There is a problem with your Remote Desktop license

Windows Server 2019 işletim sistemi üzerinde remote desktop bağlantısı yapmak istediğiniz zaman aşağıdaki gibi bir hata alabilirsiniz.

There is a problem with your Remote Desktop license, and your session will be disconnected in 60 minutes. Contact your system administrator to fix this problem.

Bunun temel sebebi server 2019 üzerinde eğer RDS için user cal aldıysanız ve domain ortamınız yok ise desteklenmeyen bir senaryo olduğu için yukarıdaki hatayı alırsınız. Bu durumda domain kurabilirsinzi veya aldığınız user cal lisansını device cal lisansı ile değiştirmeniz gerekli. Çünkü bu senaryoda desteklenen lisans tiği device cal lisansıdır. Lisans Open lisans ise 60 gün içerisinde iptal edip yeni lisans alabilir. CSP aldıysanız zaten istediğiniz an iptal edip yenisini alabilirsiniz. Ancak bu iki modelden birisine uygun bir lisansınız yok ise mecburen domain kurmak zorundasınız.

Veya bir diğer alternatif eğer server 2019 kullanmak zorunda değilseniz bu durumda aldığınız lisansı 2016 için downgrade edebilirsiniz. 2016 bir OS kurup bu user cal lisansını bu şekilde sorunsuz workgroup ortamında kullanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için

Set up RD licensing across domains forests or workgroups – Windows Server | Microsoft Docs