Distributed File System DFS ve FRS

Distributed File System

Distributed File System ( DFS ) teknolojisi Windows Server 2003 R2 üzerinde WAN yapıları için basitleştirilmiş bir replikasyon ve çoğrafik kayıplarda erişim toleransı sağlamaktadır.

DFS içerisinde iki teknoloji bulunmaktadır

DFS Replication : Bu replikasyon teknolojisi sayesinde sunucular arasındaki verilerin replikasyonu çok kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.  Sahip olduğu durum bazlı ve multi master replikasyon motoru sayesinde wan performasını arttırmaktadır.  DFS replikasyonu zamanlı replikasyon desteklemektedir , ayrıca BW ayarlama ve byte seviyesinde sıkıştırma algoritması ( Remote Differential compression RDC ) ile bizlere performanslı bir replikasyon alt yapısı sunmaktadır.

DFS Namespace : Bu özelik sayesinde farklı sunucular üzerindeki paylaşımların tek bir paylaşım gibi sunulması sayesinde hata toleransı sağlanır.  Bu özellik windows 2000 ve 2003 deki gibi çalışır.

Eğer Windows Server 2003 R2 üzerinde folder synchronize yapacaksanız FRS yerine DFS kullanın. DFS , FRS göre windows server 2003 R2 üzerinde pek çok avantaja sahiptir. ( geliştirilmiş yönetim araçları , performans ve delegasyon )