Lisanslama ile İlgili Merak Edilenler ve Forum Üzerindeki Lisanslama Soruları

Merhaba Arkadaşlar;

Bu başlık altında Lisanslama konusunda merak edilen konuların açıklamaları, makaleler ve Forum üzerinde sorulmuş diğer soruların linklerini bulabileceksiniz.

Bir yazılım Lisanslama Programı Seçmek

Ürün lisanslama birçok bakımdan günlük işlerinizde üçüncül öneme sahiptir. Yanlızca tek bir lisanslama programı seçmeniz, uygun sayıda lisans  aldığınızdan emin olmanız ve bu alımların kanıtlarını izlemeniz gerekir.Basit olduğu için hafife almayın; bu işlerinizi izlememenin sonuçları pahalı, zaman alıcı ve içinden çıkılması güç hale gelebilir.

Bir Windwos sunucu ürünü ile ilgili iki tür lisans vardır. Planlamanızda bu iki tür lisansı nasıl kulanacağınızda hesaba katılmalıdır.

* Sunucu Lisansı: Bu lisans basittir; Windows Server kullanan her sistemin bir sunucu lisansına ihtiyacı vardır.
* İstemci Erişim Lisansı: Bir Windows sunucusuna erişen her istemci ya da aygıtın da bir lisansa gereksinimi vardır. İstemci erişim lisansları (Client Access Licanse – CAL) bir işletim sisteminden ayrıdır ve çoğu için önemli maliyet gerektirebilir; dolayısıyla istemci erişim gereksinimlerinizi değerlendirirken dikkatli olun.


Perakende Ürün Lisansları

Şirketiniz çok küçükse ve çok sayıda yazılım satın almıyorsanız, perakende ürünlerden almak sizin için ey iyi seçenek olabilir. Aslında tek seçenek bile olabilir.
Microsoft’un toplu lisans seçeneklerinden yararlanan büyük bir şirkette  çalışsanız bile karşılaşacağınız acil bir yazılım gereksinim sonucu yolunuz yerel satıcılardan birine düşebilir.
Toplu Lisans Programları

Microsoft bikaç toplu lisans seçeneği sunar. Bunlardan biri yada birkaçı yazılım satın alma sırasında önemli ölçüde tasarrud etmenizi sağlayabilir. Bağlayıcı bir karar vermeden önce bu lisans programlarını dikkatlice incelemeniz ve seçenekleri karşılaştırmanız gerekir.

Açık Lisans Programı

Open License (Açık Lisans) programı bir miktar Microsoft programı için indirimli yazılım lisansı almanıza olanak verir. Bu sözleşmeler 2 yıllıktır. Açık lisans indirimleri sabit olup, gerek ilk başta gerekse sonraki iki yıllık sözleşme döneminde daha çok yazılım alındığında artmazlar.

Açık Lisans programının birkaç alt programı vardır:

* Open Business: Bu, en kolay elde edilen toplu lisans programıdır çünkü yanlızca 5 adet Microsoft ürünü satın alarak bu lisansı almaya hak kazanırsınız. İlk baştaki alımlarınızda sonraki iki yıllık dönemlerde yapacağınız sözleşme kapsamındaki alımlara sabit bir indirim uygulanır. Software Assurance (Yazılım garantisi) seçeneğini de ekleyebilirsiniz fakat bu seçeneği kullanırken birkaç kısıtlamayla karşılaşırsınız.

* Open Volume: Bu program her Microsoft ürününe puan atar ve belirli sayıda puanı temsil eden yazılımın alınmasını gerektirir. Open Volume programına hak kazanmak için sunucu, uygulama yada sistem gibi tek bir kategoriden 500 puanlık alışveriş yapmanız gerekir. Toplu alım fiyatı yanlıcza en düşük satın alma gereksinimini karşıladığınız yazılım kategorilerine uygulanır.

* Open Value: Bu program en az beş masa üstü bilgisayarı olup, Yazılım garantisi kullanmak isteyen kurumlar için tasarlanmıştır. Bu program para ödemelerinizi yıllık olarak yayma olanağı veriri ve ilk baştaki alımlarınızla son üç yıllık dönemde yapacağınız sözleşme kapsamındaki alımlarınızda sabit bir indirim sağlar. Şirket çapında olma ve abonelik seçenekleri ilave esenklik için eklenebilir, fakat belirli kısıtlamalar ve sınırlamalar uygulanır. Açık lisans programı, satın aldığınız yazılıma karşılık gelen hernagi bir fiziksel öğe içermez. Ürün ortamını ve belgeleri ayrı olarak, makul bir fiyata ve tabii kargo ücretini de ödeyerek satın alabilirsiniz.

