Microsoft Exchange yöneticiniz kullandığınız outlook sürümünün kullanımını engelledi. Yardım için yöneticinize başvurun

Bildiğiniz gibi değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün artan ataklar nedeniyle Microsoft gibi üreticiler cloud sistemleri için sürekli en güncel güvenlik ürünlerini kullanmayı tercih etmektedir. Bu kapsamda her yeni ürün mevcut müşterilerin kullanıcı deneyiminide düşürmemek adına geriye dönük uyum sağlamak ile birlikte bu zincir bir yerde kopmaktadır.

Yani yeni bir ürün veya teknoloji çıkıyor ama mevcut ürün veya teknolojiler ile bir süre yaşamalı. Buradaki temel mantık hem mevcut müşteri memnuniyeti hem de mevcut ürünler için yapılan yatırmın çöp olmaması. Ancak bir yerden sonra bu eski ürünler artık üretici tarafından desteklenmemektedir. Bunun nedeni ise artık bu ürünler için ayrılan mühendislik bütçelerinin şirketlerin yeni ürünler geliştirmesine izin vermemesidir. Bu noktada eğer desteği bitmiş bir yazılım veya donanım kullanıyorsanız aslında her an risk altında olduğunuzu unutmayın.

Konumuzda tam böyle bir durum aslında, eğer bir gün office 365 sistemlerine bağlı bir çalışanınız aşağıdaki gibi bir hata alırsa bunun nedeni artık desteklenmeyen bir office sürümü kullandığınız içindir;

Microsoft Exchange yöneticiniz kullandığınız outlook sürümünün kullanımını engelledi. Yardım için yöneticinize başvurun

Bunun temel sebebi Ocak 2022 itibari ile kademeli olarak Outlook 2007, 2010 ve 15.0.4971.1000 sürümünden eski Outlook 2013 ürünleri Office 365 sistemlerine bağlanamayacaktır.

Özetle ortalama 12 yıl kullandığınız bu ürünleri artık yenilemek gerekli.

Bu hatayı eğer onprem bir exchange server’ a bağlanırken alıyorsanızbir yönetici aşağıdaki komut ile bunu yapmış olabilir.

Set-CASMailbox hakan -MAPIBlockOutlookVersions “-11.8010.8036”

Bu sınırlamayı kaldırmak için

Set-CASMailbox hakan -MAPIBlockOutlookVersion $null

Kaynak;

Office versions and connectivity to Microsoft 365 services – Deploy Office | Microsoft Docs