SSD fırtınası

Computex Fuarı’nda katı diskler (SSD) öne çıkan ürünler arasında. Büyük markalar ardı ardına SSD ürünlerini çıkarıyor.

Katı disklerin piyasada henüz yerleşmediğini düşünüyorsanız tekrar düşünmeye başlayabilirsiniz. Computex’te sergilenen ürünler arasında en önemli ve ilgi görenleri SSD’ler oldu. Fuarda SanDisk, TDK ve Intel yeni ürünlerinin duyurusunu yaptı.

Gün geçtikçe popülerliği artan ve halen kullanıdığımız sabit disklerin yerine geçecek olan katı diskler özellikle Eee PC gibi ufak dizüstü bilgisayarları veya iPhone benzeri mobil cihazlar için ideal bir depolama ortamı. Düşük güç tüketimleri ve mekanik parçalar barındırmamalarıyla öne çıkan ürünler Computex’te de büyük ilgi gördü.

SanDisk SSD’ler

SanDisk’in “Netbook” için (düşük bütçeli kompakt dizüstü bilgisayarlar) üretilen SSD ürünlerinde pSSD (parallel ATA solit state drive) sınıfında 4, 8 ve 16 GB kapasiteli modelleri tanıttı. Saniyede 39 MB okuma yapabilen ürünler 17 MB/sn yazma kapasitesine sahip. Ürünlerin satışa sunulması ve kullanılmaya başlanması için öngörülen tarih ise Ağustos 2008.

TDK HS1 serisi

Öte yandan TDK da HS1 serisinde 1.8 inç’lik SSD’leri sergiledi. Micro SATA arayüze sahip olan ürünlerde daha ufak boyda bağlantı noktaları ve yüksek hızlı SATA arayüzü bir arada sunuluyor. 16, 32 ve 64 GB kapasitelere sahip olan ürünler SLC (single level cell) NAND flash hafızaları kullanıyor. Ürünlerin maksimum performansı ise saniyede 100 MB okuma ve 50 MB yazma yapabilme şeklinde.

TDK’nın SSD’leri 64 GB’lık model için 1900$, 32 GB’lık model için ise 1400$ fiyat etiketiyle satılıyor.

Intel

Intel de benzeri çözümleri sunan bir diğer bilinen marka. Z-P230 Parallel ATA (PATA) SSD’leri duyuran şirket , yeni ürünlerinin standart 1.8 inç’lik sabit disklere oranla dört kat daha ufak ve ince olduğunu ifade ediyor.

Intel SSD’ler düşük güç tüketimine sahip olan Atom işlemcilerin duyurulmasıyla birlikte piyasaya sürülecek. 1.6 GHz’e kadar üretilecek olan bu yongalardaki ortalama güç tüketimi 2.5 W civarında olacak. Öte yandan yüksek kapasiteli SSD’lerin de yılın ikinci yarısından itibaren 80 ve 160 GB’lık kapasitelerle sunulacağı da yine yapılan duyurular arasında yer alıyor.