Microsoft System Center Yönetim Ailesi ve Genel Özellikleri

 

 

Gelişen ve büyüyen teknolojiyle beraber organizasyonların yapılarıda paralel olarak büyümekte ve gelişmektedir. Sunucu sayısı ve rollerin artması ile istemci ve sunucu yönetimi zamanla içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Makalemizde bu noktadan yola çıkarak System Center yönetim ailesinin merkezi yönetim noktasında bizlere neler sağlayacağından bahsedeceğiz ve ürün yelpazesini tanıtacağız.

Bu makalede aşağıdaki bilgileri bulacaksınız:

-          Sytem Center  nedir ?

-          Sytem Center nasıl çalışır ?

-          Neden System Center ?

-          System Center Ailesi

 

System Center nedir ?

Microsoft System Center, istemcilerden sunuculara, mobil aygıtlardan veri merkezlerine kadar tüm  it mekanizmasını yönetmemiz için tasarlanmış olan ürünlerin oluşturduğu yelpazenin adıdır.

 

clip_image003

 

Sytem Center nasıl çalışır ?

System Center, yapıdaki işlemler, ilkeler, altyapı gibi bilgileri ajan adını verdiğimiz programlar sayesinde toplar, değerlendirir ve böylece merkezi olarak yönetim sağlar.

clip_image004

 

Neden System Center ?

 

Daha Verimli Bir İşletme

System Center yönetim ailesi, iş dünyasında en büyük ve karmaşık yapıları yönetmek için sistem tutarlılığı, güvenilirlik ve ölçeklendirilebilirlik sağlar.Her boyuttaki kuruluş için ideal bir çözümdür ve görevleri otomatik hale getirmek için tasarlanmış bir yapısı vardır.Aynı zamanda riskleri en aza indirgemek için modelleme ve uygulama sanallaştırması sağlar.

clip_image005

 

Değişen Yapıya Ayak Uydurma

 

System Center ailesinin genişletilebilirdir, altyapı ve kullandığımız teknoloji değiştikçe system center ürünlerinide gelişmeleri destekleyecek şekilde konfigüre edebiliriz.

clip_image006

 

Daha Az Efor İle Daha Başarılı İşler

Kaynak kullanımını optimize eder, yönetim işlemlerini otomatikleştirerek zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar

clip_image007

 

Windows Entegrasyonu


System Center ailesi,Biztalk Serverden , SharePoint’e, Server 2008 R2 den Windows 7’ye kadar tüm ürün ve teknolojileri dahil olmak üzere mevcut sistemlerimizle entegre olur.

clip_image008

Özelleştirilebilir Yönetim


Karmaşık yönetimsel görevler artık bizler için çok daha kolay, Active Directoryden DNS hizmetine kadar tüm hizmet, servis ve uygulamaları merkezi olarak gözlemleyebilir, raporlarını alabilir, sorun teşhisi yapabiliriz.Altyapımız hakkındaki bilgilere anında, doğru ve eksiksiz bir şekilde erişebiliriz.Yazılım, hizmet, servisler gibi tüm yönetimsel ağımızı kategorize edebilir, özelleştirebilir ve farklı kurallar çerçevesinde yönetebiliriz.

clip_image009

 

System Center Ailesi

clip_image010

 

System Center Configuration Manager R2 


System Center Configuration Manager, ağımızdaki bilgisayarların, kurulum ve güncelleştirme işlemlerini yönetmemizi sağlar. Aynı zamanda bu işlemleri fiziksel olarak farklı lokasyonlarda veya sanal ortamlarda yapabilmemizi sağlar.

 

clip_image011

 

System Center Operations Manager 


System Center Operations Manager, ailenin servis yönetimi sağlayan  ürünüdür, Servisleri merkezi olarak yönetmek, görüntülemek ve kontrol etmek için tasarlanmıştır.

 

clip_image012

System Center Data Protection Manager 


System Center Data Protection Manager, isminden anlaşılacağı gibi veri koruma yöneticimizdir, tüm uygulamalar ve veriler için sürekli yedekleme ve koruma sağlar. Yedekleme işlemlerini disk, kaset gibi farklı hedefler üzerinde gerçekleştirebilir. Esnek kuralları ve zamanlama seçenekleri sayesinde sürekli kontrol ve konfigürasyon gerektirmez.

