlamaktadır.