SSD Nedir?

SSD(Solid State Disk) basitçe USB belleklerden tanıdığımız flash bellek teknolojilerinin hard disk formuna getirilmiş halidir. Tümüyle bellek çiplerinden oluşan SSD diskler, içinde mekanik hiçbir parça barındırmaması sayesinde geleneksel sabit disklerin zayıf yönü olan ve sarsıntı nedeniyle oluşan “bad sector” arızalarından hiçbir şekilde etkilenmez. Üstelik günümüzün yüksek hızlı bellek teknolojileri sayesinde metal plakalı disklerden çok daha yüksek okuma ve yazma hızlarına ulaşabiliriniz.

Samsung’un 2007 yılında sunduğu FlashSSD serisi üzerine kurulan OCZ SSD sabit diskler , Samsung’un flash bellek alanındaki liderliğini ve teknolojik birikimini yansıtmaktadır. 50nm SLC üretim teknolojisine sahip 8Gbit’lik çipler üzerine kurulan 32 ve 64GB’lık SSD’ler, yüksek hızlı SATA-II arabirimleri sayesinde laptoplara güç katmaktadır. Chip Almanya dergisinin yaptığı testlerde standart 2.5″ disklerle karşılaştırılan Samsung SSD ürünleri her kategoride rakiplerine önemli fark atmıştır.


SSD’nin Önemli Avantajları

 

  • Veriye Çok Hızlı Erişim: Plakalı sabit disklerden farklı olarak SSD disklerde bir veriye ulaşmak için disk plakasının o noktaya gelmesini beklemeniz gerekmez, bu sayede disk üzerinde pek çok farklı nokta ya dağılmış olan verilere çok yüksek hızda ulaşabilirsiniz. İşletim sistemleri dahil pek çok uygulama düşük gecikmeli arama ve okuma zamanları sayesinde geleneksel disklerden çok daha hızlı açılır ve yükleme zamanları önemli ölçüde kısalır.
    Günümüzde kullanılan plakalı 2.5″ sabit diskler max. 50-60MB/sn mertebesinde veri aktarımı yapabilmektedir, oysa ki SSD Sabit diskler 100MB/sn’ye varan okuma süreleri ile özellikle disk üzerinde dağınık halde bulunan verilerin okunmasında önemli artı sağlamaktadır.
  • Yüksek Güvenilirlik: SSD diskler mekanik hiçbir parça içermediğinden sarsıntı ve çarpmalara karşı çok daha dayanıklıdır. Üstelik yüksek nem, ısı ve basınç gibi geleneksel sabit disklerin çalışmasını engelleyen pek çok durumda SSD diskler çalışmaya devam edebilir.
    1500G’lik şoka dayanım kapasitesi olan OCZ SATA-II SSD ürünleri alüminyum korumalı sağlam koruması sayesinde ısı ve nem gibi dış etkenlere karşı da yüksek ölçüde dayanıklıdır.
  • Sessizlik, Hafiflik ve Düşük Güç Tüketimi: SSD diskler mekanik parça içermediğinden sıfır ses ile çalışırlar, ayrıca geleneksel disklerden daha hafiftirler ve daha düşük oranda güç harcarlar.