DELL Precision 5510 Workstation Laptop Ürün İncelemesi

Bu makalemde sizlere yeni aldığım DELL Pecision 5510 Workstation ürünü hakkında birtakım bilgiler paylaşacağım. Aslında bir ürün inceleme makalesi ama yorumlarım daha çok kişisel olacaktır. Malum uzun yıllardır laptop ve özellikle son iki yıldır WS laptop kullandığım için bir parça tecrübe oluştu.

Precision 5510 Workstation Laptop

Ürün gerçekten ilk olarak tasarımı ile insanı etkiliyor.

Öncelikle siyah renkte olmayan bir laptop uzun süredir kullanmadığımı fark ettim, gümüş renkli güzel bir merhaba diyor ürün ilk bakışta. Malzeme kalitesi malum verilen para ve ürün sınıfı için başarılı.

Ölçüler mutlaka çok önemli ama ekranın köşelerinin nerede ise yok denecek kadar ince olması ilk dikkatimi çeken özellikti. 4K çözünürlük ve kaliteli bir ekran sizi de etkileyecektir.

Bağlantı portları son derece sade. Tek sorun iki USB portu az ama malum artık UBS çoklayıcı şart.

Sırası ile bağlantı özellikleri aşağıdaki gibidir;

1. Memory Card Reader | 2. USB 3.0 | 3. Battery-status button | 4. Security lock| 5. Power adapter port | 6. USB 3.0 | 7. HDMI | 8. Thunderbolt 3 | 9. Headphone jack

Bundan önce kullandığım üründe HDMI portu yoktu bu nedenle gerçekten çok zorlanıyordum. Ayrıca Thunderbolt 3 de yoktu ve özellikle yüksek hızlı veri transferleri için USB 3.0 tek seçeneğimdi. Beğenmediğimden değil ama malum alternatif her zaman için güzeldir, hele bu kadar çok para verdikten sonra insan arıyor ister istemez.

Elimdeki makinenin kaynakları ise aşağıdaki gibidir;

Evet belki yanlış mı görüyorum diye düşünebilirsiniz ama yanlış görmüyorsunuz, XEON işlemciye sahip bir laptop kullanıyorum. Malum sunucu ürünlerinde görmeye alıştığımız bir seri işlemci olan Xeon bu ürün ile beraber bize sunulmaktadır. Varsayılan olarak 16GB ram ile geliyor, maksimum ram kapasitesi ise 32GB’ dır (DDR4-2133MHz SDRAM, 2 DIMMS, Non-ECC).

Yine bendeki donanımda 256GB SSD disk (Maksimum kapasite 1TB M.2 PCIe NVMe Class 40 veya 50 Solid SSD) bulunmaktadır. Ürüne ikinci SSD disk takabilirsiniz. Ben ikinci SSD olarak OCZ Vertex 4 taktım.

Ekran gerçekten çok başarılı, elimdeki donanımda dokunmatik bir ekran var ve köşeler nerede ise yok gibi (15.6″ 4K Ultra Sharp UHD IGZO- 3840×2160). Ama daha uygun bir fiyat isterseniz dokunmatik olmayan modelleri deneyebilirsiniz.

CPU’ dan sonra beni en çok etkileyen ikinci özelliği ise sahip olduğu ekran kartıydı. Nvidia Quadro M1000M w/2GB GDDR5 kullanıyor, özellikle video render ve grafik işlemlerinde çok başarılı.

Gelelim beni en çok etkileyen üçüncü özelliğine. 6 Hücreli pil olan modeli tercih ettim ve bunu sonucunda bir önceki kullandığım Workstation ürüne göre iki katı daha uzun pil ömrüne ulaştım. Normal kullanımlarda 5.30 saate kadar pil ömrünün olduğunu gördüm, eğer yüksek performans ile kullanırsanız 3,30 saat pil ömrü oluyor. Tam tersi ekran parlaklığından işlem gücüne kadar her şeyi düşük tüketimde kullanırsanız 7 saatten fazla bir kullanım süresi sunuyor.

Bir diğer önemli özellik tabi ki güç ve dayanıklılık isteyince ister istemez ürün biraz ağır oluyor. Hele 15,6 inç olunca ekran bu kaçınılmaz, ancak buna karşın ürünün 1,78 kg olması sunduğu performans yanında gerçekten inanılmaz kalıyor.

Gelelim performansına, öncelikle ben disk ile başlıyorum. Bendeki disk ve test sonuçları aşağıdaki gibidir;

Aynı testi başka bir Workstation laptop da yapıyorum, tabi ki diskler farklı bunu unutmamak lazım ancak bu testi yaptığım laptop’ da OCZ Vertex 4 SSD disk var, yani disk gerçekten hızlı ama sonuçlar aşağıdaki gibi

Bu da yine diğer Workstation laptop üzerindeki ikinci SSD diskimin sonuçları

Pil ömrü malum mobil bir aygıt için çok önemli, sunucu işlemcisi taşıyan bir laptop için gerçekten çok başarılı

Tabiki kullanmaya başladıkça bu rakam hızlı bir şekilde düşüyor. Ama burada önemli bir bilgi paylaşmam gerekiyor, Xeon işlemciye sahip bir laptop kullandığınız için eğer sadece web browser ve benzeri temel işlemleri kullanıyorsanız zaten bu tarz bir karşılaştırma da daha iyi pil ömrü olan pek çok laptop bulabilirsiniz. Zaten böyle bir durumda Workstation laptop almanıza da gerek yoktur. Bunu neden söylüyorum? Çünkü bazı karşılaştırma testlerinde özellikle bunu görebiliyoruz, yani sadece web browser açıp test ederseniz pil performansı diğer laptoplara göre düşük çıkacaktır.

