dcpromo a password is not required hatası passwordreg:yes

AD kurulumu sırasında karşınıza aşağıdaki gibi bir hata ekranı çıkabilir

The local Administrator account becomes the domain Administrator account when you create a new domain. The new domain cannot be created because the local Administrator account password does not meet requirements.

Currently, a password is not required for the local Administrator account. We recommend that you use the net user command -line tool with the /passwordreg:yes option to require a password for this account before you create the new domain; otherwise, a password will not be required for the domain Administrator account.

Pek çok kez windows server 2008 üzerinde active directory kurulumu yapmış biri olarak bu hatayı hiç görmemiş olabilirsiniz ve dahası onlarca veya yüzlerce kez kurulum yapıp bu hatayı alınca ne yapacağınızı bilemeyede bilirsiniz. Bu da benim başıma 2008 yılında bir projede gelmişti ancak yazmak şimdi kısmet oldu malum birileri istedikçe bende böyle kısaca konular hakkında bilgi veriyorum.

Gelelim bunun neden kaynaklandığına, aslında bakarsanız bu sorun daha çok 2008 sistemlerinde dcpromo yerine öncesinde server manager üzerinden AD DS rolünün kurulmasında görülüyor, çünkü bu kurulum sonrasında bilgisayarınız aslında halen workgroup çalışan bir sunucu olmasına karşın AD DS rolü yüklüdür ve bunun yansıması olarak gpedit.msc ile local gpo içerisine girdiğiniz zaman password policy nin garip bir şekilde değiştiğini göreceksiniz.

Normalde olmasını beklediğimiz ayarlar aşağıdaki gibidir 

Ancak sorunlu GPO görüntüsü aşağıdaki gibidir

 

tek yapmamız gereken ise bu gpo ayarlarını olması gereken gibi yapmak ve sonrasında gpupdate ile bu ayarların aktif olmasını sağlamak. Son olarak ise aşağıdaki komutu çalıştırdıktan sonra kuruluma sorunsuz bir şekilde devam edebiliriz

net user Administrator /passwordreq:yes

umarım faydalı bir paylaşım olmuştur.