DNS Nasıl Temizlenir?

DNS hizmetinin gerek active directory gerekse internet gibi günümüzün vazgeçilmez teknolojilerinin en temel yapı taşı olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle DNS konusuna olan hâkimiyetiniz aslında diğer ürünlerin verdikleri hizmetlerin kesintisiz ve kaliteli bir şekilde sunulmasını sağlamaktadır.

Bende bu makalemde DNS konusu üzerine özellikle şirket ortamlarında sık görülen bir sorunun çözümü noktasında bilgi paylaşımında bulunacağım.

DNS kayıtları ve bu kayıtların güncelliği son derece önemlidir. Normal şartlar altında domain ortamında siz DNS üzerinde elle istediğiniz gibi kayıtlar açabilirsiniz. Elle açtığınız bu kayıtlar statik olarak isimlendirilir ve siz silmediğiniz sürece DNS üzerinde kalıcı olarak saklanır. Bunlar daha çok MX kayıtları, SPF kayıtları veya var olan bir makine için farklı olarak erişmek için kullandığımız Alias veya A kayıtları olacaktır.

Makalenin devamı için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz

https://www.cozumpark.com/active-directory-dns-uzerinde-guncel-veya-gecerli-olmayan-kayitlarin-temizlenmesi-dns-aging-and-scavenging/