Direct Access ve Sharing Link Arasındaki Fark Nedir?

Onedrive veya Sharepoint online menülerinde bir klasöre için paylaşım veya doğrudan erişim ile insanları bu klasörlere eriştirme şansına sahipsiniz;

İlgili klasörün üzerine gelip 3 noktaya tıklayıp “Manage access” linkine tıklarsanız aşağıdaki gibi ek bir pencere açılır;

Burada görebileceğiniz gibi iki tane seçenek sunulmaktadır. Bir kişiye “Share” yöntemi ile veya “Direct Access” yönetim ile bu klasöre erişim izni verebiliriniz.

Peki farkı nedir?

Eğer yetki vereceğiniz kişi ilgili onedrive veya sharepoint sitesi için komple erişimi olması durumunda istediğiniz klasöre “Direct Access” ile izin verebilirsiniz. Ancak ilgili kişi dışarıdan birisi veya aynı organizasyon’da olsa bile ilgili ana dizin için bir yetkisi yok ise bu durumda “Share” ile izin vermeniz doğru bir yöntem olacaktır.

Bu durumu mevcut organizasyonunuzda da kontrol edebilirsiniz. Eğer ilgili onedrive veya sharepoint sitesi için izinler yukarıdan miras devraldığı için (varsayılan olarak) zaten ilgili klasör veya sitede tepeden izinli olanları “Direct Access” bölümünde görebilirsiniz.

Özetle ilgili ana dizin veya site için komple erişimi olan ekipler, gruplar için Direct Access kullanılırken, aynı ekipte, departmanda veya şirkette olmayanlar için Share yöntemi kullanılır.