JBOD RAID nedir?

Birçok kişinin merak ettiği bir konu seçtim bu kez. JBOD file system. JBOD file system aslen bir RAID türüdür. :) Açılımı ise “Just a Bunch of Disks” Türkçeye çevirmek gerekirse “Bir demet disk” anlamına geliyor. Raid türleri ile ilgili internet üzerinde oldukça fazla makale ve döküman mevcut. Fakat JBOD için birkaç eksik döküman dışında pek bişey bulamadım. Nedir JBOD raid türü, ne iş yapar, nasıl çalışır?

RAID0 yapısına oldukça benzeyen JBOD raid türü, bir takım özellikler dolayısı ile diğer raid türlerinden ayrılmaktadır. Öncelikle “official” olmayan, yani kurumsal olarak desteği bulunmayan bir sistemdir. Birçok büyük storage firmaları (NetApp, Hitachi, Emc gibi) bu yapıyı desteklememektedirler. Peki ne fark vardır Raid0 ile JBOD arasında. İnceleyelim,

1-      Raid 0 aynı disk kapasitesi gerektirir, JBOD ile farklı disk kapasiteleri kullanabilirsiniz.

2-      Raid 0 kurumsal çözümlerde desteklenir, JBOD kurumsal olarak desteklenmez.

3-      Raid 0 tüm diskleri aynı anda kullanır, JBOD her diski tek tek ve sıralı kullanır.

4-      Her iki Raid yapısıda güvensizdir. Bir disk kaybedilirse tüm yapı kaybedilir.

Bu detayları belirttikten sonra her iki yapıyıda tablo şeklinde aşağıdaki gibi görebiliriz,

clip_image001

Gördüğünüz Raid 0 datayı tüm disklere eşit şekilde bölerken JBOD ilk disk bittikten sonra 2nci diske yazmaya başlar. Ayrıca JBOD yapıyı kullanabilmek için tercih edilen storage’in JBOD’u donanımsal ve yazılımsal olarak desteklemesi gerekmektedir. Bu storage’in tamamen kendi yeteneğidir. Sonradan ilave edilebilecek bir özellik değildir.

JBOD file sistemde performans RAID yapıya göre biraz düşüktür. Ama elde varolan diskleri birleştirip büyük kapasite elde etmek için birebirdir. Çünkü Raid 0’da kapasite ve performans en küçük disk performansı ve kapasitesi ile sınırlıdır. Yani elinizde 1 adet 250GB’lık ve 3 adet 1TB’lik disk varsa bu durumda Raid 0’da kapasite 1TB olacaktır. Oysa aynı disklerle JBOD yapıda elinizde  3.25TB disk kapasitesi olacaktır.

Günlük hayatta raid kullanma gereksiniminiz varsa burada önemli unsur içinde tutulacak data’nın kritiklik seviyesidir. Eğer yüksek öneme sahip datalarınız varsa bunları saklayacağınız ortama tabiiki siz karar vereceksiniz. Fakat şu bir gerçekki JBOD güvenli bir yapı değildir.

Kolay gelsin.

Yazar – Bilgehan Poyraz