System Center Configuration Manager ve Genel Özellikleri

 

 

 

System Center makale serimize, bu hafta System Center Configuration Manager ile devam ediyoruz. Makalemizin amacı, ürünü en kısa ve genel hatlarıyla tanıtmak, teknik makale serimize geçmeden önce, nedir? , ne işe yarar? gibi soruları cevaplandırmaktır. Bahsedeceğimiz özellikler System Center Configuration Manager ürününün 2007 R2 versiyonudur.

 

Bu makalede aşağıdaki bilgileri bulacaksınız:

 

Sytem Center  Configuration Manager nedir ?

 

Neler Sağlar ? 

 

Yönetim Alanları Nelerdir ?

 

 

 

System Center Configuration Manager nedir ?

 

Makalemizde System Center Configuration Manager yerine SCCM kısaltmasını kullanacağız. SCCM, ister fiziksel, ister sanal olsun, sunucu, istemci ve mobil cihazları yönetmemizi sağlar.

 

Kurulum, konfigürasyon ve güncelleştirme işlemlerini merkezileştirebilir, Active Directory, WSUS gibi diğer bileşenlerle entegre bir şekilde çalışmasını sağlayabiliriz.

 

 

 

clip_image001

 

 

 

Neler Sağlar ?

 

Kaynak Yönetimi

 

Kaynakların merkezi olarak raporlanması, listelenmesi, lokasyon ve kullanım bilgileri.

 

clip_image002

 

İşletim Sistemi ve Yazılım Dağıtımı

 

Sunucu ve istemcilerin işletim sistemlerini ve yazılımları istenen lokasyondan yüklememiz ve konfigüre etmemiz mümkün.SCCM network üzerindeki fiziksel ve sanal tüm kaynakları takip eder ve kaynaklarla ilgili ayrıntıları kayıt altına alır.SCCM istemcilerinden veriler toplandıktan sonra bu verileri ister rapor, istersek de sorgu şeklinde görüntüleyebiliriz, bu sayede;

 

Hangi program, kimler tarafından ne sıklıkla kullanılıyor ?, bu rapor sayesinde kullanılmayan veya atıl programları tespit edebiliriz, yenileme, değiştirme veya tamamı ile kaldırma işlemi yapabiliriz.

 

Programların, günün hangi saatlerinde ne kadar kullanıldığını gözlemleyebiliriz, böylece programların kaynak yönetimi ve /veya diğer yönetim senaryoları için bilgi sahibi oluruz

 

Hangi programlar ne tip lisanslar kullanıyor ?, bu lisansların yenileme tarihlerini gözden geçirebiliriz.       

 

 clip_image003

 

 

 

Güncelleştirme Yönetimi

 

Güncelleştirme yönetimi sayesinde donanım, Windows, 3ncü parti, bios gibi güncelleştirme görevlerini merkezileştirebilir ve otomatikleştirebiliriz.

 

clip_image004

 

Stabil Konfigürasyon Yönetimi

 

Performans, güvenlik ve erişile birlik, altyapının vazgeçilmez 3 ana noktası, bunu sağlamak içinse tüm işletim sistemleri ve ilgili programların kurulum, konfigürasyonların düzgün bir şekilde yapılması şart, SCCM bu noktada biz sistem yöneticilerine istenilen konfigürasyon ve kurulumları yapmamız için yardımcı olmakta.İşletim sistemi düzgün yüklenmiş mi?, gerekli programlar düzgün yüklenmiş mi, konfigürasyonlar doğrumu ? sorularının cevaplarını bulmamız artık daha kolay.

 

 

 

clip_image005

 

 

 

Yönetim Alanları Nedir ?

 

Sunucu Yönetimi

 

Sistem Yöneticileri çok iyi bilirler ki, it yapısındaki en önemli kaynak sunuculardır, mesajlaşma, güvenlik, veritabanı, uygulama vs.Bu sunucuların her zaman aktif olması ve olası hatalara karşı planlanmış olması gerekmektedir.

 

Sunucuların işletim sistemleri, yazılımları ve güncelleştirmelerini otomatik hale getirmenin yanısıra;

 

Policy bazlı kurulum ve konfigürasyon

 

Sunucu, disk, sürücü, network gibi temel bileşenlerin yönetimini sağlar.

 

clip_image006

 

İstemci Yönetimi

 

It yapısındaki istemciler, sunucular kadar karmaşık olmasada her bir istemcinin kullanıcısı, kullandığı program, işletim sistemi ve programları, versiyonları gibi değişkenlerin daha fazla olması sebebiyle bazen istemci yönetimi içinden çıkılmaz bir hal alabilmektedir. İstemcilerin bütününün daha esnek bir şekilde yönetilebilmesi içinde SCCM yine bu noktada devreye girmekte ve biz sistem yöneticilerine yardımcı olmaktadır.

 

clip_image007

 

Mobil Aygıt Yönetimi

 

Gelişen teknoloji beraberinde mobil cihazların gelişmesini, daha çok işlem yapabilmesini, böylece daha fazla ağa ve sisteme katılmalarını sağladı.Günümüzde birçok mobil cihaz ile e-postalarımız görüntüleyebiliyor, iç ve dış ağlara bağlanabiliyor, interneti kullanabiliyoruz.Şirket içinde kullanılan mobil cihazlar bu durumda güvenlik riskini ve yönetim eforunu arttırmaya başlıyor.SCCM sayesinde mobil cihazlarında işletim sistemleri, programları ve konfigürasyonlarında merkezi yönetimi sağlayarak güvenlik risklerini ve yönetim eforunu minumuma indirebiliriz.

 

clip_image008

 

 

 

Makalemizde System Center Configuration Manager ürününden  genel hatlarıyla bahsettik, bir sonraki makalemizde kurulum ve senaryolarla devam edeceğiz.

 

Serkan UZUNER