Veri Sınıflandırma Ürünleri

Malum güvenlik her zaman önceliğini koruyan gündemlerin başında gelmektedir. Güvenliği ise ayrılmaz parçalarından bir tanesi tabi ki veri güvenliğidir. Veriler malum şu anda her şirket için paradan daha kıymetli varlıklar olunca korumak ta önem arz etmektedir. Peki başarılı bir veri güvenliği için olmazsa olmaz DLP ürünler için Veri sınıflama neden bu kadar önemli? Çünkü doğru sınıflanmayan verilerin de doğru korunması mümkün değildir. Buradan yola çıkarak çokça sorulan sorulardan birine cevap olarak buradan size bilgi vermek istiyorum.

Veri sınıflandırma için neler kullanabiliriz? Aslında pek çok ürün var piyasa da ve eminim ki herkesin bir tecrübesi ve yorumu olur ama benim en azından kayda değer bulduğum ürünler aşağıdaki gibidir;

Azure Information Protection(AIP)
Bolden Jomes
SealPath
Symantec – Watchfull – Right Watch
Titus

Herkesin iş ihtiyaçları ve bütçeleri farklı olduğu için uygun olan bir ürünü seçebilirsiniz, ama burada Azure Information Protection için bir parantez açmak istiyorum çünkü bu ürün hem veri sınıflama yaparken aynı zamanda Azure RMS sayesinde DLP özelliği de sunmaktadır. Yani bir taşla iki kuş vurabiliyoruz.