Data Protection Manager (DPM) 2007 Uzerinde Protection Agent Kurulumu

 

Protection Agent; üzerindeki verileri koruma altına alınmış olan sunuculara veya bilgisayarlara kurulan ve korunmakta olan veriler üzerindeki değişiklikleri tesbit eden, bu değişiklikleri DPM 2007’ye transfer eden bir yazılım parçasıdır. Bu yazılımlar ayrıca bizlere DPM üzerindeki korumalı dataların tanımlanmasını da sağlar yani bu yazılımlar sayesinde sistem yöneticileri hangi verilerin yedeklendiğini ve koruma altında olduğunu çok rahatlıkla tesbit edebilirler.

Ağ sistemlerimizde bulunan sunucularımızdaki verileri koruma işlemini bu Protection Agent’ları yüklemeden gerçekleştiremeyiz. Dolayısı ile koruma altına alınacak her sunucuya yada bilgisayara bu yazılımlar kurulmalıdır. Protection Agent yüklendikten sonra yüklenen sunucular Unprotected computers with protection agent grubunda yer alırlar. Bu durum o sunucu bir Protection Group’a dâhil edilene kadar sürer. Protection Group’a dâhil edildikten sonra Protected computers with protection agent grubuna aktarılır.

Koruma altına alınacak olan her sunucunun belirli başlı bazı gereksinimleri karşılaması gerekir. DPM 2007 kurulum makalemizde kısmen bunlara değinmiştik ancak çok daha fazla detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlar için aşağıdaki makaleyi okumalarını öneriyorum.

https://technet.microsoft.com/tr-tr/library/bb808827(en-us).aspx

DPM 2007 aynı Forest içindeki farklı bilgisayarları ve sunucuları koruma altına alabilir. Ancak bu işlemin yapılabilmesi için çift yönlü güven ilişkisinin (two-way-trust) yapılandırılmış olması gerekir. Eğer bir güvenlik duvarı varsa bu güvenlik duvarı üzerinde 135 numaralı port açılmalıdır. DPM 2007 iki farklı forest olan yapıyı desteklemez. Bu durumda her foresta ayrı ayrı DPM 2007 kurulmalıdır.

DPM 2007 SP1 kurlumunu yaparsanız Protection Agent kurulumu yapılmış olan sunucularda veya bilgisayarlarda Agent’ları güncellemeniz gerekir. Bunun için Management – Agents – Protected Computer – Actions – Update tıklıyoruz. Çıkan soruya Yes diyoruz ve ardından da Update Agents seçiyoruz.

 

clip_image002

 

DPM 2007 yönetim konsolunu açıyoruz ve Management sekmesine geçiyoruz. Ardından Agents sekmesine tıklıyoruz ve sağ taraftaki Actions menüsünden Install tıklıyoruz. Daha sonra karşımıza Select Computers geliyor ve burada Agent yüklemesi yapacağımız sunucuyu seçerek Add diyoruz.

Ardından Next ile devam ediyoruz.

clip_image004

 

Bir sonraki aşamada ise karşımıza Enter Credentials kısmı geliyo ki; burada da Protection Agent’ların kurulumu sırasında kullanılacak olan bir hesap ve şifre istenmektedir. Bu hesap yetkili bir hesap olmalıdır. Gerekli bilgileri girdikten sonra Next ile devam ediyoruz.

clip_image006

 

Koruma altına alınacak olan bir sunucuya Protection Agent yüklemesi yapıldıktan sonra o sunucunun mutlaka yeniden başlatılması gerekmektedir. Aksi taktirde DPM 2007 ile sunucu arasında haberleşme meydana gelmez. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi yeniden başlatma metodunu seçebiliyoruz. İsterseniz kurulum biter bitmez sistem kendisi otomatik olarak bu işi yapabilir. Yok ben kendim yeniden başlatacağım derseniz No seçeneği ile yolumuza devam ediyoruz.

clip_image008

 

Evet, şekilde görüldüğü gibi Agent kuruluma hazır. Ben aka6.ilovedpm.com isimli sunucuya Agent kurulumunu yapacağım. Bu sunucu benim ortamdaki Domain Controller’ımdır. Install tıklıyorum ve Agent kurulumunu başlatıyorum.

 

clip_image010

 

Bir iki dakika bir zaman geçtikten sonra Agent kuruluyor. Şekilde de görüldüğü gibi Agent başarılı bir şekilde kuruldu. Close diyerek sihirbazımızı sonlandırıyoruz.

 

clip_image012

 

Sunucumuzu yeniden başlatmadığımız için sunucumuz şuan Unprotected computers with protection agent grubunda yer alıyor. Sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

 

clip_image014

 

Bu arada sunucumuzdaki son duruma bir bakalım. Evet, yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Agent Coordinator kurulumuş durumda.

 

clip_image016

 

Sunucuzumun yeniden başlatıldıktan sonraki durumu yukarıdaki gibidir. Agent göreve hazır.

Şimdiye kadar yüklemiş olduğumuz Protection Agent sadece bir sunucu için geçerli idi. Biz bu Agent ile şuan aka6 isimli sunucumuzda veri güvenliğini sağlayabiliriz. Tabi bu işlemi yapabilmemiş için Protection Group’lar oluşturmamız gerekiyor. Bir sonraki makalemizde onu da detaylı olarak inceleyeceğiz.

Bu makalemizde sistemimizde var olan ve koruma altına alınacak olan sunucularımıza Protection Agent’ları yükleyelim. Örneğin Exchange Server, File Server, SharePoint Portal Server, SQL Server gibi sunucularımız var ise hepsine Agent yüklememiz gerekir. Aynı işlemleri bütün bu sunucular için de yapıyoruz.

 

clip_image018

 

Exchange Server üzerine Protection Agent yüklemesini de gerçekleştirdik. Sunucuzumu yeniden başlatıyoruz.

 

clip_image020

 

Sunucumuzu yeniden başlattıktan sonraki hali yukarıdaki şekilde görülmektedir.

Evet Protection Agent’ları başarılı bir şekilde koruma altına almak istediğimiz sunucularımıza yükledik ve artık bu sunucular üzerindeki verileri DPM 2007 ile güvenli ve sağlıklı koruma işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

Şu durumda sunucular üzerindeki kurulu Agent’lar ile System State yedeğimizi alabiliriz. Exchange Server için güzel bir yedekleme yapısı oluşturabiliriz. Bir sonraki makalede hepsi…

NOT: Protection Agent’lar manuel olarak da kurulabilir yada System Center ConfigMgr 2007 ile yazılım dağıtımı kullanılarak da kurulabilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi isteyenler için ;

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb870935.aspx

Kaynak:

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb870934.aspx

https://technet.microsoft.com/tr-tr/library/bb808827(en-us).aspx

Mümin ÇİÇEK