Terminal Oturumlarında Ses Kayıt Aygıtlarını Aktifleştirme – Configure Audio Recording for RDS and RDP

Malum pek çok sistem uzak erişim ile yönetilmektedir. Ancak yönetilen sistemler genellikle sunucu sistemleri olduğu için ses aygıtlarının terminal oturumlarında aktif olması elzem bir ihtayaç değildi. Ancak günümüzde VDI teknolojisinin yaygınlaşması ve terminal oturumlarının eskiye göre daha sık kullanılması nedeni ile kullanıcı deneyimini arttırmak için bir takım değişiklikler yapmak zorunda kalıyoruz. Buna çok basit bir örnek vermek adına Lync Clien için ses aygıtı olmadan bir toplantıya katılmak ne yazık ki mümkün değil. Benzer bir durum Lync Attendee içinde geçerli.

Tabiki siz bu örnekleri artttırabilirsiniz. Benim özellikle Lync için ihtiyacım olan bu bilgiyi bulduğum zaman paylaşmayı unutmuştum ancak şimdi yine lazım olunca fark ettim ki bunu paylaşmak kendi aramalarım içinde hızlı bir çözüm olacaktır.

Windows 7 ve Server 2008 R2 ile beraber artık RDP oturumlarında aynı ses aygıtını yönlendirdiğimiz gibi kayıt cihazlarınıda yönlendirebiliriz.

Varsayılan olarak siz zaten aşağıdaki gibi ses aygıtlarını yönlendirebiliyorsunuz.

1

Bu ayarları yaptığınız yerde yine kayıt aygıtı içinde bir ayar görebiliyorsunuz. Ancak bu ayarı “Record from this computer” seçeneğini işaretlemenize rağmen RDP yaptığınız makinede “Recording Devices” bölümüne tıklayınca hiç bir aygıtın olmadığını görüyorsunuz.

2

3

Peki şimdi bağlandığımız sunucuda veya istemci makinede aşağıdaki gibi bir kayıt defteri değişikliği yapıyoruz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server\WinStations\RDP-Tcp

fDisableAudioCapture

Bu değeri" “0” sıfır yapıyoruz ve bir kere restart işlemini gerçekleştiriyoruz.

Şimdi RDP ayarlarınıda aşağıdaki gibi yapıyoruz;

4

Sonuç ise aşağıdaki gibidir;

5

Umarım faydalı bir ip ucu olmuştur.