Microsoft Özel Bulut Bülteni – Ocak 2012: System Center 2012 RC, IT as a Service Demo

Açık Akademi

Bir Microsoft Türkiye projesi olan Açık Akademi geleceğin programcılarını yetiştirmeyi amaçlıyor.  Türkiye’nin ilk ve tek herkese açık ve ücretsiz uygulama geliştirme okulu olan Açık Akademi’de katılımcılar online eğitimlerle kodlama becerisi kazanabiliyor ya da kendi becerilerini artırabiliyorlar. Mezun olan katılımcılar geliştirdikleri uygulamaları Windows Phone, Windows 8 ve Windows Azure Marketplace platformlarında satma imkanı buluyorlar. Açık Akademi hemen şurada.

System Center 2012 Release Candidate

System Center ürünlerinin artık tamamı Release Candidate sürümüne ulaştı. Özel Bulut ve IT as a Service konularında heyecan verici özelliklerle dopdolu gelen bu ürün ailesini test etmek isterseniz şuradan indirebilirsiniz.

System Center 2012 Dokümantasyonu

Yukarıda download linki verilen ürünlerle ilgili Technet sayfalarına şuradan ulaşabilirsiniz.

System Center 2012 – IT as a Service Demo

System Center 2012 ile birlikte BT hizmetlerini son kullanıcılara self-servis ön yüzlerden sunmak ve bu hizmetlerin otomasyonunu yapmak çok kolay. Bu konuda hazırladığım bir video demoyu (Süre: 1 saat, Boyut: 26 MB) şu adresten indirebilir ve müşterilerinizle de paylaşabilirsiniz. Demoda son kullanıcıların kendi kendilerine yapabilecekleri şu talepler ve bunların otomasyonu gösterilmekte: yeni sanal makine, sanal makine için süre uzatımı, sanal makine için ek disk, sanal makine için snapshot hakları, sanal makine oluşturma hakları, sanal makine kota artırımı, sunucu üzerinde yönetici hakkı, grup üyeliği, dosya paylaşımı erişim hakkı, kilitli kullanıcı hesabı açma, self-servis uygulama kurma. Dakika 32’den itibaren basit bir servisin nasıl tasarlanacağını da görebilirsiniz.

Özel Bulut Ekonomisi

Bir özel bulut çözümü diğerinden 16 (onaltı!) kat daha maliyetli olabilir mi? Microsoft ve Vmware Özel Bulut çözümleri konusunda karşılaştırmalı maliyet tabloları da içeren bir analizi şurada bulabilirsiniz.

Technet Virtual Labs

Technet Virtual Labs sayfalarında System Center 2012 çözüm ailesinin Virtual Machine Manager, Configuration Manager ve Operations Manager üyelerine ait yeni sanal lablar bulmak mümkün. Technet Virtual Labs burada.

Ücretsiz Private Cloud Eğitimi

21-22 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek ücretsiz “Creating and Managing a Private Cloud with Microsoft System Center 2012” adlı online eğitime şuradan kayıt olabilirsiniz.

Microsoft Virtual Academy

25 bin kayıtlı üyesi olan Microsoft Virtual Academy’de Microsoft System Center 2012 ürünlerine yönelik de zengin bir içerik var. Şuradan ulaşılabilir.

Özel Bulut Güvenliği

Özel Bulut güvenliği konusunda Microsoft danışmanları tarafından kaleme alınmış 3 makalelik bir seriye şuradan ulaşabilirsiniz.

Cloud Services Process Pack RC

Service Manager, Virtual Machine Manager ve Orchestrator 2012 çözümlerini Özel Bulut kapasiye yönetimi için birbirine bağlayan Cloud Services Process Pack RC yayınlandı. Şuradan indirilebilir.