DPM 2007 ile Exchange Server Verilerinin Geri Yuklenmesi 2

 

Bir önceki makalemizde DPM 2007 ile Exchange Server verilerinin geri dönüşü ile ilgili işlemlerimizi yapmıştık. Kısaca hatırlamak gerekirse eğer ;

          Exchange Server verilerini kendi orjinal lokasyonuna geri yüklemiştik

          Network üzerindeki bir klasöre kopyalamıştık

Bu seferki makalemizin konusu yine Exchange Server verilerinin geri dönüşü ile iligli ancak bu sefer çok daha farklı bir işlem yapacağız ve mailbox seviyesinde bir kişiye ait olan mesajları kurtaracağız.

Öncelikle birkaç kullanıcımızın mail kutusundan mesajları silelim.

image001

Ben işlemlerimi test amaçlı kurduğum bir makina üzerinde gerçekleştirdiğim için bir iki kullanıcı üzerinde bu işlemlerimi yapacağım. Şekilde görüldüğü gibi Faka (Fatih Karaalioğlu) isimli kullanıcıya ait olan mesajları siliyorum.

image002

Aynı şekilde Administrator hesabının mail kutusundan da gelen mesajları siliyorum.

image003

Deleted Items altındaki mesajları da şekilde görüldüğü gibi her iki hesap için de yapıyorum ve mesajların hepsini siliyorum.

image004

Mesajları sildikten sonra Exchange Management Console üzerinden Toolbox kısmına gidiyoruz ve Database Recovery Management seçiyoruz.

image005

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Create a recovery storage group seçiyoruz. Aslında bu makalemizin ana konusunu Recovery Storage Group oluşturacak.

image006

Bu aşamada oluşturmakta olduğumuz Recovery Storage Group’un bağlanacağı Storage Group tanımlamasını yapıyoruz. Şekilde de görüldüğü gibi bizim kurtarma işlemini yapacağımız mail kutuları First Storage Group üzerinde olduğu için onu seçiyoruz ve Next tıklıyoruz.

image007

Bir sonraki aşamada ise oluşturulacak olan Recovery Storage Group’un lokasyonlarını belirliyoruz. Eğer değişiklik yapmayacaksak yani değerleri standart bırakıp Create the recovery storage group tıklayarak grubumuzu oluşturabiliriz.

image008

İşlemimiz devam ediyor.

image009

Recovery Storage Group (RSG) başarılı bir şekilde oluşturuldu. RSG oluşturma işlemini PowerShell kullanarak da yapabiliriz.

Bunun için aşağıdaki komutu vermeniz yeterlidir;

New-StorageGroup –Server Exc2007 –LogFolderPath “E:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\Mailbox\First Storage Group\RSG –Name “Recovery Storage Group” –SystemFolderPath “E:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\Mailbox\First Storage Group\RSG” –Recovery

Recovery Storage Group (RSG) başarılı bir şekilde oluşturuldu. Ancak burda dikkat etmemiz gereken bir durum vardır. Biz asıl dönüş işlemini DPM 2007 ile yapacağımızdan dolayı oluşturduğumuz Recovery Storage Group’u Mount etmiyoruz. Çünkü DPM 2007 ile mailbox restore işlemi yapacağız.

image010

Bu işlemi yapabilmemiz içi DPM yönetim konsolunu açıyoruz ve ardından Recovery kısmına geçiyoruz ve şekilde de görüldüğü gibi Recovery Point ve zaman seçiyoruz. Hemen alttaki mailbox database çift tıklıyoruz ve hangi kullanıcının mail kutusuyla ilgili işlem yapacaksak onu kullanıcının mail kutusunu seçiyoruz ve Recover diyoruz.

image011

Görüldüğü gibi Recovery (geri dönüş) ile ilgili seçimler karşımıza geliyor. Ben Faka (Fatih Karaalioğlu) isimli kullanıcının mail kutusunu Recover edeceğim için onu seçmiştim. Next ile devam ediyoruz.

image012

Recovery yönteminde ise karşımıza yukarıdaki seçenekler gelmektedir.

