Server 2008 ve 2008 R2 Üzerinde Replication Monitor Kurulumu ve Kullanımı

Bu makalemizde Windows Server 2003’de kullandığımız Replmon.exe aracının Windows Server 2008’e kurulumu ve Replikasyon trafiğinin incelenmesinigi inceleyeceğiz.
Öncelikle Windows Server 2003 Cd’mizi, 2008 sunucumuza takıp, Kök dizinden Support\Tools a girip, SUPTOOLS.MSI’i sunucumuza yüklüyoruz.


Uyumluluk ile ilgli bizi uyarıyor, Run Program diyip uygulamayı yüklüyoruz.


Klasik Welcome ekranımız. Next e basıp ilerliyoruz.


Lisans ekranımız. “I Agree”  diyip Next ile ilerliyoruz.


Organizayson bilglerini girip Next ile ilerliyoruz


Tool’u yükleyeceğimiz Bölümü seçip “Install Now”  ile kurulumu başlatıyoruz.

Kurulum bittikten sonra kurulum yaptığımız Directory e ulaşıp Replmon.exe aracını çalıştırıyoruz. Orjinal Konumu =  “C:\Program Files(x86)\Support tools\replmon.exe”


Replication Monitor üzerinde “Monitored Server” Tabında “Add Monitored Server” ekranını tıkladık. Bu ekranda “Search the directory for the server to add” e tıklayıp , domainimizin otomatik olarak bilglerinin gelmesini sağladık.Next’e tıklayıp ilerliyoruz.


Domainimizde bulunan Domain Controller lar listelenmektedir. Finish diyerek Replikasyon trafiğimizi incelemeye başlayabiliriz.


Site’larımızı genişlettiğimizde “Replication Failure:  The reason is : RPC Server is Unavailable” hatasını görüyoruz. Yani bizim Additional ile şu an bağlantımız bulunmuyor ve dolayısı ile Replikasyonlarımız gerçekleşmiyor.


Gerekli kontollerimizi yaptıktan sonra Site imizin uzerinde Sağ tıklayıp “Synchronize with this Replication Partner” ile replikasyonumuzu tetikleyebiliriz.


Replikasyonun başladığını belirten Uyarımız.


Ekranımızı yenilediğimizde “The last replication was attempt was successful” yazısını görüyoruz. Şu an Domain Controllerlarımız birbirleri ile haberleşiyor / Replike olabiliyorlar.

Gördüğümüz üzere Replication Monitor Server 2008 sistemimizde de çalışan ve Replikasyon trafiğimizi izlemek için faydalanabileceğimiz basit bir tool.

Kaynak

Ceyhun Camlı