Google Cloud Interconnect Nedir?

Malum sektörde bazı haberler çok erken ve yanlış yorumlanabiliyor. En son örneğini Google Türkiye ye geliyor haberleri ile gördük. Hatta sunucu adetleri bile paylaşıldı ancak bu konuya çok yakın olmayanlar için Google veri merkezi, Google cloud gibi kavramların Türkiye lokasyonu için alt yapı kuracağı anlaşılıyor. Tabiki bu yanlış anlama ile beraber konu birden vay efendim Google geldi Microsoft niye adım atmıyor, her şeyi google’ a mı taşıyalım, yerel oyuncularda (konuya uzak olanlarda) gereksiz bir tedirginlik derken hızlıca bir şeyler karalama zamanı dedim.

Öncelikle konuyu hızlıca özetlemek gerekir ise bulut alt yapıları evet çok kullanışlı olsa da temelde kullandığınız servise göre bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Yani kullandığın kadar öde, en yeni nesil teknolojiler, otomatik olarak ihtiyaç halinde alt yapıların büyümesi, gerekli olmadığında küçülmesi derken sayılabilecek pek çok artı yanı vardır. Ancak her iş ihtiyacı farklı olduğu için ona en uygun bulut, yerel veya bulut + yerel (hibrit) model seçebiliriz.

Şimdi bundan önce Azure EDGE Site olarak öğrendiğimiz şimdi ise Google Türkiye ye geliyor olarak yorumladığımız Google Cloud Interconnect aslında bulut bilişimin bazı projelerde yaşadıkları zorlukların üstesinden gelmek için kullanılan bağlantı noktalarıdır. Örneğin yerel bir veri merkezine 30ms network gecikmesi ile ulaşırken Azure, AWS veya Google veri merkezine 100ms ile ulaşırsanız bu tabiki network gecikmesi öncelikli işleri buluta çıkaramamanıza neden olur. Sadece network gecikmesi değil aradaki hattın kararlı çalışması ve güvenlik olması da bir o kadar önemlidir.

Özetle yerel sistemlerin cloud sistemler ile daha kararlı, düşük gecikmeli bağlantı kurabilmesi için her global cloud oyuncusunun farklı isimlerde ama aynı amaca hizmet eden alt yapıları, servisleri vardır.

Google’ da aslında daha önce Microsoft’ un yaptığı gibi benzer bir bağlantı noktası alt yapısı için Türk Telekom ile anlaşmış ama konu tamamen yanlış anlaşılmış.

Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur.