Reporting Server Kurulumu

 

Hepinize Merhaba, Operations Manager ile alakalı yeni bir makalede yine birlikteyiz. Önceki bölümlerde server rolleri, komponentleri, kurulum ve konfigürasyonundan bahsetmiştik. System Center ürün ailesinin bu üyesi ile alakalı bu bölümde, Reporting Server rolünün nasıl kurulacağına bakacağız.

 

SQL Server 2005 SP1,SP2 veya üzeri kurulu olan Operations Manager server rolüdür. Aynen isminden ve üzerinde yüklü olan uygulamadan da anlaşılabileceği gibi bizim düzenli olarak raporları kaydettiğimiz makinadır. Daha doğrusu agentlardan gönderilen bilgilerin kaydedildiği Operations Master rolüdür. SQL Server üzerindeki raporlama şablonları aracılığıyla günlük, haftalık, aylık olarak düzenli bir şekilde raporlar alabilmekteyiz. SCOM’un Operation Console,Operational Database ve Root Management Server  rollerinin yüklü olduğu makinaya kurulabileceği gibi,başka bir fiziksel makinayada kurulabilmektedir.Tabi ki performansı etkileyen en önemli rollerden biridir.Bundan dolayı tavsiye olarak SCOM dışında ayrı bir makineye kurulmasında fayda var.Ancak şart değildir.Örneğin,CPU Usage’i %60’ın üzerinde olan serverların raporunun hazırlanması için SQL server aracılığıyla agentlardan gönderilen bilgiler çekilerek daha anlaşılır bir hale getirilebilir.Buda bize daha kolay takip için güzel rapor seçenekleri sunmaktadır.

 

Kurulum aşamasına geçmeden önce ilk olarak yazılımsal ve donanımsal gereksinimlerimize göz atalım. Tabi ki hangi işletim sistemlerinin desteklendiğini de bilmekte fayda var.

 

Yazılımsal Gereksinimler:

 

SQL Server 2005 Standart, Enterprise SP1 veya SP2

 

.Net Framework 2.0 veya. Net 3.0

 

Microsoft Core XML Services (MSXML) 6.0

 

 

 

Donanımsal Gereksinimler:

 

2.8 GHz veya daha hızlı bir işlemci

 

4 GB RAM

 

NTFS ile formatlanmış 100 GB’lık boş disk alanı

 

Desteklenen İşletim Sistemleri:

 

Windows Server 2003 Standart,Enterprise,Datacenter SP1 veya SP2(X86/X64)

 

Windows Server 2003 R2 Standart,Enterprise,Datacenter SP1 veya SP2(X86/X64)

 

Windows Server 2008 Standart,Enterprise,Datacenter SP1(X86/X64)

 

İlk olarak bir hatırlatma yapalım. Operations Manager makale serisinin ilk bölümümünde(SCOM Kurulumu-Bölüm 1 Makalesi)yani kurulum sırasında 5 adet kullanıcı hesabı oluşturmuştuk. Neden Administrator kullanmayıp bu hesapları kullanacağımızı da yine o makalede açıklamıştım. Bu hesaplardan 3 tanesini kurulum sırasında kullanmıştık. Geriye kalan 2 tane kullanıcı hesabını ise Reporting kurulumunda kullanacağız. Daha iyi hatırlamak için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

 

image001

 

System Center Operations Manager 2007 Reporting Server Kurulumu

 

1)Evet arkadaşlar, SCOMAdmin isimli kullanıcı ile oturum açıyoruz. Ve SCOM Cd’sini takıp setup’ı çalıştırıyoruz. Kurulumu yapmadan önce ilk olarak gereksinimlerimizin tam olduğuna dair Check Prerequissites yapmanızda fayda var.

 

image002

 

2)Kuracağımız Server rolleri ve komponentlerini seçiyoruz. Reporting Server kurulumu yapacağımızdan dolayı Reporting ve DataWareHouse’u seçip Check butonuna basıyoruz.

