Windows Server 2008 R2 ile gelen yeni özellikler

Windows Server 2008 R2 ile gelen yeni özellikler ;
Windows Server 2008 R2 sistemi Server 2008’e uygulanmış ufak güncelleştirmeler içermektedir.Ayrıca Server 2008 sisteme kod tabanlı geliştirmeler yapılmış ve işlemci sayısında ki uygulamada sayı artmış olup ,ek bazı özellikler gelmiştir.Bu özellikleri aşağıda bulabilirsiniz.:

– 256 adet işlemci desteği
– Dispatcher Lock geliştirmesi ile ,büyük ölçekli sistemlerde oluşan bazı gereksiz kilitlenmelere karşı oluşan problem bu geliştirmeyle kaldırıldı.Ek olarak ,sistemin stabilitesini arttırmak için ise ,PFN tablosu içindeki kilitlenmeleri kaldırmak için “Page Frame Number “(PFN) tarafında değişiklikler yapıldı.Masaüstü sistemlerde (birkaç çekirdekli işlemcilerde) bu yönde herhangi bir performans artışı görülmemektedir.
– Güç Yönetimi tarafında çok çekirdekli sistemlerde eğer sistemde gereksiz güç tüketimi olmaması için sistemdeki çekirdekler “beklemede” olacaktır.Burada özellikle işletim sistemi en az sayıda çekirdekle çalışacaktır.Ayrıca sunucu tarafında merkezi olarak güç kontrol ilkeleri ile farklı ilkeler uygulanabilecek.Ayrıca diğer çekirdekler farklı frekanslarda çalışacak şekilde yapılandırılarak güç tüketiminin azalmasına katkıda bulunacak.
– Server Core sistem için PowerShell desteği
– Server Manager ile Server 2008 R2 server yüklü sistemleri uzaktan yönetilebilme
– Migration araçları yardımıyla Windows 2003/2008 ‘den 2008 R2’e geçiş imkanı. Ayrıca bu geçiş içerisinde Active Directory (AD), DHCP, DNS, file, ve print gibi servisleride geçirebilirsiniz.
– Server Manager içerisinde entegre gelen Best practices analyzer aracı
– PowerShell 2.0 ile gelen yeni grafik arayüzü ve yeni cmdlet’ler birlikte AD, IIS bileşenleri entegrasyon arttırılmış ve Power Management uzaktan yönetmek için içerisine WS-MGMT aracı eklendi.
– Hyper-V versiyon 2 ile birlikte sanal makinelerde (VM), depolama altyapısı , ağ altyapısında herhangi bir değişiklik yapılmadan sistem çalışır haldeyken migration desteği getirildi.Sadece 2008 R2 cluster’da ClusterStorage alanında depolanan VM ‘ler için olan VHD dosyaları için bu gereksinimler gerekiyor.Ek olarak :
– Sunucu makine üzerinde 32 adet sanal işlemci desteği
– Second Level Translation (İkinci Seviye Dönüştürme) (SLAT) ile sanallaştırmada için işlemci performansında geliştirmeler yapılıp,hypervisor ‘a binen ek yük azaltıldı.
– VM çalışır durumdayken VHD diskleri ekleme/kaldırma
– VDI, dinamik veri merkezleri ve sunucu senaryolarında genel olarak iyileştirmeye gidildi.
– Best Practice Analiz aracıyla optimum şekilde cluster yapılandırmasında yardımcı olacak. Windows 2003/2008 sistemde ki rolleri 2008 R2 cluster makineye geçişi yapmak mümkün değil.Burada yeni bir 2008 R2 Cluster kurmaya ihtiyacın olacak .Ve bu işlemi yaptıktan sonra servislerini geçirebileceksin.
– DirectAccess özelliği ile Windows 7 istemci makineler herhangi bir VPN bağlantı yapmadan şirket kaynaklarına erişebilecek.Yani kullanıcı herhangi bir sorunla karşılaşmadan direkt bağlantı kurabilecek.
– Branchcache,İstemci makineler tarafında sorgulanan http ve SMB içerikleri önbelleğe alınması için sunucu tarafında aktif hale getirilir.İstemci makine bir dosya ararken ,sunucu makine aranılan dosyayı tekrar istemci geri gönderir.Burada istemci makine öncelikle sunucuya eğer dosya varsa sorar.Eğer varsa istemci dosyayı sunucudan çeker.Eğer dosya sunucu da değilse o zaman ağdaki diğer istemcileride sorgulamaya başlar.Yani işin özü burada peer-to-peer mantığı ile bir çalışma sözkonusu.
– IIS 7 platformunda bazı geliştirmeler geldi,server core içerisine ASP.NET desteği getirildi,Ayrıca geliştirilmiş loglama ve izleme ,yeni IIS Yönetim Modülleri entegre edilmiş FTP ve WebDav özellikleri gelmiştir.
– DHCP failover desteği ile birinci ve ikinci DHCP Sunucuları aralarında bilgi senkronizasyonu sağlanarak eğer birinci DHCP Sunucu çökerse ,otomatik olarak sisteme ikinci DHCP Sunucu devreye girecek.
– DNS güvenli tarafında ise DNS kaynak kayıtlarının güvenliği için PKI desteği entegre edildi.
– AD kimlik yönetimi tarafında bazı iyileştirmeler geldi.Ek olarak:
– – Silinmiş AD nesneleri için geri dönüşüm özelliği getirildi.Burada bu özelliği kullanmak için “2008 R2 forest functional level” ayarına ihtiyacınız var.
– Çevrimdışı olarak etki alanına giriş yapabilme özelliği
– Active Directory Administrative Center için yönetim konsolu
– Kullanıcı servislerini yönetebilme ve servisleri kullanan kullanıcıların şifreleri değiştirildiği zaman otomatik olarak o kullanıcının şifresini etkin duruma gelmesi.
– Distributed File System (DFS) replikasyonları için salt-okunur özelliği getirilmesi
– BitLocker özelliği ile artık sistemdeki eSATA hard diskleri, USB sürücüleri ve Flash sürücüleri ve Compact Sürücüler artık bitlocker ile şifrelenebilecek.