you have plugged in a lower wattage power adapter usb-c charging device or power pass-through device

Eğer bir laptop kullanıcısı iseniz ve bilgisayarınız açılış ekranında böyle bir uyarı ile karşılaşıyorsanız muhtemel USB-C bir dock üzerinden enerji alıyor olmalısınız. Genel olarak USB-C üzerinden thunderbolt teknolojisi sayesinde ekran, klavye, mouse, ethernet, kulaklık, webcam gibi ihtiyaç duyduğunu tüm çevresel birimleri takabilirsiniz. Ancak laptop’ a ek olarak adaptör takmak yerine enerjiyi de type-c üzerinden alsın derseniz bu durumda iki değişken önem kazanıyor.

1 – Dock station’ ın thunderbolt üzerinden verebildiği maksimum kapasite, örnek laptop 180w isterken dock 130w veriyor ise bu uyarıyı görürsünüz.

2 – Bazen dock station kutuları farklı güç adaptörleri ile satılır. Yani eğer daha güçlü örnek 240w bir adaptör bağlı ise thunderbolt üzerinden 95w yerine 130w veya destekliyor ise 210w’ a kadar güç verebilir.

Yani özetle dock’ ın genel güç kapasitesi önemli ama dock için kullandığınız güç adaptörü de toplam çıkış gücünü etkiler.

Son olarak şöyle bir durum yaşıyor olabilirsiniz.

Misal laptop 130w istiyor, dock 130w için 180w’ lık adaptör istiyor ve sizin ekipman tam olarak böyle. Ancak yine de bu hatayı nasıl alırsınız?

Eğer dock birden çok laptop ile kullanılıyor ise bağlantı öncesinde mutlaka elektrikten sökülük takılmalı, yani dock aldığı enerjiyi sıfırlamalı, sonra laptop a bağlantı yapıldığında bunun bir XPS mi yoksa mobile workstation mu olduğunu anlayıp uygun güç vermesini bekleyin. Yani 95w veya 130w güç verebilen bir dock var ise elinizde 130w’ ı XPS 13 inç e verir ise alet yanar, ondan dock bunu otomatik ayarlar, ama siz xps kullanırken çıkarıp ws takarsanız bu güç online yükselmez, dock’ ın mutlaka bir kere kapatılıp, kablosunun laptop dan çıkarılıp açıldıktan sonra kablosunun laptop’ a bağlanması gereklidir.