 

image003

 

 

3)Görüldüğü üzere,2 GB’lık RAM dışındaki bütün her şeyimiz tam.Biliyorsunuz ki minumum donanımsal gereksinim olarak 4 GB’lık ram gerekmektedir.Ama bu 2 GB RAM’de çalışmıyacağı anlamına gelmez.Bunun dışında Service Pack,SQL Server,.Net Framework gibi bileşenleri daha önceden kurdum.Bu uygulamaların kurulumu standart next next kurulumu olduğundan dolayı ve makaleyi uzatmamak için bahsetmiyorum.Hepinizin kurabileceği şeyler olduğunu düşünüyorum…:)Peki test aşamasını bir kenara bıraktıktan sonra setup wizard’ı tekrar çalıştırıp kurulumu başlatabiliriz.

 

image004

 

 

4)Karşımıza gelen Welcome ekranında next diyerek devam ediyoruz.

 

image005

 

5)Lisans anlaşmasını kabul ediyoruz ki başka bir şansımız yok.

 

image006

 

6)Bu ekranda herhangi bir bilgi girebilirsiniz. Örneğin, kurulumu yapan kişi ve organizasyon isminiz.

 

image007

 

 

7)Karşımıza gelen bu bölümde kuracağımız bileşenleri seçiyoruz. İlk başta check yaptığımız roller ve bileşenleri seçebiliriz.

 

 

image008

 

 

8)Check aşamasında bir warning (2 GB RAM) olduğuna dair bir uyarı penceresi gelmektedir. Next diyerek devam edebiliriz.

 

 

image009

 

9)Kurulumu yapacağımız Root Management Server makinasının ismini belirtiyoruz. Yani şu an üzerinde çalıştığımız OPSMGR isimli makine.

 

image010

 

 

10)SQL Server databaseinin kurulacağı makineyi seçiyoruz. SQL Server’ın yönetimi için tanımlanan port 1433’dür.Standart olarak gelmektedir. Eğer isterseniz değiştirebilirsiniz.

 

image011

 

 

11)Bu ekranda, SQL database ismi ve boyutunu belirliyoruz. İsim olarak Operations Manager ve boyut olarak da 1 GB’lık bir alan belirledim.

 

 

image012

 

 

12)Bu bölümde ise SQL Server servisinin kurulacağı makineyi seçiyoruz. Tabi biz senaryomuz gereği bütün rolleri tek bir makineye kurduğumuzdan dolayı yine Opsmgr isimli makinemizi seçip devam edebiliriz.

 

image013

 

 

13)Evet geldik daha önceden oluşturduğumuz kullanıcı hesaplarını kullanmaya. SQL Server Databaseinde yazma ve okuma işlemini yapacak olan kullanıcı hesabımızı belirtiyoruz.

 

 

image014

 

 

14)SQL Server servisi ile Root Management Server’ın birbirleriyle etkileşimli bir şekilde sorgu atmalarını yönetmek için Data Reader Accountumuzu yazıyoruz.

 

image015

 

15)Operations Manager tarafında oluşan hataların Microsoft’a gönderilip gönderilmeyeceğini ayarlayabiliriz. Yani Error Reporting.

 

image016 

 

16)Ve Install diyerek kurulumu başlatabilirsiniz. 

 

image017

 

17)Kısa bir kurulum sürecinden sonra Finish diyerek kurulumu sonlandıralım. 

 

image018 

 

18)Ve karşımızda Operations Manager arayüzü.Reporting bölümümüz gelmiş.Artık raporlama ile alakalı bütün yönetimsel işlemlerimizi bu kısımdan yapacağız.

 

image019

 

Evet, dostlar Operations Manager ile alakalı bir makalenin daha sonuna geldik. Bu bölümde Operations Manager komponentlerinden olan Reporting Server’ın nasıl kurulacağına baktık. Bu rolü kurduğumuza göre bundan sonraki bölümlerde raporlama şablonlarını kullanarak günlük, haftalık, aylık raporları nasıl oluşturabileceğimizi inceleyeceğiz. Bir başka makalede tekrar görüşmek üzere…

 

Hoşçakalın

Serhad MAKBULOĞLU