internet Explorer da aynı anda birden fazla dosya indirmek

Aynı anda birden fazla dosya indirmek

Microsoft’un internet tarayıcısı yeni sürümünde de yalnızca iki dosyayı eş zamanlı olarak indirmenize izin veriyor. İnternetten çok sayıda dosya indirmeniz gerekiyorsa diğerlerini başlatabilmek için öncelikle ilk dosyaların tamamlanmasını beklemek istemiyorsunuz.

İpucu: Dosya indirmeyle ilgili bu engeli Kayıt Defteri üzerinden ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için Başlat / Çalıştır menüsünden regedit komutuyla Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın ve HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionInternet Settings anahtarını seçin. Pencerenin sağındaki alandan MaxConnectionsPer1_ 0 Server adlı DWORD değerini bulmaya çalışın. Henüz tanımlanmamışsa bu değeri Düzen / Yeni / DWORD değeri menülerini kullanarak oluşturabilirsiniz. MaxConnectionsPer1_ 0 Server’a çift tıklayın. Aynı anda indirmek istediğiniz dosya sayısını belirleyin. Örneğin 8. Daha sonra Tamam’a tıklayarak seçiminizi onaylayın. Yine bu anahtardan MaxConnections PerServer’a ulaşın ve ona ait değeri de yükseltin. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden çıkın ve internet tarayıcınızı yeniden başlatın.

Değerler HTTP1.0 ve HTTP1.1 protokolleri için maksimum paralel dosya indirme sayısını sınırlandırdıklarından her ikisini de değiştirmeniz gerekiyor. Bu değişiklik dosya indirme hızını artırmanızı sağlamıyor, ancak çok sayıda görevi aynı anda başlatarak size yardımcı oluyor.