Windows Server 2003 Uzerinde Smart Card Logon Sorunu

Smart card kimlik doğrulama ve/veya oturum açma işlemlerinde güvenlik arttırmak için kullanılan bir teknolojidir. Ancak bu teknolojinin bize sağladığı konfor ve güven beklenmedik hatalarda karşımıza bir kâbus olarak da çıkabiliyor. Örnek vermek gerekirse smart card ile korunan bir domain controller veya domain üyesi herhangi bir server üzerinde oturum açmak için kullandığınız smart card kayıp veya kırıldı ve acil olarak oturum açmanız gerekiyor. Sistem üzerinde mevcut smart card logon ile ilgili policy yi değiştirmeye yetkili bir başka hesap da yok. Mevcut senaryoya bakıldığında gerçekten zor bir durum olduğu görülmektedir. Bunun gibi veya benzer senaryoları çeşitlendirebiliriz.

Ben yazımda domain controller üzerinden smart card policy’ lerini değiştirerek smart card kullanmadan tekrar domain controller üzerinde nasıl oturum açabileceğimizi anlatmaya çalışacağım.

Default Domain Policy’ yi editlemek için Active Directory Users and Computer penceresini açıyorum.

image001

Şekil-1: Uygulamak istediğim policy’ den tüm domain’ in etkilenmesini istiyorum. Domain adına sağ tıklayarak özellikler’ i tıklıyorum.

image002

Şekil–2: Açılan pencereden Group Policy sekmesine gelip “edit” e tıklıyorum

image003

Şekil–3: Group Policy Object Editor penceresinde ilk önce

Default Domain Policy\Computer Configuration\Windows Settings\Security Settings\Local Policies\Security Options

altında bulunan “Interactive logon: Require smart card” a çift tıklıyorum

image004

Şekil–4: Açılan pencerede “Define this policy setting” i işaretleyip “enabled” i seçiyorum ve “OK” ile seçimi onaylıyorum.

image005

Şekil–5: Daha sonra Group Policy Object Editor penceresinde yine

Default Domain Policy\Computer Configuration\Windows Settings\Security Settings\Local Policies\Security Options

altında bulunan “Interactive logon: Smart card removal behaviour” a çift tıklıyorum.

image006

Şekil–6: Açılan pencerede “Define this policy setting” i işaretleyip “Lock Workstation” ı seçiyorum “OK” ile seçimi onaylıyorum.

image007

Şekil–7: Group Policy sekmesini kapatmadan önce “Properties” i tıklıyorum.

image008

Şekil–8: Uygulamaya çalıştığım policy’ nin “Unique name” i not alıyorum. {31B2F340-016D-11D2-945F-00C04FB984F9}

image009

Şekil–9: Üzerinde çalıştığım Domain Controller’ ın policy’ yi alması için “gpupdate /force” komutunu çalıştırıyorum. Böylece policy ile belirlediğimiz değişikliklerin registry’ ye yazılmasını sağlıyorum.

image010

Şekil–10: Domain controller üzerinde logoff olup tekrar logon olmaya çalıştığımda şekildeki beklediğim hatayı alıyorum.

image011

Şekil–11: ERD Commander CD’ sini takıp domain conrtoller’ ı CD’ den boot ediyorum.

C:\WINDOWS\SYSVOL\sysvol\deneme.com\Policies\{31B2F340-016D-11D2-945F-00C04FB984F9}\MACHINE\Microsoft\Windows NT\SecEdit

Klasörü altında bulunan GptTmpl.inf dosyasını açıyorum.

Not: C:\WINDOWS\SYSVOL\sysvol\deneme.com\Policies\ altında bulunan {31B2F340-016D-11D2-945F-00C04FB984F9} klasörü aynı zamanda benim değiştirdiğim policy’ nin “Unique name” i.

image012

Şekil–12: Daha sonra ERD Commander’ ın run satırına “erdregedit” yazarak registry editorü açıyorum.

image013

Şekil–13: Öncelikli olarak domain altında bulunan tek makina olan domain controller’ ın registry’ sine policy ile yazılan değerleri kaldırmakla işe başlıyorum

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersiyon\Winlogon altında bulunan scremoveoption değerini siliyorum.

Bu  “Interactive logon: Smart card removal behaviour” policy ayarının registry’ ye yazdığı değer

image014

Şekil-14: Daha sonra “Interactive logon:Require smart card” policy ile registry’ ye yazdığımız değer olan

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\system altında bulunan scforceoption değerini “0” (sıfır) olarak değiştiriyoruz.

image015

Şekil–15: Son olarak C:\WINDOWS\SYSVOL\sysvol\deneme.com\Policies\{31B2F340-016D-11D2-945F-00C04FB984F9}\MACHINE\Microsoft\Windows NT\SecEdit altında bulunan GptTmpl.inf dosyamıza dönüyoruz. [Registry Values] değeri altında bulunan MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\ScRemoveOption=1,”1” satırını siliyoruz.

image016

Şekil–16: Ve dosya içeriği bu şekli alıyor.

image017

Şekil-17: Yine GptTmpl.inf dosyası içinde [Registry Values] altında bulunan “MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System\ScforceOption=4,1” satırının sonunda bulunan 1 değerini 0 (sıfır) ile değiştiriyoruz ve dosyamız son halini alıyor. Dosyamızı kaydedip çıkıyoruz. Bu dosya içerğini değiştirerek registry üzerinde smart card ile ilgili yaptığımız değişikliklerin policy nin tekrar uygulanarak registry değerlerinde smart card logon’ un enable olmaması için yapıyoruz.

image018

Şekil–18: ERD Commander’ ın Start>Log off adımlarını izliyoruz.

image019

Şekil-19: Açılan pencerede Restart’ ı seçiyoruz ve restart ile birlikte ERD CD’ sini CD-ROM ‘ dan çıkartıyoruz.

image020

Şekil–20: Karşımıza Windows Server 2003 logon ekranı geliyor. Domain controller üzerinde ilk logoff olduğumuzda smart card hatası vermişti. Şifremizi yazıp devam ediyoruz.

image021

Şekil–21: Karşılama olarak “Shutdown Event Tracker” ı görüyoruz. Logon ekranında kalmıştık ve server’ düzgün kapatmamıştık.

image022

Şekil–22: Ve sonunda oturumumuz açılıyor.

image023

Şekil–23: Masaüstü karşımızda.

Yaptığımız işlemleri 2 ana bölümde toplayabiliriz. İlk bölüm olarak policy uygulanan makinanın local ayarlarına yani registry ye dışarıdan müdahale ederek policy ile yapılan değişiklikleri geri almak. İkinci bölüm olarak ise makineye uygulanan policy’ de sadece smart card ile ilgili olan bölümü değiştirerek registry’ de yaptığımız değişikliklerin kalıcı olmasını sağlamak. Makineye uygulanan tüm policy’ yi tamamen sıfırlamak yerine bize logon’ da sorun çıkaran smart card bölümünü değiştirmiş olduk.

Bora YILDIZ