Seçkin Lisans Programı

Yazılım Garantisi istemeyen daha büyük şirketler, 250 yada daha çok bilgisayar ve öngörülebiliri bir yazılım satın alma düzeni olan şirketler için tasarlanmış Select Licence (Seçkim Lisans) programını yeğeleyebilir. Select Licence, Open Volume programı gibi puan modelini kullanır ve en az bir kategoriden 1500 puan değerinde yazılım satın almayı gerektirir. 1500 puanınız olunca, ilk senenin sonunda 500 , ikinci senenin sonunda 1000 ve üçüncü senenin sonunda 1500 puanlık alım yapmanız gerekir.Üç yıllık lisans döneminde daha fazla yazılım alma yükümlüğüğünü kabul ederseniz daha büyük bir indirim alabilirsiniz. Sürekli yazılım alımında birkaç farklı yükümlülük düzeyi ve her düzeyin kendine özgü indirim oranları vardır. Öerneğin, eğer B sınıfı bir lisanas almak isterseniz, A sınıfından daha yiyi bir indirim alırsınız fakat bunun için üç yıl boyunca en az 12 000 (ilk senenin sonunda 400 , ikinci senenin sonunda 8000 ve üçüncü senenin sonunda 12 000 puan) puanık alım yapmanız gerekir.

Not:

Üç yıl boyunca gereken en az puan miktarını karşılamak zorunda olsanız da, Microsoft ücret düzeyinin gerçek alımı yansıttığından emin olmak için yıllık ayarlamalar yapacaktır. Her ürün havuzu için alınan toplam puan gerekli dönüm miktarından az ise Öicrosoft o ürün havuzu için ücret seviyesini indirecek, bu da sizin gelecek lisanslarınızın daha fazlaya mal olacağı anlamına gelecektir. Eğer 12 aylk yada 24 aylık puan döneminde yüksek bir ücret düzeyinin ücte biri yada üçte ikisi puan alınırsa, Microsoft o ürün havuzu için ücret düzeyini artıracak, bu da gelecek lisanslarınızın daha ucuza mal olacağı anlamına gelecektir.
Büyük Kuruluş Sözleşme Lisansı

Yazılım garantisi kullanmak isteyen büyük işletmeler, bir Microsoft ürünü üzerinde standartlaşma yöntemiyle tüm bu ürünleri indirimli almayı sağlayan Enterprise Agreement

License (Büyük Kuruluş Sözleşme Lisansı) ayrıcalğınından yararlanabilir. Bu, sözleşme süresinde yeni sürümlere yükseltme hakkının yanı sıra çalışanlar için evde kullanım ayrıcalıklarını da içerir.
Bu sözleşme kapsamındaki ürünler Microsoft Windwos Vista Enterprise, Microsoft Office Professional ve Çekirdek istemci Erişim Lisansları(CAL) gibi Microsoft’un işletme düzeyi olarak düşündüğü ürünlerdir. Sözleşme süresi üç yıl olup, ilk dönemim sonunda bir ya da üç yıl daha uzatılabilir.
Enterprise Agreement License için kuruluşunuzun en az 250 masaüstü bilgisaayrı olması lazım. Bu lisans programı puan modelini kullanmaz, onun yerine ücret düzeyi kuruluşunuzdaki masaüstü bilgisayar sayısına bağlı olarak ayarlanır. Örneğin, masaüstü bilgisaayr sayısı 250 ile 2399 arasındaki kuruluşlar A sınıfı, 2400 ile 5999 arası kuruluşlar B sınıfı ücret düzeyine sahiptir.

Not:

Ek esneklik için abonelik özelliği eklenebilir. Fakat Open Value Lisans programındaki gibi belirli kısıtlamalar ve sınırlandırmalar uygulanır.
Yazılım Güvencesi

Open Value ve Enterprise Agreement lisansları Software Assurance (Yazılım Güvencesi) içerir. Software Assuranse (SA) kapsam içindeki ürünler için yükseltmenin yanı sıra hem işletme hem de çalışanlar için başka birçok yarar sağlar. İşletmeler “iş saatlerinde” destek almaktan, kendi başlarına eğitim olanaklarından ve özel haber gruplarından yararlanır. Dier yandan çalışanlar Microsoft yazılımlarını indirimli fiyattan alabilir.
Bu programın, kimlerin destek çağrısı yapabileceklerindeki sınırlamalar gibi bazı “güçlükleri” vardır. Ayrıca anımsamak gerekir ki sunucu için sağlanan program avantajlarından yararlanmak için hem sunucuya hem de SA kapsamındaki bu sunucuya erişen tüm CAL’lere sahip olmanız gerekir.

Windows Ürürn Etkinleştirme
Windows ürün etkinleştirmenin (Windows Product Activation – WPA) yapılıp yapılmayacağı ve yapılacaksa nasıl yapılacağı lisans yöneticinizce belirlenir. Perakende ürünler satın alırsanız standart ütün etkinleştirmesi gerekir. Bir tür toplu alım lisans sözleşmeniz varsa etkinleştirme ile uğraşmanıza gerek kalmaz. Açık Lisans programı kapsamnında lisanslanan yazılım için yeniden kurulabilir bir “toplu lisans anahtarı” sağlanır. Bunun dışında, hem Enterprise Agreement hem de Select License müşterilerine ürün anahtarını içerin özel ürün CD leri verilmektedir.

Moderatör Notu:

Bu bilgiler “Windows Server 2008 Enine Boyuna” yayınının Lisanslama Bölümü Sayfa 63,64,65,66 da bulunan yazıların birebir kopyasıdır.

https://www.arkadas.com.tr/PageProductDetails.aspx?oid=269304e9-b008-4d33-803c-41b37716a34c

Teşekkürler.Yazar  Serkan Bark, MSFT