Windows Server 2008 Core Yönetim Araçları

Windows Server 2008 işletim sistemi Full yada Core olmak üzere iki farklı tipte kurulabiliyor.

Full Kurulum Windows Server 2008, hepimizin alışık olduğu GUI barındıran (Graphical User Interface – Grafiksel Kullanıcı Arabirimi) yani görsel özellikler ile yönetilebilen bir sürümdür (MMC, menüler, çeşitli yönetim ara yüzleri vs.. gibi). Üzerinde her türlü Windows Server 2008 rolünü kullanabiliriz ve piyasada sık karşılaşılan tip budur.

Core Kurulum Windows Server 2008 ise sadece CLI barındıran (Command Line Interface – Komut Satırı Ara yüzü) yani MMC, menüler, yönetim ara yüzleri vs.. gibi görsel özellikleri kullanamadığımız, komutlar ile yönetilebilen bir sürümdür. Üzerinde kullanabileceğimiz Windows Server 2008 rolleri kısıtlıdır, yani bütün rolleri çalıştıramayız.

Core kurulum üzerinde GUI bulunmaması, bütün Windows Server 2008 rollerini çalıştıramaması, yönetimsel işlemlerin CLI ile yada Remote tool’lar ile gerçekleştiriliyor olması alıştığımız yapılardan uzak gibi görünse de, performans, stabilite ve güvenlik açısından inanılmaz avantajları vardır.

Örneğin minimum özellikler ile çalışabilen Core kurulmların üzerinde bazı rollerin çalışmıyor olması ve GUI bulunmaması, atak yapılabilecek kod satır sayısını minimuma indirmekte ve güvenlik anlamında büyük fayda sağlamaktadır. Ayrıca sistem kaynaklarını harcayan ama aslında o yapıda ihtiyaç duyulmayan bazı servisler bulunmadığı için, performans konusunda da önemli artıları vardır.

Windows Server 2008 Core ile kullanabileceğimiz roller arasında Hyper-V de yer alıyor. Yani biz, Windows Server 2008 Core ile Hyper-V çalıştırarak tamamen sanallaştırmaya adanmış ve daha stabil, daha güvenli, daha performanslı sunucular oluşturabiliriz.

Windows Server 2008 Core yönetimi için remote management tool’ları (örneğin uzak sistem üzerinde çalışan mmc konsolları) kullanabileceğimiz gibi, direk sunucu üzerinde yani direk localde çalışan tool’lar da kullanabiliriz. Bu local tool’ların bir çoğu sistem ile birlikte gelmez. Çeşitli geliştiriciler tarafından hazırlanır ve yapabilecekleri kısıtlıdır. Temelde yaptıkları iş, Core üzerinde CLI ile gerçekleştirdiğimiz komut tabanlı işlemleri, küçük programcıklar ile basitleştirmektir. Yani bir takım komutları manuel yazmak yerine bu programlar üzerindeki seçenekler ile hızlıca uygulayabiliyoruz.

Şimdi piyasada bulunan bu tool’lardan en çok kullanılan bir kaçına göz atalım.

CoreConfigurator

Microsoft çalışanlarından Guy Teverovski (MVP) tarafından hazırlanmış bir araçtır.