Exchange 2013 Hibrit Ortamında E-mail Aksaması

Kurum içi yapınızda Exchange Server 2013 çalıştırıyorsanız ve Office 365 ile hibrit bir yapı kurduysanız, bu makale mail trafiğinizi etkileyebilecek önemli bilgiler içermektedir. Bu bilgileri gözden geçirin ve gerekli işlemleri lütfen 15 Nisan 2016 tarihinden önce gerçekleştirin. 15 Nisan 2016 tarihinde, Office 365 Transport Layer Security (TLS) sertifika yenileme işlemi gerçekleştirilecek. Bu sertifika Office 365 ve dış Simple Mail Transfer Protocol (SMTP) sunucuları arasındaki trafiği TLS şifreleme ile koruma altına almak için Office 365 tarafından kullanılır.

Bu yenilenme ile, eğer hibrit ortamınız aşağıdaki koşullarda ise Office 365 ve kurum içi Exchange server arasındaki e-posta akışında kesintiler yaşanacaktır.

·         Kurum içerisinde Exchange Server 2013 Cumulative Update 8 veya daha önceki bir sürüm kullanıyorsanız.

·         Kurum içerisinde Exchange Server 2013 Cumulative Update 9 veya sonraki bir sürüme geçiş yaptıktan sonra Hibrit Configuration Wizard (HCW) işlemini yedine çalıştırmadıysanız.

Yapınızda yukarıdaki koşullardan biri var ise Office 365 ve kurum içi Exchange arasındaki hibrit posta akışı 15 Nisan 2016 tarihinde çalışmayacaktır.

Bu yalnızca hibrit posta akışını etkileyecektir. Düzenli posta akışı ve TSL şifreleme etkilenmeyecektir.

Mail trafiğinde problem yaşamak istemeyenler aşağıdaki yöntemlerden birini 15 Nisan 2016 tarihinde önce gerçekleştirmek zorundadır.

Yöntem 1 (Office 365 HCW ile yeniden yapılandırma)

Eğer Exchange Server 2013 Cumulative Update 8 ve önceki sürümlere sahipseniz en az bir sunucu üzerine en son  Cumulative Update yükleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir.

Sonra Cumulative Update’i yüklemiş olduğunuz Exchange Server 2013 üzerinde https://aka.ms/HybridWizard adresinde bulunan HCW dosyasını indirerek Hibrit konfigürasyonunu yeniden yapılandırılması gerekir.

Yöntem 2 ( Manuel yapılandırma)

Eğer Exchange Server 2013 üzerinde en son Cumulative Update yüklemesini gerçekleştirmeyecekseniz Sunucu üzerinde manul yapılandırma gerçekleştirebilirsiniz.

Exchange Server 2013 üzerinde “Exchange Management Shell” içerisinde aşağıdaki komnutları çalıştırabilirsiniz.

$rc=Get-ReceiveConnector |where {$_.TlsDomainCapabilities -like “*<I>*”}

Set-ReceiveConnector -Identity $rc.Identity -TlsDomainCapabilities “mail.protection.outlook.com:AcceptCloudServicesMail

Ümit Seyhan – Unifytech