Söz pilden açılmışken çok basit ama bir o kadar kullanışlı bir detayı paylaşmak istiyorum. Laptop ile bir iş yapacaksınız ama acaba pilim ne kadar var sorusuna laptop kapalı iken bir tuşa basarak öğrenebiliyorsunuz. Aslında taşınabilir güç ünitelerinde bile olan basit bir şey ama laptop da olması bence çok şık ve pratik bir çözüm olmuş.

Diğer performans testleri için ise alıntı yaptım, durum aşağıdaki gibidir;

Malum ZBook bu alanda çok başarılı ürünlerden birisi ve böyle bir rakip karşısında bir adım önde olmak gerçekten DELL için artı bir değer.

Benzer bir OpenGL test sonucu.

Daha geniş kapsamlı testlerde de ürün gerçekten performans konusunda ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

Burada ikinci sırada kalıyor ama malum her test için en iyi olmak gerçekten böylesi rakiplerin olduğu bir durumda çok zor. Bu nedenle bu test başlıkları sizin için önemli olmalı, yani sanal makine çalıştıracak iseniz disk ve cpu performansı çok önemli, video işleme, grafik, çizim ve benzeri iş ihtiyaçları için grafik işlemcisi ve performansı daha önemli bir kriter oluyor sizin için.

Oyun oynayacağınız pek sanmıyorum ama benim gibi eski oyunculardaysanız hala mevcut Workstation laptop’ ım üzerinde Red Alert 3 Uprising Sun oynadığımı bu makale vesilesi ile itiraf edeyim. Özetle sizde benim gibi yoğum çalışan bir insansanız bazen oyun çok iyi geliyor, bu nedenle her ne kadar CPU ve disk performansı benim öncelikli il ihtiyacım olsa da grafik konusunda bu kadar iyi olması ayrıca bir cazibe oluyor benim için.

Performans konusunda gerçekten yarıştığı rakiplerine göre çok iyi olduğunu görüyoruz. Ama unutmayın ki malum bu alanda gerek DELL gerekse rakipler sürekli olarak yeni ürünler çıkarıyor. Şu anda ben 5510 kullanıyorum ama yakın bir zamanda Türkiye ye 5520 gelecek ve ürün çok daha iyi. Özellikler mevcut ürüne göre tabiki daha iyi olacağı için karşılaştırma konusunda da mutlaka 5520 ürününün özelliklerini aklınızın bir köşesinde tutun derim. ( E3-1505M v6 (Quad Core Xeon 3.00GHz, 4.00GHz Turbo, 8MB) işlemci, 32GB RAM ECC RAM, Nvidia Quadro M1200 w/4GB GDDR5 ekran kartı derken pek çok aslında yenilik olduğunu görüyoruz).

Peki bu kadar yazının sonucunda özetle ne demek istiyorum?

Yüksek kaynak kullanımında ısınma ve ses sorunu olmayan, yüksek performans sunan, sağladığı güç ve performansa karşılık hafif ve ince tasarıma sahip olan, dokunmatik ekranı sayesinde farklı amaçlardaki kullanımlara uygun, Thunderbolt 3 / USB-C port gibi yeni nesil portlara sahip ve uzun pil ömrü bence en önemli artıları.

Eksi yanları ise şahsi bir durumdur belki ama enter tuşunun küçük olması beni rahatsız etti. Onun dışında 14 inç’ lik bir modeli olsa aslında efsane olur, ama bu da şahsi bir görüş çünkü ben 14 inç laptop kullandığım için son iki yıldır alışmıştım. Web kamerası bence çok kullanışsız bir yerde ama malum çok işim olmadığı için sorun etmiyorum. Çok kullanacaksanız zaten HD bir Webcam almanızı tavsiye ederim. Pil ömrü gerçekten güzel ama rakip ürünlere göre daha iyi olmasını beklerdim. Burasının yanlış yorumlanmasını istemiyorum, ürünün pili gerçekten başarılı ama rakip ürünlerin pil kullanımı daha iyi. Buradaki en önemli etken Xeon işlemcili modeli kullanıyor olmam, eğer bu kadar deli bir performans düşkünlüğünüz yok ise I7 işlemci ile pil gerçekten rekabetçi olabiliyor. Klavyesi daha geniş olabilirmiş, bu da kişisel bir yorum, yani 15,6 inç olunca laptop malum geniş bir alan kalıyor ama yine de kullanmamışlar.

Umarım sizler için faydalı bir makale olmuştur. Benim gibi aktif eğitmenlik, danışmanlık yapan ve gerçekten günde ortalama 15 saat aktif laptop kullanan birisi olarak tüm samimiyetim ile gördüklerimi paylaştım.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

Kaynaklar

https://www.zdnet.com/

https://www.laptopmag.com/

https://hothardware.com/