Small Business Server 2008 Yenilikleri

Windows Small Business Server 2003 hepimizin tanıdığı bir ürün. Premium sürümü bir çok teknoloji ile beraber geliyor. Her ne kadar kullanıcı limiti olsa da, küçük işletmeler için mükemmel bir ürün. Ayrıca maliyet açısından büyük artıları var.

Windows Server 2008 sürümlerinin çıkmasına çok az bir süre kaldı. Bunların hemen ardından, yani bu yılın ikinci yarısında ise, Windows Small Business Server 2008 sürümünün çıkması bekleniyor.

Bu kısa yazıda SBS 2008 ile gelecek olan yeniliklere şöyle bir göz atıyoruz.

Her zamanki gibi SBS 2008 de, Standart ve Premium olmak üzere iki sürüm ile geliyor.

Sürümler içinde yer alan teknolojiler aşağıdaki tabloda yer alıyor.

İlk fark edilen, Microsoft’un yeni güvenlik çözümü olan ForeFront Security ürünleri de SBS’e dahil edilmiş olması. (Fore Exchange & For SBS) Bu yenilik her iki SBS sürümünde de geliyor. Ancak sadece bir yıllık deneme lisansı ile. Daha sonrası için, ayrıca satın alınması gerekiyor.

Aynı şekilde Live OneCare de bir yıllık deneme sürümü olarak geliyor.

Premium edition’da ise ayrıca SQL Server 2008 yer alıyor. Ve dikkat ederseniz Windows Server 2008 Standart Edition (Second Copy) diye bir özellik var. Bu Second Copy ibaresi çok önemli. Second Copy SBS 2008 in olayıdır diyorum çünkü artık Premium sürümler ikinci bir server’a kurulabilecek.

Örneğin bir adet SBS 2008 Premium alıyoruz. Bir server’a SBS üzerinde Exchange 2007, Sharepoint, OneCare kurarken diğer server’a SBS üzerinde SQL 2008 kurabiliyoruz. Yani Bir SBS 2008 Premium Edition iki farklı server’a kurulabiliyor. Süper bir yenilik.

Gözler hemen ISA Server’ı arıyor olmalı? Ama maalesef SBS içinde artık ISA Server yok!

ISA Server, SBS’in biraz daha gelişmiş versiyonu olan bir sürüm ile geliyor olacak. Aslında bu yeni sürüm SBS’in yerini alıyor. 250 kullanıcıya kadar hizmet verecek olan Windows Essential Business Server 2008 için yeni SBS’imiz diyebiliriz.

Ve yine bu sürüm içinde System Center Essentials 2007 de yer alıyor olacak. Aşağıdaki tablo, içerdiği özellikler hakkında fikir verebilir.

İlerleyen günlerde bu yeni sürümü ve yeniliklerini inceliyor olacağız.