Failed to open device \Device\Harddisk\ClusterPartition1, status 0xc0000034

Windows Server 2012 Cluster ortamında disk kaynaklarınızın aşağıdaki gibi bir hata vermesi durumunda disklerinizi tekrar kullanmak için bir kaç öneride bulunmak istiyorum.

Cluster resource ‘Cluster Disk 2’ of type ‘Physical Disk’ in clustered role ‘Available Storage’ failed. The error code was ‘0x2’ (‘The system cannot find the file specified.’).

Based on the failure policies for the resource and role, the cluster service may try to bring the resource online on this node or move the group to another node of the cluster and then restart it.  Check the resource and group state using Failover Cluster Manager or the Get-ClusterResource Windows PowerShell cmdlet.

Event id 1069

Bu durumda aslında diskleriniz aktif ancak cluster bunları online olarak göremediği için cluster hizmeti de durmuş oluyor. Başlıktaki bilgi cluster loglarından alabileceğiniz bir bilgidir. Bunun için ise öncelikle cluster log seviyesini debug mode olan 5’ e çıkarın ve logları toplayın. Burada 0xc0000034 görüyorsanız önerim şu olacaktır.

set-clusterlog level 5

sonra logları yazdırmak için

get-clusterlog –timespan 120 ( yani son iki saat örnek)

Log dosyası otomatik olarak c:\windows\cluster\reports altında cluster.log olarak kayıt edilir.

Önerim ise aşağıdaki gibidir ( bu bölümü ingilizce yazmamın sebebi bu hata çok kritik bir hata olup ne yazık ki internette çok ciddi bir kaynak yok, diğer ülkelerden de aratıp sonuca ulaşanlar olur diye adımları ingilizce yazıyorum)

Action Plan
 
Please follow the below steps,
 
1.      Shutdown all the Cluster Nodes
2.      Restart one node which is in the site where the EMC storage is active.
3.      Bring the affected disks online, through diskmgmt to see if that works
4.      Bring them offline again
5.      Start clustering with forcequorum (/fq) switch
6.      Bring the disk resources online
7.      If successfull start one node at a time to get everything going
 
In case Step 3 or 6 fails, storage vendor ( Netapp, EMC, HP or others) needs to explain why disks does not come online on this node, and how to reset reservations on their storage.