fix journal wrap

Beklenmedik bir şekilde kapanan DC lerin arasında çoğu kez gözlemlenen Journal wrap event larda 13568 ID si ile gözlemliyoruz ( kaynak FRS ) .  Journal Wrap oluşması demek sysvol klasörlerinin replike olmayacağı demektir. Çözüm için aşağıdaki adımları takip edin ;

Öncelikle ortamda sağlıklı olduğunu düşündüğünüz DC ye tüm rolleri taşıyın ( aslında roller burada kilit nokta değil ancak bu bundan sonrası içinde yapacağınız işlemler için genel bir tavsiyedir )

Rollerin taşınmasının dns tarafında güncellendiğini kontrol edin, örneğin dns üzerinde PDC için yeni DC ismi görünüyor mu ve bunu diğer sorunlu dc lerinde gördüğünü kontrol edin. Eğer bu adımlarda sorun yok ise en sağlıklı SYSVOL içeriği olan bilgisayar üzerinde bir kere GPO objelerinin yedeğini ( gpmc ile alabilirsiniz ) ardından sysvol klasörünün dosya bazlı yedeğini alın. Sonrasında tüm sunucularda FRS servislerini durdurun.

Sağlıklı çalışan DC de aşağıdaki işlem yapılır

 

1-      File Replication Service servisi stop edilir.

2-      “HKLM\System\Ccs\Services\Ntfrs\Parameters\Backup/restore\Process at startup” altında bulunan “burflags” değerini “D4“ yapıyoruz.

 

Sorunlu olan DC lerde aşağıdaki işlemi yapın,

 

3-      File Replication Service servisi stop edilir.

4-      “HKLM\System\Ccs\Services\Ntfrs\Parameters\Backup/restore\Process at startup” altında bulunan “burflags” değerini “D2“ yapıyoruz.

Daha sonra ilk olarak sağlıklı çalışan DC de

5-      File Replication Service servisi start edilir.

6-      5-10 dk. Beklendikten sonra event id 13516 beklenir. Bu event alındıktan sonra c:\windows\sysvol klasörü kontrol edilir.

7-       File Replication Service Event Loglarında aşağıdaki event ları görmek gerekiyor :

13553 – The DC is performing the recovery process – 13554 – The DC is ready to pull the replica from another DC –   13516 – At this point go to step 6. (bu event’ ı gördüyseniz sorunuz çözülmüş demektir)

8- Son olarak net share komutu ile Netlogon ve Sysvol klasörlerinin paylaştırılmış olmasını  doğrulamamız gerekmektedir.