DPM 2007 ile System State Restore Edilmesi

 

System State hepimizin bildiği gibi bizim için en önemli bileşenlerden birisidir. Dolayısı ile bu yapının sürekli, sağlıklı ve güvenilir bir şekilde yedeklenmesi ve ani bir yıkım sonucunda hızlı bir şekilde geri yüklenebilmesi iş akışı açısından ve sürekliliği açısından önemlidir.

Daha önceki makalemizde “DPM 2007 ile System State Yedeklenmesi” isimli makalemizde DPM 2007 ile System State yedeğinin nasıl alındığını incelemiştik. Bu makalemizde ise almış olduğumuz bu yedeği geri yükleyeceğiz.

NOT : DPM 2007 Windows Sunucu veya istemci sistemlerinde System State yedeğini alırken Windows Backup mimarisini kullanır. Bir önceki makalemizde de bu konuya değinmiştik.

Daha önceki makalelerimizde Protection Agent yüklenmesi ile ilgili işlemleri gerçekleştirmiştik. Bu aşamada onlarla pek işimiz yok.

İlk önce Active Directory’den daha önce tanımlamış olduğumuz kullanıcıları siliyoruz.

 

image001

 

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi daha önceden oluşturulmuş olan kullanıcılarımızın hepsini seçiyoruz ve ardından da siliyoruz.

Silme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğine göre artık sildiğimiz nesneleri geri getirme işlemlerine başlayabiliriz.

 

image002

 

Restore işlemini gerçekleştirebilmemiz için DPM 2007 yönetim konsolunu açıyoruz. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Recovery sekmesine geçiyoruz ve Data on Disk and Tapes kısmından Active Directory Servisinin yüklü olduğu sunucumuzu şekilde görüldüğü gibi genişletip System State tıklıyoruz. Hemen orta alandaki takvimden ise Recovery Point, zaman ve path gibi seçimleri yapıyoruz. Seçim işleminden sonra Actions menüsünden Recover tıklıyoruz.

 

image003

 

Bir sonraki aşamada geri yüklemede bize yardımcı olacak olan sihirbazımız devreye giriyor ve şekilde de görüldüğü gibi geri yükleme ile ilgili seçimlerimizi bize sunuyor. Eğer seçimlerimizde bir değiştirme söz konusu değil ise Next ile devam ediyoruz.

 

image004

 

Bir sonraki aşamada görüldüğü gibi geri dönüş yönteminin seçimi geliyor. Biz burada daha önce almış olduğumuz yedeği bir network klasörüne geri döneceğiz.

 

image005

 

Network yolu olarak ben Active Directory servisinin kurulu olduğu sunucumuzdaki NTDS klasörünü gösteriyorum ve devam ediyoruz.

 

image006

 

Daha sonraki adımda ise karşımıza geri dönüş ile ilgili seçenekler geliyor. Bu kısımda güvenlik ayarlarının geri yüklenmesi, network bant genişliği ile ilgili seçim, SAN Recovery ve haberdar etme gibi seçenekler vardır.

 

image007

 

Özet kısmında yapılacak olan geri dönüşle ilgili bilgiler yer almaktadır. Herşey yolunda ise Recover ile geri dönüş işlemini başlatıyoruz.

 

image008

 

Geri dönüş işlemi gerçekleştiriliyor.

 

image009

 

Geri dönüş işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı ve Close ile tamamlıyoruz.

 

image010

 

Tanımladığımız network klasörüne gidip baktığımızda yukarıdaki tabloyu görüyoruz. Geri dönüş görüldüğü gibi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş. Ancak daha önce de söylemiştik DPM 2007 System State yedeklemesinde Windows Backup mimarisini kullanıyor ve yukarıdaki klasörün içinde bkf uzantılı bir dosya mevcut. Biz System State oradan gerçek alanına geri yükleyeceğiz.

Ancak bu işlemi yapabilmemiz için sunucumuzu Directory Services Restore Mode’da açmamız gerekiyor ve daha sonra ntbackup ile System State geri yükleyeceğiz.

 

image011

 

Sunucumuzu Directory Services Restore Mode’da başlattık ve windows yedekleme aracı olan ntbackup çalıştıyoruz.

Restore and Manage Media sekmesine geçiyoruz ve şekilde görüldüğü gibi var olan yedeği görüyoruz. Sytem State seçiyoruz ve dikkat ederseniz yedeğin nerde olduğunu görebiliriz. C:\ sürücüsünde DPM 2007’nin oluşturmuş olduğu klasörün içindeki bkf uzantılı dosyadır. Seçimimizi yapıyoruz ve Start Restore tıklayarak geri dönüş işlemine başlıyoruz.

 

image012

 

Geri yükleme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı. Sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

 

image013

 

Sunucumuz açıldıktan sonra Active Directory Users and Computers yönetim konsoluna gidiyoruz. CozumPark isimli yapısal birimimizin altındaki son duruma bakarsak eğer makalemizin başında silmiş olduğumuz nesnelerin hepsinin başarılı bir şekilde geri geldiklerini görebiliyoruz.

Evet, böylelikle DPM 2007 ile System State yapısının nasıl geri yükleneceğini de görmüş olduk.

Kaynak :

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb808900.aspx

Mümin ÇİÇEK