The Boot Configuration Data for your PC is missing or Contains Errors – 0xc000000f

The Boot Configuration Data for your PC is missing or contains errors

Eğer İşletim sistemini açarken aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşıyorsanız;

Bu işletim sisteminizin açılış dosyalarında bir sorun olduğunu gösterir. Bunun pek çok nedeni olabilir, ortak kullanılan bir terminal server ve yetkili kullanıcılar bu dosyalara zarar vermiş olabilir, virüs ve benzeri kötü içerikli bir kod parçacığı buna neden olmuş olabilir, sanal bir makine ise makine disk ayarlarındaki değişiklikler veya güncelleme kaynaklı olabilir. Önemli olan bu sorunu nasıl düzelteceğimiz.

Öncelikle sanal veya fiziksel fark etmeksizin bir windows ISO dosyasına ihtiyacınız bulunmaktadır. İşletim sisteminiz Windows Server ise Server, Client ise client yani mevcut OS ile aynı sürüm bir ISO’ yu DVD veya USB olarak eğer sanal ise zaten doğrudan ISO olarak gösterip işletim sistemini bu kurulum medyasından başlatın.

İlk olarak karşınıza OS yükleme ekranı gelecektir, burada dil ayarlarını yaptıktan sonra next diyerek ilerleyin. Bu bölümde hemen alt köşede “repair” seçeneğini göreceksiniz;

Daha sonra `Troubleshoot` seçeneğini seçin

Bu seçeneği seçtikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir;

Bu bölümde ise “command promt” seçeneğini seçin;

DOS ekranında önce C dizinine geçip sonra aşağıdaki komutu yazıyoruz;

Bu işlemden sonra sorunsuz bir şekilde İşletim sisteminin açıldığını göreceksiniz.

Eğer hala sorun devam ediyor ise bir ümit aşağıdaki seçeneği deneyebilirsiniz;

Startup Repair işlemi de benzer bir Deneme ile açılış sorunlarını çözmeye çalışacaktır. Eğer sorun çözülebilecek bir durumda ise İşletim sisteminin sorunsuz bir şekilde çalıştığını göreceksiniz.

Ben aktif olarak müşterimde ilk yöntem ile sorunu çözdüm ama hepimiz biliyoruz ki her sorunun birbirinden farklı kaynağı olabileceği için bu yöntem Çözüm olmayabilir.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.