MAP Drive Nedeni İle Bilgisayarın Donması

Şirket ortamlarında MAP drive uygulaması çok yaygın olup pandemi ile birlikte artık daha fazla insanın şirket dışından çalışması nedeni ile bu uygulamalarda bir takım sorunlar yaşamaya başladık. Özellikle VPN olmayan ortamlarda map drive nedeni ile bilgisayarların donması pek alışıldık bir durum değil. Çünkü normal prosedüre göre bilgisayar açılırken bu bağlantıları yapmayı dener, ancak başarısız olur ise bağlantı yapmadan login işlemi yapılır ve çalışmaya başlarsınız. Fakat windows server tarafındaki “Continuous Availability” özelliği eğer açık ise işler değişir.

Bu aslında Continuously Available File Shares (CAFS) ile birlikte gelen bir teknoloji olup istemci tarafında kesinti anında belirli aralıklarla kaynağa bağlantı yapmayı denemesi nedeni ile sorun çıkartmaktadır.

Çözüm olarak paylaşım üzerinden bu özelliği kapatabilirsiniz.

Peki bu sorunu tüm istemcileriniz değilde sadece offline olanlar yaşıyor ve bu paylaşımı genel olarak siz zaten CAFS mimarisine göre tasarladıysanız bu durumda ilgili istemcilerde GPO veya Regedit ile çözüm üretebilirsiniz

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\LanmanWorkStation\Parameters

Bu dizin altında aşağıdaki gibi bir DWORD değeri oluşturun ve değerini “1” yapın.

DisableCARetryOnInitialConnect

Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yeterli.