 

clip_image013

 

System Center Virtual Machine Manager 2008 


Virtual Machine Manager (VMM) 2008 ürünüde yine isminden özelliğini ele veren aile fertlerindendir diyebiliriz. Sanal ortamızımız yönetmek için tasarlanmıştır, yeni bir sanal makine oluşturma, konfigüre etme, merkezi olarak yönetme gibi görevlerin sağlayıcısıdır.Yeni sürümdeki en büyük özelliklerinden bir tanesi ise farklı servis sağlayıcılarının sanallaştırma çözümlerinide yönetebilme olanağıdır.

 

clip_image014

 

System Center Essentials


System Center Essentials orta ölçekli firmalar için tasarlanmış özel bir üründür (500 istemci ve 30 sunucuya kadar), bu ürün sayesinde orta ölçekli firmalar yönetim işlemlerini tümleşik bir şekilde yapabileceklerdir.

 

Diğer Sistem Center Ürünleri

clip_image015

 

System Center Capacity Planner 


System Center Capacity Planner, kurulum ve konfigürasyondan önce kurulum senaryomuz için gerekli bileşenler hakkında bize bilgi vermek amaçlı tasarlanmış bir üründür, belkide biz sistem yöneticilerinin en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerden bir tanesidir. Pek çok proje öncesinde sanallaştırma teknolojilerini kullanarak, proje öncesinde bir test ortamı sağlayabiliyoruz ama her zaman her proje için hızlı bir şekilde sanallaştırma ortamında test yapmamız mümkün olamıyor, bu noktada bire-bir uygulama olmasa dahi hızlı bir şekilde mantıksal olarak senaryomuz için gereksinimler hakkında bilgi sahibi olabiliriz.  Kurulum öncesinde , Exchange Server 2007, Windows SharePoint 3.0, Office SharePoint Server 2007 (ve yakında , System Center Operations Manager) ürünleri için kapasite planlaması yapabiliriz.

 

clip_image016

 

System Center Mobile Device Manager 


System Center Mobile Device Manager, Windows mobile 6.1 aygıtları için esnek ve tek noktadan erişimli bir merkezi yönetim platformu sağlar.

 

clip_image017

 

System Center Service Manager

 

System Center Service Manager, Best prcatices adını verdiğimiz uygulamaların otomatize ve adapte edilmesini sağlar. Best prcatices ise; uygulamaların dağıtıcıları tarafından tavsiye edilen kurulum, konfigürasyon ve gerekliliklerde olup olmaduğını test etmemizi ve problemleri gidermemiz için bizi ilgili çözümlere yönelten bir check-up solüsyonudur diyebiliriz.

 

İlişkili Uygulamalar

 

clip_image018

 

Microsoft Application Virtualization  


Microsoft Application Virtualization 4.5 (Eski adıyla SoftGrid Application Virtualization) Sanal uygulamalarımızı yönetmemizi sağlayan bir üründür.

 

clip_image019

 

Microsoft Desktop Optimization Pack 


Masaüstü uygulamalarımızı esnek, güvenli ve merkezi bir şekilde yönetmemizi sağlayan bir üründür.Aynı zamanda istemcilerin merkezi olarak kurulumu ve olası istemci problemlerinin çözümünde anahtar nokta görevini üstlenmektedir.

 

clip_image020

 

Systems Management Server 


Systems Management Server (SMS) 2003 R2 Microsoft platformu için değişiklik ve konfigürasyonların merkezi olarak izlenmesi ve yönetilmesini sağlayan bir üründür.Organizasyonların ilgili yazılım ve güncelleştirmelerini hızlı ve esnek bir şekilde Microsoft ve diğer sağlayıcı ürünleri için sağlayan sunucu tabanlı bir çözümdür.

 

Makalemizde, System Center yönetim ailesine kültürel anlamda değindik, makale serimizdeki diğer konularda görüşmek üzere.

Serkan UZUNER