İnternet Üzerinden Ucuza Satılan Lisanslar Geçerli mi?

Bu konuda ÇözümPark Bilişim Portalı forumları ve telegram grupları dahil sürekli soru alıyoruz, bende bir blog postu ile bu konuya açıklık getirmek istiyorum. Bu bilgiler tamamen kişisel görüşüm olup herhangi bir üretici adına bunları paylaşmıyorum.

Öncelikle soru şu? Bir Microsoft bayisinde veya kurumsal firmaların web sitelerinde 170$ ve üstüne satılan Windows 10 işletim sistemlerini 75$ veya daha uygun fiyatlara satan, geçerli bir ürün anahtarı veren ancak herhangi bir OEM etiket ya da kutu vermeyen satıcıların sattıkları lisanslar geçerli mi? Ya da Yasal mı?

Öncelikle Microsoft Windows 10 için değişkenlik gösterse bile minimum alış maliyeti bir bayi için 160$’ dır. Lisans anlaşması, yazılım güvencesi ve benzeri değişken durumları lütfen göz önüne almayın. Bu açıdan bakıldığı zaman zaten minimum güncel dolar kuru ile 1.000TL ve üzeri olması gereken bir lisansı size aşağıdaki gibi 435TL ye veren birisinin verdiği lisans sizce gerçek olabilir mi? Bu konuda ben yorum yapmıyorum yorumu size bırakıyorum.

Hemen aklınıza şu soru gelmeli, eğer bu bir Box lisans ise kutu nerede? Nasıl OEM lisanslar için etiket şart ise kutu lisans alıyorsanız eğer kutunuzun da olması şart. Peki kutu gönderiyorlar mı? Eğer oem lisans alıyorsanız etiket, kutu lisans alıyorsanız mutlaka satıcınız’ dan kutunuzu talep edin.

Verdikleri lisans anahtarı nasıl geçerli oluyor?

Çünkü bu lisanslar MSDN veya Akademik lisans anahtarları “olabilir“. Örnek ben bir MVP olduğum için Microsoft bana MSDN hesabı veriyor ve benim hesabımda tüm Microsoft ürünleri için pek çok geçerli lisans anahtarım var. Yani ben bunu bir internet sitesine koyup yukarıdaki gibi dijital olarak size sadece serial numarası yollayıp fatura kesebilirim. Anahtar çünkü gerçek bir ürün anahtarı. Ama sorun eğer böyle bir lisans anahtarı almış iseniz lisans aslen size ait olmuyor.

Microsoft bu konuda ne diyor?

%99 geçersiz, çalıntı lisans olmasına karşın Microsoft bu lisanslar için çalıntı veya geçersiz diyemez. Çünkü bunu demesi için her bir serial number için bir araştırma yapması gereklidir ki böyle bir insan gücü veya amacı yoktur.

Peki müşterinin sorumluluğu nedir?

Aslında müşteri bu rakamlara bu lisansın satılmayacağını çok iyi biliyor ama işine geliyor. Bir kere yukarıda da yazdığım gibi doğru lisans almak müşterinin sorumluluğu. Nerede yazıyor? Okumadan kabul ettiğiniz lisans sözleşmesini okursanız eğer göreceksiniz. Yani ilgili işletim sistemini kurmadan önce geçerli bir lisansa sahip olduğunuzu kabul ediyorsunuz. Peki OEM ise etiketiniz var mı? Box ise kutunuz var mı? Yok ise bu işten bal gibi siz sorumlusunuz.

Benim görevim bildiklerimi paylaşmak, umarım faydalı bir bilgi paylaşımı olmuştur.