Recover mailbox to an Exchange Server database : Bu seçenek ile kullanıcımıza ait olan mail kutusunu var olan Exchange Server veritabanına geri döndüreceğiz.

Copy to a network folder : Bu seçilirse network üzerindeki bir klasöre geri dönüş yapılacak.

Copy to tape : Bu seçenekte ise mail kutusu bir kartuşa döndürülecektir. Tabi bir yedekleme ünitesi mevcut ise.

Biz birinci seçeneği seçerek Exchange Server veritabanına geri dönüş yapacağız.

image013

Geri dönüş (Recovery) işleminin yapılacağı sunucuyu, Recovery Storage Group ismini ve veritabanı adını tanımlıyoruz.

image014

Özet bilgimiz görünüyor ve ardından da Recover ile işlemimizi başlatıyoruz.

image015

Geri dönüş (Recovery) işlemi devam ediyor.

image016

Başarılı bir şekilde dönüş işlemi tamamlandı.

Evet Data Protection Manager 2007 ile ilgili işlemlerimiz şimdilik bu kadar. Exchange Server tarafına geçip işlemlerimize devam ediyoruz.

image017

Exchange Server tarafındaki ilk işimiz ise daha önce oluşturmuş olduğumuz Recovery Storage Group’u Mount etmektir. Bu işlem için Exchange Server yönetim konsolunu açıyoruz ve Toolbox tıklıyoruz ve Manage Recovery Storage Group altındaki Mount or dismount database in the recovery storage group seçiyoruz.

image018

Daha önce de söylemiştik, oluşturduğumuz Recovery Storage Group altındaki Mailbox Database dismount durumdadır. Ve şekilde görüldüğü gibi veritabanımız seçiyoruz ve Mount selected database tıklıyoruz.

image019

Mount etme işlemimiz devam ediyor.

image020

Veritabanımız Mount edildikten sonra yine Manage Recovery Storage Group kısmına geri geliyoruz ve Merge or copy mailbox contents seçeneği ile devam ediyoruz.

image021

Mount edilmiş olan veritabanımız seçiyoruz ve Gather merge information ile devam ediyoruz.

image022

Görüldüğü gibi geri döndürülecek olan bilgiler bize sunulmaktadır. Next ile devam ediyoruz.

image023

Evet Merge işlemi ile ilgili ön hazırlık aşamaları görülmektedir. Perform pre-merge tasks tıklıyoruz ve devam ediyoruz.

image024

Geri döndürülecek (Recovery) mail kutuları hazırlandı ve geri dönüşe hazırlar. Benim sistemimde sadece iki tane mail kutusu olduğu için şekilde görüldüğü gibi onlar karşımıza geldi. Faka kullanıcısına ve Administrator (hatırlarsanız Administrator kullanıcısına ait mail kutusunun içini de temizlemiştim ben) kullanıcısına ait olan mailbox seçiyorum ve Perform merge actions tıklayarak işlemimize devam ediyoruz.

image025

Merge işlemi gerçekleştiriliyor.

image026

Merge işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi iki adet mailbox üzerindeki işlemler tamamlandı.

Böylece her iki kullanıcının da mail kutusunda şuan eski maillerini görebiliyor olmamız gerekir. Şimdi sıra mail kutularını kontrol etmeye geldi.

image027

Administrator hesabının mail kutusu. Mesajlar geri gelmiş durumda.

image028

Faka (Fatih Karaalioğlu) kullanıcısına ait olan mail kutusu ve mesajları geri gelmiş durumda.

Evet, görüldüğü gibi her iki kullanıcımıza ait olan mail kutularında eski mesajları geri gelmiş durumdadır.

Böylelikle DPM 2007 ile Exchange Server verilerinin geri döndürülmesini (Recover) işlemini tamamlamış olduk. Makalemizde Recovery Storage Group kullanımı ile kullanıcılara ait olan mail kutularındaki mesajlarını kurtardık.

Kaynak :

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb808729.aspx

Mümin ÇİÇEK