Dell Workstation Laptop Kullanıp Performansınızı Sınırlamayın

Evet eminim ki yüksek iş gücü gerektiren pek çok iş için Workstation laptop’ lar en doğru tercih olmaktadır. En büyük sorunu yüksek maliyetler olmasına karşın aslında alternatif ürünlerin performans ve kullanım ömürlerine bakıldığı zaman bir seferde bu maliyete katlanmak daha doğru olabilir. Yani ortalama kurumsal bir laptop 2 yıl sonra çok ciddi performans sorunları ile karşılaşıyor. Oysaki bir Workstation bu konuda çok daha uzun ömürlü olabiliyor.

Gelelim bu kısa paylaşımımın konusuna. Bazı arkadaşlarımın gerçekten performans için Workstation laptop olmasına karşın özellikle power ayarlarının Optimized olarak ayarlandığını görüyorum. Aslında bu üretici tarafından sunulan standart bir aya. Tabiki bunun en temel amacı uzun süre pil ile kullanım imkânı veriyor olması. Ancak bizim gibi sürekli sahada olan insanlar mutlaka bilgisayarlarını bir şekilde elektrik ile buluşturabiliyor. Hava alanları dahil bu konuda çok sorun yaşamıyoruz. Tabiki mobil kullanım için pil ömrü önemli ancak toplam kullanımın piyasa ortalamasının %67 fişe takılı olarak geçtiği düşünüldüğü zaman böylesine cihazlara yazık etmeyin ve aşağıdaki gibi “Ultra Performance” ın tadını çıkarın.

Not: Her şirketin nasıl iş ihtiyacı birbirinden farklı ise her danışman veya bilgisayar kullanıcısının da iş ihtiyacı farklıdır. Ben her daim bilgisayarımdan yükse performans beklediğim için bu şekilde çok mutluyum ancak daha çok mobil olan ve bu kadar yüksek performans ihtiyacı olmayanlar için bu ayar pilli kullanım süresini ciddi düşürmektedir.