Windows Essential Business Server 2008 Sistem Durum Kontrolu

Windows Essential Business Server 2008 ürünü Microsoft tarafından piyasaya sürülecek olan en yeni ürünlerden bir tanesidir. Bu ürünün asıl hedefi orta ölçekli işletmelerde kullanılmasıdır.

Windows Essential Businesss Server 2008 bir önceki ürünlere göre yeniden konfigürasyonu yapılmış, entegre çalışabilen ayrıca tek ve basit bir yönetim konsolundan yönetilebilen bir üründür. Ayrıca bu ürün içinde barındırmış olduğu uygulamaların tek tek alınmasından daha ucuza gelmektedir.

Bu ürün orta ölçekli işletmeler için tasarlanmıştır. Dolayısı ile daha ucuzdur ve uygundur.

          IT yapınızı merkezi bir yönetim kosolundan basit bir şekilde yönetebilirsiniz.

          Ayrı ayrı alacağınız ürünlere göre daha ucuza gelir.

          Remote Access, Antispam, Antivirüs koruması, geliştirilmiş mesajlaşma teknolojisi ile ister işyerinizde olun isterseniz şirket dışında sisteminizi herzaman heryerden rahatlıkla kullanabilir ve yönetebilirsiniz.

          Daha az karmaşık bir yapıya sahiptir ve dolayısı ile sistemimizi daha çok kontrol altında tutabiliriz.

          Günlük rutin işlemlerinizi otomatik hale getirerek IT ortamınızı çok rahat bir şekilde yönetebilirsiniz.

          Kurulumu basit hale  getirilmiştir ve uzun sürmez. Sihirbazlar sayesinde sunucu platformunuzu rahat bir şekilde kurabilirsiniz.

          Lisanslama işlemleri daha kolaylaştırılmıştır. Gerek Client Access gerekse diğer ürünlerin lisanslaması kolaylaşmıştır.

          Third parti yazılımlarınızı çok rahat bir şekilde yönetebilirsiniz.

          Güvenlik yapınızı rahat bir şekilde yönetebilirsiniz.

Temel bilgilerden sonar artık yavaş yavaş yeni ürünümüzün üzerinde çalışmalarımıza başlayabiliriz. İlk olarak bu makalemizde sistemimizin durumunu kontrol edeceğiz.

image001

 

Bu işlemi yapabilmemiz için öncelikle Essential Business Server 2008’in kurulu olması gerekmektedir. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Masa üstünde bulunan Windows Essential Business Server  Administration Console çift tıklanır. Aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi yolunda gitmeyen bir durum olduğunu anlamaktayız. Üzerinde kırmızı çarpı işareti olan servisimizi çalışmamaktadır. Bu servisimiz de mesajlaşma servisimize ait olan bir servistir.

image002

 

Karşımıza çıkan menüden Microsoft Exchange Mail Submission seçeriz ve ardından da Start Services Console tıklayarak servisleri yöneteceğimiz konsolun açılışını sağlamış oluruz.

image003

 

Şekilde de görüldüğü gibi Microsoft Exchange Mail servisi çalışmamaktadır. Dolayısı ile mesajlaşma yapısı düzgün çalışmamaktadır. İlgili servise yani Microsoft Exchange Mail Submission servisine sağ tıklıyoruz ve Start’a tıklayarak servisimizin başlamasını sağlıyoruz.

image004

 

Yukarıda yapmış olduğumuz durmuş olan bir servisi başlatma operasyonundan sonar yukarıdaki şekilde de gördüğümüz gibi servisimiz başlamış ve bizim mesajlaşma sistemimiz de sağlıklı bir şekilde işlevine devam etmektedir.

image005

 

 

Tekrar güvenlik sekmesine geçtiğimizde ise karşımıza yukarıdaki değerler gelmektedir. Bu kısımda bizim servisimizi düzgün bir şekilde başlatmamızdan sonra Yönetim konsolu otomatik olarak bütün servislerin durumunu OK’e çeker ve sistemin sağlıklı çalıştığını anlarız.

Evet bu makalemizde de görüldüğü gibi Essential Business Server 2008 üzerinde biz sistem yöneticileri IT yapımızda çalışmakta olan servislerimizi Windows Essential Server Administration Console üzerinde bulunan System Health sekmesinden rahat bir şekilde takip edebiliriz. Takip işleminin yanısıra biz bu konsol üzerinden sorunlu servislerimizi tespit edip daha sonra da servislerimizi çalıştırabiliriz.

Kaynak: https://www.microsoft.com/ebs/en/us/overview.aspx

Mümin ÇİÇEK