System Center Operations Manager 2007 ile SQL Server 2005 Veritabanını İzlemek

Merhaba,Operations Manager 2007 ile alakalı makale serimize kaldığımız yerden vakit buldukça devam ediyoruz.Bu makalede,Management Packs kullanımı ve SQL Server veritabanını izlemek için hangi paketleri yükleyeceğimize değineceğiz.

Uygulama geliştiriciler tarafından geliştirilmiş olan yazılımlardır. SCOM makinesinin sadece Microsoft ürünlerini değil aynı zamanda third party çalışan diğer rolleri de incelemek için kullanılmaktadır.Management Packs’ler içerisinde yazıldığı uygulama ile alakalı olarak gerekli sağlık tanımlamaları bulunmaktadır.Agent’lar tarafından herhangi bir bilgisayarda çalışan o uygulama izlenerek bizim belirttiğimiz kriterler ile eşleşen bir durum oluştuğu zaman alert üretilmesi sağlanmaktadır.Manangement Packs’leri tabi ki sadece bir uygulama ile eş değerde tutmamak lazım.İşletim sistemi,network device’ları içinde gerekli paketler internetten download edilebilir durumdadır.SCOM’un her platform’a destek vermesi için kullanılması gerekmektedir.Tabi ki default olarak belli başlı Management Packs’ler(50 Adet) SCOM üzerinde yüklü olarak gelmektedir.HP,IBM ve DELL serverların Management Packs’leri ücretsizdir.Aynı zamanda SCOM media’sının içerisinde de hazırda Managements Pack’ler bulunmaktadır.

Management Packsler,Seal ve UnSeal olmak üzere ikiye ayrılır.Seal olanlar kilitli,yani üzerinde değişiklik yapılamayanlardır.UnSeal ise açık yani üzerinde değişiklik yapabileceğimiz yönetim paketleridir.Sonradan oluşturulan Magenement Packsler UnSeal’dır.İnternetten download edeceğimiz yönetim paketleri,MP ve XML formatındadır.Tabi ki tahmin edebileceğiniz gibi import ve export yapılabilir.

Aşağıdaki adresden her türlü Management Packs’i download edebilirsiniz.

https://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/scp/catalog.aspx

Kısa bir Management Packs açıklamasından sonra gelelim kendi senaryomuz hakkında bilgi vermeye. Ortamda kurulu olan SQL Server 2005 veritabanını izlemek için bize gerekli olan,SQL Server 2005(Monitoring), SQL Server 2005(Discovery) ve SQL Server Library yönetim paketlerini import yapacağız.Eğer bir tanesi eksik olursa izleme işlemini yerine getiremezsiniz.

System Center Operations Manager 2007 ile SQL Server 2005 Veritabanını İzlemek

1)Administration altındaki Management Packs bölümüne sağ klik İmport Management Packs diyoruz. Gördüğünüz gibi aynı bölümden export’da yapılabilmektedir. Ve sağ taraftaki bölümde default’da yüklü olarak gelen yönetim paketlerini görüyorsunuz.

image001

2)SQL Server 2005 için kullanacağımız yönetim paketlerini İnternetten indirmeye gerek yok. SCOM medyası içerisinde yer almaktadır. Bende oradan import yapacağım.

image002

3)Evet gerekli olan paketleri seçtikten sonra İmport diyebiliriz. Dikkat ettiyseniz paketin Sealed olduğunu görebilirsiniz. Yani kiliti üzerinde bir değişiklik yapılamaz. Sonradan oluşturulan paketler UnSeal’dır.

image003

4)Evet import işlemi başarılı olarak gerçekleştirildi.

image004

5)Artık Monitoring bölümündeki Microsoft SQL Servers isimli klasörün altında yer alan Databases kısmından ortamınızda Agent yüklenmiş olan bütün SQL Server 2005 makinelerini izleyebilirsiniz.

image005

Evet, Arkadaşlar kısa ama önemli bir işleve sahip olup hepimizin için özellikle SQL Server veritabanının durumunu anlık olarak izlemek isteyenlerin işini görecektir. Bir başka Operations Manager makalesinde görüşmek üzere,

Hoşçakalın…

Serhad MAKBULOĞLU