Instant File Recovery with Azure Backup Agent

Azure Backup son dönemde özellikle Off-site backup ihtiyaçları için ciddi manada popüler bir alternatif oldu. Haliyle daha çok müşteri kullanımı daha çok geri bildirime ve daha çok geliştirmeye dönüşüyor. Bu geri bildirim ve geliştirme süreçlerine en iyi örneklerden birisi hızlı dosya kurtarma özelliği olarak duyurulan Azure Instant File Recovery özelliğidir.

Bu özellik sayesinde artık aldığınız yedek içerisinden istediğiniz bir dosyayı kontrol ederek dönebilirsiniz. Yani öncelikle yedek tarihini seçip daha sonra Azure üzerindeki bu yedek kopyasını sunucunuza yazılabilir bir kopya oluşturacak şekilde bağlayabilirsiniz.

Özetle, azure üzerindeki yedek diskinizi yerel bir disk gibi sunucunuza bağlayarak istediğiniz dosyalar kontrol edip istediğiniz dosyaları hızlıca kopyala – yapıştır yöntemi ile yedekten dönebilirsiniz.

Bu özelliği kullanabilmeniz için öncelikle Azure Recovery Services Agent sürümünüz minimum 2.0.9062.0 olmalıdır. Bu sürüme şu anlık aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz

Mevcut bir agent için güncelleme paketidir

https://support.microsoft.com/en-us/help/3216528/azure-backup-update-for-microsoft-azure-recovery-services-agent-januar

İlgili sürüme sahip iseniz bundan sonra bu yeni özelliği denemek için ilk yapmanız gereken sağ menüden “Recovery Data” linkine tıklamak olacaktır.

Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır

Bu bölümde yedek aldığımız sunucu soruluyor. Ben yedeği bu sunucudan almıştım ve aynı sunucuya döneceğim, ancak siz isterseniz Azure üzerine yedek alan birden çok sunucnuz olması durumunda diğer sunucu yedeklerini de bu sunuya dönebilirsiniz.

Bunun için aşağıdaki gibi ikinci seçeneği seçin

Daha sonra sizden istenilen yetkilendirme dosyasının yolunu gösterin. Bu dosyayı ilk kurarken indirmiş olmanız gerekli, ama bu dosya maksimum 2 gün geçerli olacağı için muhtemel azure portal üzerinden bir daha indirmeniz gerekmektedir.

Yetkilendirme dosyası sonrasında yukarıda gördüğünüz gibi Azure üzerine yedek alan diğer sunucularında listesini görebiliyorsunuz.

Benim konum bu olmadığı için aşağıdaki menüye tekrar geri dönüyor ve ilk seçenek ile ilerliyorum

Next diyorum

Volume mü yoksa dosya, klasör mü dönmek istiyoruz? Benim amacım dosya veya klasör dönmek, bu nedenle ilk seçenek seçili iken ilerliyorum

Yedeklenmiş olan sürücünüzü seçiyorsunuz. Ben C:\ sürücüsünü seçiyorum.

Karşımıza yedek alınmış olan tarihler çıkacaktır. Gördüğünüz gibi Çözümpark olarak düzenli azure üzerine yedek alıyoruz. Ek olarak bugün yani Pazar günü ben bir yedek daha aldım. Şimdi bu gün aldığım yedeği dönmek istiyorum. Tarih seçili iken “Mount” butonuna basıyorum

Mount işlemi başladı.

Kısa bir sürede mount işlemi tamamlandı. Dikkat ederseniz bu disk 6 saat boyunca mount konumunda kalacaktır. Ancak 6 saatin sonunda otomatik olarak unmount olacaktır. Yada siz işiniz bittikten sonra elle unmount yapabilirsiniz.

Şimdi Browse diyerek map olan sürücüye giriyorum

Gördüğünüz gibi IIS dizini ve MySQL yedekleri düzenli olarak alınıyor ve ben bunu local disk olarak görebiliyorum

İstediğiniz dosyayı yedekten dönebilirsiniz, daha sonra ise unmount yaparak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi son derece kolay ama bir o kadar da işlevsel bir özellik olan instant file recovery ile azure Backup artık daha güçlü.

Umarım faydalı bir makale olmuştur, bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.