SCOM 2007 ile Servisleri İzlemek ( UNit Monitor Kullanımı )

Herkese Selamlar.Operations Manager 2007 ile alakalı makale serimize devam ediyoruz.Bu bölümde SCOM’un asıl görevi olan izleme işlemlerini nasıl yapacağımıza bakacağız.SCOM üzerinde Monitoring işlemlerini inceleyip,ortamımızdaki bütün serverların servislerini nasıl izleyebileceğimizi öğreneceğiz.

Monitors bölümü, Operations Manager aracılığıyla neyi, nasıl, neleri izleyeceğimize karar verebileceğimiz seçeneklerden biridir. Bu kısımda oluşturacağımız kurallar aracılığıyla istersek SQL servisini çalıştıran sunucuları, istersek Exchange, IIS gibi rollerin yüklü olduğu sunucuları veya yapımızdaki bütün client ve serverlarımızı takip edebiliriz. Tabi ki bu neyi izleyeceğimiz sorusunun kısacık bir cevabı idi. Nasıl ve neleri izleyeceğimiz sorularının cevabından bahsetmek gerekirse; Operations Manager arayüzünde Authoring kategorisi altındaki Monitors bölümünde, Events, Services, Performance Counters, SNMP ve WMI Scripts izlemeleri yapabilmekteyiz. Bu başlıklardan birer cümle ile bahsetmek gerekirse; Events tabında bir monitoring rule’u oluşturarak, takip etmeye karar verdiğiniz her türlü server veya client makinasının Event Viewer’ını takip edebilirsiniz. Bu şekilde sizin belirttiğiniz kriterler ile eşleşen bir durum ortaya çıktığı zaman Operations Manager’ın bize bildirmesini sağlayabiliriz. Örneğin, Domain Controller makinasında 222 numaralı event oluştuğu zaman, Operations Manager o sunucunun sağlık derecelendirmesini değiştirerek bize bildirimde bulunabilir.

Events’dan sonra en çok kullanılan bir diğer Monitors ise Services’dir.İsmindende anlaşılacağı gibi yine sizin belirlediğiniz kriterler içerisinde her türlü server ve client makinanızın servislerini izleyebilirsiniz.Özellikle networklar için hayati öneme sahip olan sunucu rollerinde bu seçeneği kullanmanızda fayda var.Mesela,Exchange Server’ın Information Store servisinin izlenmesi.Veya Server 2008 çalışan bir Domain Controller makinasının Active Directory servisinin izlenmesi.Anında bildirimde bulunulduğundan dolayı dünyanın her yerinde bütün server ve clientlarınızı  bu şekilde izleyebilirsiniz.Services dışında bir diğer dikkat çeken seçenek ise SNMP’dir.Bu protocol aracılığıyla network üzerinden bilgi çektiğiniz router,switch ve advanced switch gibi cihazları izleyebiliriz.Performance Counters seçeneği ile aynen ismindende anlaşıldığı gibi, işletim sistemi performansını etkileyen bileşenleri izleyebiliriz.Özellikle CPU,RAM,HDD ve Network dörtlüsünü hayati önem taşıyan sunucularda izlemekte fayda var.

Geriye kalan diğer bir seçenek ise Windows Management Instrumentation(WMI) filtrelerini izleyebilmemizdir. WMI filter,Group Policy aracılığıyla bilgi çekmek ve koşul belirtmek için kullandığımız bir seçenektir.WMI Filter ile bir Group Policy objesinin uygulanırken belirli bir koşula göre uygulanmasını sağlayabiliriz.Örneğin,İşletim sistemi Vista SP1 olanlara şu GPO uygulansın.Yukarıda saydığımız bütün bu monitor tiplerini kendimize göre özelleştirip kullanabiliriz.Yani bu senaryoları arttırabiliriz.Herkes kendi network senaryosuna göre neyi kullanıp kullanmayacağı ve ihtiyaçlarını belirlemelidir.Bizde bu makalede Operations Manager aracılığıyla Unit Monitor kullanımına bakacağız.Unit Monitor kullanarak,ortamdaki bütün makinelerimizde Telnet servisini izleyeceğiz.

System Center Operations Manager 2007 Unit Monitor Kullanımı ve Servislerin İzlenmesi

1)İlk olarak Authoring kategorisi altındaki Management Pack Objects linkini açıyoruz. Burada Monitors bölümüne sağ klik create unit monitors diyip Unit Monitor’u seçiyoruz.

clip_image002

2)Karşımıza gelen Wizard’da makalenin başında yapmış olduğum açıklamalarıda göz önünde bulundurarak ihtiyacınıza göre olan monitor’u seçiyorsunuz. Biz senaryomuz gereği Telnet servisini izleyeceğimizden dolayı Windows Services’ı seçiyoruz.

clip_image004

3)Bir isim ve açıklama metni giriyoruz. Sonrasında bu ayarın uygulanacağı bilgisayar gruplarını seçebiliriz.

clip_image006

4)Ortamda bütün serverlarda bu servisi izlemek istediğimden dolayı Windows Server’ı seçiyorum ve Next diyerek devam ediyoruz.

clip_image008

clip_image010

5)Sıra geldi izleyeceğimiz servis’i seçmeye. Telnet servisini seçebilirsiniz.

clip_image012

clip_image014

clip_image016

6)Bir sonraki ekranda Telnet servisi stop veya start olan makinaların sağlık derecelendirmesinin nasıl olacağını belirliyoruz. Yani Servis runnig durumdayken sağlık derecelendirmemiz Healthy, Service Not Running iken sağlık derecelendirmemiz Critical olacaktır.

clip_image018

7)Son olarak servis durduğu zaman üretilecek olan Alert ile ilgili ayarlarımızı yapıyoruz.

clip_image020

8)Evet kuralımızın son hali aynen aşağıdaki gibidir. Artık geldik test aşamasına.

clip_image022

9)Test etmek için Operation Manager 2007 yüklü olan serverımın Telnet servisini stop ediyorum.

clip_image024

10)Servis stop olur olmaz anında Active Alerts bölümünde critical olarak uyarımız gelmektedir.

clip_image026

Evet, arkadaşlar Operations Manager ile alakalı bir makalenin daha sonuna geldik. Bu bölümde Unit Monitor kullanarak makinelerimizin servislerini nasıl izleyebileceğimizi gördük. Örnek olarak da Telnet Servisini izlemek için bir monitor oluşturup test ettik. Makale serimize devam edeceğiz.Bir başka makalede görüşmek üzere,

Hoşçakalın…

Serhad MAKBULOĞLU