Pagefile Kullanımı

1.Tavsiye edilen değer aralığı fiziksel ram miktarının 1,5 katı ike 1,5 katının iki katı aralığıdır.

2.Defrag sorunlarında bu kapasitenin sorun oluşturmaması için min ve max değerlerini aynı tutmak disk üzerinde ayrılmış bir alan gibi çaışmasını sağlar.

3.Fiziksel diskinizi iki sanal kısma bölüp fiziksel belleğinizi ikinci bir sanal alana yazmak performansı arttırmaz düşürüz, sadece size defrag sorunu çıkartmaz. Düşürmesinin nedeni ayrımış olan kısma ulaşım için diskin daha falza döngü yapmsı gerekmesi ve bu döngü sırasında diğer birimede yazılması gereken dosyaların beklemesinden dolayı disk tampon belleğinin dolması gibi durumlar.

4.Sunucularda dosyanın ikinci bir fiziksel diskte kullanılmasında yarar vardır. Bu kısımda çok fazla yazma işlemi yok ise defrag sorunuda yoktur. Burda daha önce denemek ve çok fazla bir prformans etkisi görmemek ile beraber NTFS olarak formatlanmış bir USB Dongle ve USB2 üzerinden bağlayarak sanal belleği bu kısımda tutabilirsiniz.

5.Sırf Mesut Hocamın bahsettiği sorunlar nedeni ile sanal bellek tutacak ve fiziksel ram miktarınızın sisteme yeterli olduğunu düşünüyorsanız, sanal belleğin boyutunu abartmamakta fayda var.

6.Sanal Bellek dosyasının boyunu fazlalaştırmanın size disk kaybı dışında bir getiri olmaz, ram kullanımı en yoğun yük altında %80 %90 ları bulmayan bir sstemsanal belleği zaten kullanmıyor demektir.

Kaynak – Ertan ERBEK

https://www.cozumpark.com/forums/2/187248/ShowThread.aspx#187248