Green IT Yeşil Bilişim Teknolojisi

Herkese merhaba ;

Son günlerde cloud computing ile uğraşmaktan böylesine önemli bir konu için ne kadar geç kaldığımızı fark ettim. Her konuda olduğu gibi insanoğlu bu konuda da duyarsızca davranıyor. Küresel ısınmanın etkileri çok daha fazla hissediliyorken hala insanlar günü kurtarma peşinde. Duyarlı insanların ise aklında, tek başına bu sürece nasıl dahil oluruz kaygısı var. ÇözümPark Bilişim Portalı olarak sahip olduğumuz misyon gereği kurulduğumuz günden bu yana bilişim sektörüne destek veriyoruz ve şimdi bu desteğimizi Green IT’ ye fokus olarak dahada arttırmayı hedefliyoruz. Artık gerek forumlar üzerinden gerekse makaleler, podcast veya webcast ler ile Türkiye deki bilişimcilere Green IT kavramını anlatacak ve bu noktada sponsorlarında desteği ile etkinlikler düzenleyeceğiz. Bu yeni hedefimizde siz bilişim gönüllülerininde desteğini bekliyoruz.

Peki nedir bu green it ?

Aslında hepimizin bildiği gibi son yıllarda dünya üzerindeki küresel ısınma herkesin gündeminde. Ama eylem noktasında çok zayıf aksiyonların alındığını görüyoruz . Hatta bizler bile kendimize sorduğumuzda küresel ısınmaya ne kadar destek, ne kadar köstek oluyoruz diye, cevaplar hiç iç açıcı değil.

Böylesi bir durumda yeni bir akım başladı ve bu akımda bilişim sektöründeki üreticiler artık daha az enerji harcayan ve bu sayede daha az karbondioksit salınımı yapan donanımlar üretmeye başladılar. Tabiki bu hem bizler hemde üreticiler için iyi bir çözüm. Bizler için iyi çünkü daha az enerji demek daha az fatura demektir. Üreticiler için iyi çünkü prestij ve bilinçli kullanıcıların tercih sebebi demektir. İşte bu noktada bizlerin yapması gereken bu üreticilere destek olmak . Aldığımız veya alacağımız her donanımda green it yi düşünmek ve en az enerji tüketimine sahip ürünleri tercih etmeliyiz. Tabiki bu yanlı bir öneri değil , yani green it yi destekleyen firmaların mallarını alalım olayından çok farklı . Çünkü sadece bu ürünleri almak veya desteklemek meseleyi çözmüyor, önemli olan bu bilinç ile hareket etmek. Gereksiz bilgisayarları kapatmak , monitörleri uyutmak, tarayıcı yazıcı vb çevresel birimleri gerekmedikçe kullanmamak, çok klişe ama stand-by da cihazları bırakmamak ve fişten çekmek gibi enerji tüketimine sebep olan tüm bu aksiyonların önünü kesmek aslında başlı başına bir green it desteğidir.

Demek ki green it buymuş ve temelde neler yapmamız gerektiğide belliymi . O zaman hadi başlayalım bakalım …. sakın benim az harcadığım 3 – 5 watt ile ne olacak demeyin  , önemli olan hepimizin bu eylemi alması . ÇözümPark şu anda 35.000 den fazla üyeye sahip bir portal ve bu bilinç ile hareket ediyor. Bu en iyimsel hali ile her sağladığınız 1 watt x 35.000 demektir. Bu sadece ÇözümPark ile sınırlı bir olay değil bu nedenle vizyonumuzu geniş tutalım ve yaptığımız her tasarruf için kendimizi mutlu hissedelim.

Bu konu hakkındaki diğer yazılarıma aşağıdaki linkler üzerinden ulaşabilirsiniz.