Microsoft Azure Service Usage Summary

Microsoft Azure üzerinde MFA hizmeti alıyorsanız eğer bu hizmetin kullanım oranları sizlere bir mail ile düzenli olarak bildirilmektedir. Ancak bu mail size çok anlaşılır gelmeyebilir. Bildiğiniz gibi Azure üzerinde farklı lisanslama modelleri vardır. Örneğin 25.000$’ lık bir paket alıp bu paket içerisinde Sanal makine açabilir, medya servislerini kullanabilir, RMS, MFA, yedekleme yada aklınıza gelen diğer tüm azure servislerini kullandıkça bu kredinizden düşecektir.

Ben bu yazımda MFA kullanan ve bu kullanımın dolar karşılığını bulmak isteyen sistem uzmanları için kolay bir hesaplama yöntemi göstereceğim.

Eğer siz kullanıcı bazlı lisanslama yapmışsanız zaten hesaplama kolaydır, ancak aktif kullanıcınız çok olmadığı için sahip olduğunuz tüm kullanıcıları lisanslamak mantıklı olmayacaktır.

Örneğin 1000 tane çalışanınız var ancak MFA’ i kullanmak istediğiniz OWA veya SSL vpn gibi hizmetleri kullanan kullanıcı sayısı sınırlı. VPN için belki elinizde liste olabilir ama OWA içinher an 1000 kullanıcıdan hangisinin kullanacağını bilemezsiniz. Ancak aldığınız Exchange raporlarından çok aktif kullanılmadığını görmeniz halinde bu durumda MFA için session bazlı yani her bir kimlik doğrulama için ücret ödemeniz daha ekonomik olabilir.

Bu modelde her 10 kimlik doğrulama anlaşmanıza göre örneğin 4$ olsun. Size aşağıdaki gibi bir mail gelir;

Service Description Unit of Measure Current Month Usage Total Enrollment Usage
Multi-Factor Authentication Authentications 10 Authentications 72.5000 990.5000

Sağdaki sıfırlar sizi yanıltmasın. Aylık 72, toplam ise 991 paket kullanmışsınız. Zaten anlaştığınız rakam yani örnek 4$ paket başına olduğu için aylık kullanım rakamınız 72x 4 = 288$, toplam ise 4 x 4991 = 3.964$ olarak hesaplayabilirsiniz. Buradaki toplam tutar tabi ki sizin kaç aydır kullandığını ile orantılı olarak artmaktadır.